Лица

Срещнете се с Мария и Милена от Галерия 2.0

За едно място в сърцето на града, което да улавя неговия ритъм и където изкуството и хората да успяват да изразят себе си

Галерия 2.0 отвори врати преди година и гордо зае своето място в градския пейзаж на Малките Пет кьошета. Днес разговаряме с нейните основателки, Мария Стефанова и Милена Пандова, за техните постижения и трудности по пътя към създаването на мечтаното място за изкуство, срещи с любопитни хора, споделяне на знания и идеи.

Представете се с няколко думи.

Мария: Мария Стефанова, на 42. От 8 години в София след 10 години в Париж. Харесват ми антиконформистките идеи и решения. Работата в среда на приятелство и доверие, за кауза. Не се страхувам да бъда добра с хората. Когато срещна проблем, веднага мисля за решение. Взимам под внимание културните различия, за да разбера хората от различни страни и хоризонти. Чувствам се щастлива, когато вали сняг или съм на ски, когато общувам с хора на изкуството и имам честта да се докосна до техния магичен свят, когато се усмихна на непознат човек и той ми отвърне с усмивка.

Милена: Казвам се Милена Пандова, на 43 гoдини, по образование съм икономист . Дълги години се занимавах с недвижими имоти. През последните 3 години живях извън България, в Италия, където с тяхната култура и отношение към ежедневието ме промениха и заредиха с енергията да донеса частица от това у дома.

Каква е идеята зад Галерия 2.0?

Милена: Заедно с Мария да създадем едно място в сърцето на града, което да улавя неговия ритъм и където изкуството и хората да успяват да изразят себе си. [[quote:0]] Мария: Идеите на нашето пространство всъщност са няколко. Да представя художници и автори, да федерира публика и творци, да бъде място за занимания с деца в арт среда, да образова с лек и ненатрапчив дизайн, да събира хора в непринудена атмосфера на дистанция от суетата и прекаления материализъм, да е в пряка връзка с града – чрез творбите, които могат да се видят директно през прозорците, и чрез идеите, които се реализират вътре.

Правили сте много неща в живота, как стигнахте до откриването на галерията?

Мария: С Милена сме като сестри, просто обединихме идеите си за това с какво наистина ни се занимава и какъв може да бъде нашият принос към нещо полезно и красиво, към нещо стойностно. За картинна галерия аз лично мисля от много време. Представях си я точно като нашето пространство, с бели стени и големи прозорци, отворена. Когато видяхме мястото, което чакаше наематели, разбрахме, че е дошъл моментът да действаме. Пъзелът на решения и избори се нареди за около седмица.

Милена: Зад това решение стои едно дългогодишно истинско приятелство, което успешно смесихме и с партньорството помежду си. В началото всяка от нас имаше свои идеи и мечти относно това какво бихме искали да направим заедно... Всичко се подреди, когато открихме мястото, което ни провокира да обединим тези идеи и мечти, за да ги представим и на широката публика. Галерия 2.0 е една реализирана мечта, която доказва вярата ни, че това, което не е по силите на един човек, може да бъде постигнато заедно. Едно пространство от нов тип, споделящо авторски магазин, картинна галерия, кът за кафе, място за работа и организиране на събития.

Мина една година, какво постигнахте и какво не успяхте?

Мария: Да, една година, изпълнена с невероятно позитивни емоции, нови приятелства, обогатяващи срещи, реализирани идеи. Постигнахме симбиоза между различните автори и разнородните дейности, които бяхме заложили като база, около която да изградим облика на мястото. В общия случай, когато не трансформираме пространството за гостуваща изложба или друго потърсило ни събитие, стените са нашата картинна галерия, витрините – авторският бутик, барът – мястото за срещи на кафе, чаша вино или неочаквана вечеря. [[quote:1]] Бяхме планирали да предложим лекции за възрастни, свързани с изкуството, и занимания за деца (рисуване и съвременен танц). От тази година те са факт и се радват на голям интерес. Осъществяването на идеи и проекти, които или за публиката, или за авторите се случват за първи път – представяне на дипломни проекти в изкуство или мода, изложби на автори, които не са показвали творби у нас, включително и предстоящи, фотоизложби с директен принт върху метал – техника, която получи последователи, фирмени юбилеи, представени като изложби, представяне на колекционерска серия статуетки на наш международноизвестен скулптор.

Смятам, че успяхме да създадем общност от хора от много различни хоризонти и възрастови групи. Това отговаря на желаниято ни всеки, който влезе при нас, да се чувства добре дошъл, да спре за момент на спокойно и красиво място, да обмени мисли и да си тръгне положително зареден. Успяхме да станем желано място за изложби на млади и на утвърдени автори, да предоставяме мястото за корпоративни и частни събития, запазвайки доброжелателната и уютна атмосфера, създадена от изкуството. Осъществихме и многобройни социални проекти и изложби в сферата на подпомагането.


