Лица

Самуила Жекова: Силата да бъдеш пред това да имаш

Животът на Самуила Жекова е крайно различен само допреди няколко години. Години наред тя се занимава с финанси, като е в ролята на търговски и изпълнителен директор в големи корпорации...

Самуила Жекова: Силата да бъдеш пред това да имаш

Животът на Самуила Жекова е крайно различен само допреди няколко години. Години наред тя се занимава с финанси, като е в ролята на търговски и изпълнителен директор в големи корпорации. Срещата ѝ с Мартин Иванов обръща рязко курса на нейния живот. Самуила попада в един коренно различен свят, който я изпълва по нов начин. И поема по нов път.
Двамата заедно днес са щастливи да организират набиращия все по-голяма популярност Фестивал за ума, тялото и духа “Свободата да бъдеш”. Фестивалът съществува от пет години, като преди това се е организирал от Иво Белев. От две години Самуила и Мартин са основните “виновници” за неговото продължение и развитие.
Срещнахме се със Самуила и си поговорихме повече по темата за фестивала.

Каква е най-сериозната причина, която стои зад мотивацията да се заемете с организацията на Фестивала “Свободата да бъдеш”?
Искахме да направим събитие, което да е качествено откъм форма и съдържание и което да привлече нови хора – такива, които до момента не са се интересували от техниките за духовно и личностно развитие. Хора, които са започнали да „подозират“, че умът, духът и материята не са толкова разделени, колкото сме свикнали да мислим и както са ни учили едно време в часовете по физика и философия.

С какво този форум се отличава от останалите подобни събития за духовно израстване у нас?
Отличава се по това, че не правим компромиси нито с формата, нито със съдържанието. И лекторите, и изложителите са избрани много внимателно и са поканени от нас. Не даваме трибуна на всеки, който смята, че има какво да каже на света. Каним хора със стойностни послания и идеи, които не рекламират, а образоват и мотивират. Всъщност това е най-важното и много държим да няма никаква „скрита“ реклама в програмата.[[quote:0]]Случвало ли ви се е да отидете на семинар, конференция или друго събитие с идеята да научите нещо ново, а да се окажете облъчени с рекламни послания? И при това да си платите, за да слушате реклами? Е, на мен ми се е случвало и затова сме толкова стриктни в това отношение. Естествено, в края на лекцията може да се разменят контакти или да се анонсират предстоящи курсове за тези, които се интересуват – и в това няма нищо лошо. Важното е посетителите да получат това, за което са дошли.

На какъв принцип подбирате лекторите? Има ли нещо, което обединява всички тях?
За лектори избираме най-добрите специалисти в областта на личностното развитие, приложната психология, модерни и древни учения за тялото и духа, алтернативни терапии и методики за развитие и израстване. Хора, които не само имат знанията, но и могат да поднесат информацията балансирано и увлекателно и да представят дори най-древните учения по един съвременен начин.

Има ли краен резултат, който целите с фестивала? Има ли добавена стойност към посетителите и каква е тя, ако има?
Да, имаме точна и ясна цел. И тя е посетителите да прекарат един смислен и изпълнен с положителни емоции и идеи ден и да си тръгнат оттам с мотивацията да променят нещо в себе си към по-добро. И да имат вече идеята, инструмента или човека, който да им помогне в този път.

Защо точно “Свободата да бъдеш”?
Акцентът е върху „бъденето“, като контрапункт на „имането“. Защото напоследък все говорим за това какво имаме или нямаме, но не се замисляме много за това какви сме, какви искаме или може да бъдем.

За какви хора е създаден фестивалът – за широката публика или за определен тип мислене, светоглед и търсения?
Когато се захванахме с организацията на фестивала, първо дефинирахме следния претенциозен mission statement: „Ние помагаме на всички, които искат да развият потенциала си, да постигнат осъзнатост, мъдрост и Свободата да бъдат.“[[more]]Но всъщност нещата са съвсем простички: искаме да помогнем на хората, които имат желание да променят към по-добро живота си, здравето си или отношенията си с другите, като им подберем и представим лектори и теми, които да им дадат идеите, инструментите и мотивацията за това.
С други думи, правим го за хората, които искат да се променят. И те са много различни като профил – на фестивала идват корпоративни служители и мениджъри, лекари, студенти. В кръга на шегата ще кажа, че има едно нещо, което ги обединява – всички те са хора, чиито лични имейл адреси са съставени от имената и фамилиите им или техни съкращения. В списъка с регистрациите за билети нямаме нито един “pi4aga78” или “blondi92”.

За какво се говори по време на фестивала и за какво не? Какво могат да очакват посетителите? С какво биха си тръгнали оттам?
Темите на фестивала са разделени условно на ум, дух и тяло. И за това как те са свързани помежду си и колко е важен холистичният подход.
Единствената тема табу са парите. На нашия фестивал не приканваме посетителите да визуализират червени ферарита и да абсолютизират идеята за позитивното мислене като единствена предпоставка за успех в живота.

Какъв е твоят призив, посланието ти към хората, които биха дошли на фестивала?
Да се насладят на деня.