Милена: Мисля, че успяхме да превърнем нашето пространство в естествена сцена за български и чуждестранни автори, на която представяме имена като Цветелина Спиридонова, Шевица, Тобегот, Бяла лодка, Чекмедже.

Мария: Засега не сме успели да осъществим идеята за “прожекционна”, която е в листата за следващата година. Обмисляме и колаборации с арт школи и институции. Детското ателие за четене също е в проект. Инициативи, ориентирани към хората в пенсионна възраст. Пожелаваме си да успеем и в това.

Кое е най-трудното във вашата професия? [[quote:2]] Мария: Може би липсата на физическо време за реализирането на всички замисли и проекти, както и to do листата от 35 точки на ден. Екипът ни е малък, ние двете с Милена и Бояна, която е нашето енергично и идейно попълнение от 6 месеца, покриваме дейности в целия диапазон – галериен, събитиен или бизнес по поддръжката. ;-)

Милена: За мен най-трудната част от работата ни е свързана с това да преценим и подредим по-най добрия начин програмата за всички предстоящи интересни събития, които да станат част от календара ни.

С кои събития и изложби най-много се гордеете?

Мария: Почти всички събития и изложби ни носят много радост, удовлетворение, изненади. Ще спомена няколко: изложба графика на проф. Чуклев (на 28 ноември); Jam Session – благотворителнo събитие с фотоизложба, организирана от Тина Халкова; TechTonic – изложба на американския събитиен фотограф Дан Тейлър, курирана изцяло от нас; изложба авторски бижута на Мария Лапер дьо Кабан, съвместно със Sabaï; изложба „Симбиоза“ на Виктория Петрова, с присъствието на акад. Светлин Русев; изложба Pixelated Identities на канадската авторка Tobegote; представяне на колекцията #SeeHerTrough на Blackout label; Digital Fairytales – модна интерактивна инсталация на студенти от НБУ.

Милена: Щастлива съм, че днес под един покрив при нас съжителстват модерният арт заедно с произведения на световноизвестни имена като Павел Койчев, който е представен с две изключителни малки пластики, част от лимитирана колекционерска серия от девет броя. Горда съм и че успяхме да представим на публиката Виктория Петрова с нейната изложба „Симбиоза“ в присъствието на акад. Светлин Русев, както и с представянето на колекцията от авторски бижута на мадам Мария Лапер дьо Кабан, съвместно с галерия „Сабай“.  

С представянето на благотворителната фотографска изложба Jam Session,  където в подкрепа на каузата пред обектива на Тина Халкова застават Иван Лечев, Димитър Семов, Живко Петров, Адриана Бенова и други... Щастливи сме, че успявяме да бъдем част от такива проекти.


Променя ли се градският пейзаж в София и какво е мястото на културните пространства в него?

Мария: Определено пейзажът се променя. Само през последните две години станахме свидетели на откриването на нови места и инициативи, посветени на изкуството, добрия вкус и споделената артистична среда. Създавайки Галерия 2.0 през октомври 2015 г., усетихме съвсем осезателно нуждата на хората от места, посветени на общуване с изкуството в модерен и ежедневен вариант. За мен културните пространства са един от начините всички поколения да се приобщават към принципите на естетския вкус, възпитаното общуване и развитието на социалното общество. Всички те са така необходими в нашия пъстър и забързан град.

Милена: Всяка година съм щастлива да отбележа, че градската среда се променя и че София вече се превръща в един красив град. Радва ме и фактът, че младите хора стават все по-взискателни към това какво и как им се представя, което според мен налага новите и модерни критерии към пространства и събития от всякакъв характер. [[quote:3]] Какво да очакваме в следващите месеци?

Милена: Календарът ни от интересни и вълнуващи събития е запълнен до април 2017 г. 

Най-близко предстоящо е представянето на графиките на проф. Петър Чуклев. Ще могат да бъдат видяни от 28 ноември до 2 декември 2016 г.

Мария: През декември предстои Pop-up store на Ясен Панов. Ще видим и изложба на Селина Саранова. Авторката твори между Виена и Париж, ще видим за първи път нейни творби в България. Платната са впечатляващи със смелия щрих и изграждането на образа, постигат почти дигитална многослойност само с техниката на акрила.

Фотоизложби, насрочени за първите месеци на 2017-та, защото фотографията и у нас се утвърждава като изкуство и за широка публика, и за колекционери: отново Jam Session – изложба фотографии на музиканти и техните инструменти в разширен вариант и времетраене, поради големия интерес, който породи еднодневното събитие; „Етюд-и-те на София“; серия от две изложби, посветени отново на нашата София, колаборация между двама автори и съответно между България и Кипър.

Предстои и присъствието на нашите постоянни автори Цветелина Спиридонова и Тобегот с новите им серии; няколко нови бранда не само от България.

От средата на декември – ателие за съвременен танц за най-малките (2-4 г.), като продължение на заниманията ни за деца на 5-9 години. Често родителите коментират, че няма голям избор за занимания именно за групата на най-малките.