Лица

Светът се нуждае от наука, а науката от жени!

Защо L’Oréal избра да подкрепя жените в науката и ще продължи ли да го прави, говорим днес с Бриджит Стрелър, генерален мениджър на козметичната компания L'Oréal за Адриа-Балкан региона. 

Светът се нуждае от наука, а науката от жени!

Бриджит Стрелър, генерален мениджър на козметичната компания L'Oréal за Адриа-Балкан региона

През 2018-а още три талантливи българки получиха признание в рамките на проекта "За жените в науката" на L'Oréal и ЮНЕСКО.  Те бяха отличени за иновативните си идеи в сферата на медицината, математиката и химията. Освен финансова помощ, те получиха заслужено внимание и стимул да реализират смело идеите си.  В последните 20 години такъв шанс са имали почти 3200 жени учени в 117 държави по света - две от тях вече имат Нобелова награда. 

Защо L’Oréal избра да подкрепя жените в науката и ще продължи ли да го прави, говорим днес  с Бриджит Стрелър, генерален мениджър на козметичната компания L'Oréal за Адриа-Балкан региона


Повече от 25 години сте част от L'Oréal. Защо избрахте тази компания, какво ви привлече към нея?

Първият ми контакт с компанията L'Oréal и възхищението ми към нея започнаха още в детските години, тъй като майка ми беше верен потребител на продуктите на L'Oréal, откакто се помня. След като завърших университета у мен се зароди убеждението, че искам да работя за голяма международна компания. Имах няколко възможности по това време и накрая, доверявайки се на вътрешния си глас, избрах L'Oréal.

Моят професионален път винаги е бил много динамичен и удовлетворяващ, така че очевидно съм направила добър избор. Никога не се отегчавам, тъй като L'Oréal предлага неограничени възможности за развитие, с 34 марки в глобалното си портфолио и присъствие в над 140 страни по света. Това е силата на големите международни компании – всеки път, когато смятате, че имате нужда от промяна, за да опитате нещо ново, компанията може да ви го предложи и това е най-страхотното, когато става дума за L'Oréal.
 

Като генерален директор на L’Oréal Adria-Balkan отговаряте за Сърбия, България, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Македония, Албания, Косово и Черна гора. Какво отличава тези пазари от пазарите в Западна Европа и какво е специфично за жените в нашия регион, когато ги сравнявате с останалата част от Европа?

Както споменахте, ние сме отговорни за 9 различни пазари, всеки със своите специфики и различни потребителски навици. Много важно обаче е да сме наясно с допирните точки – във всички тези страни наблюдаваме, че за жените красотата, висококачествените козметичните продукти и марките са от голямо значение. Като предлагаме широко портфолио от качествени продукти чрез различни канали, ние сме в състояние да оправдаем очакванията на нашите клиенти в целия регион.
 

Кои са трите най-продавани продукта на L’Oréal в България?

Както вече споменах, имаме 34 марки в глобалното ни портфолио и над 20 от тях присъстват на българския пазар. При наличието на толкова много добри продукти в различни категории, за мен е абсолютно невъзможно да кажа кои са най-продаваните. Красотата е постоянно търсена и потребителите винаги са готови да опитат нови продукти, които да им осигурят още по-големи предимства.
 

Разкажете ни повече за мисията, целите и дейностите на L’Oréal Foundation в световен мащаб и по-конкретно в България. Защо избрахте да подкрепите програма, насочена към подпомагане на жените в науката?

L'Oréal вярва в науката, защото тя е закодирана в нашата ДНК. Компанията е основана през 1909 г. от френски химик и оттогава използваме силата на науката за разработване на козметични иновации. Ето защо за нас всичко започва с науката и е съвсем естествено да подкрепяме именно науката чрез L'Oréal Foundation.

Освен това, според данни на UNESCO, има голяма разлика в съотношението мъже – жени в областта на науката, тъй като по-малко от 30% от всички изследователи в световен мащаб са жени.

Въпреки че техните научни постижения и принос към науката не могат да бъдат подлагани под съмнение по никакъв начин, жените учени все още не напредват в кариерата си със същата скорост, както мъжете. Това не е просто въпрос на равнопоставеност на половете. Разнообразието в науката е глобалeн проблем, който има сериозни последици и би имал сериозни ползи за всички, ако бъде успешно решен.

Ето защо още през 1998 г. L'Oréal и UNESCO стартираха в партньорство „За жените в науката“ и днес, макар да има още много работа пред нас, можем с гордост да кажем, че сме допринесли за увеличаването на броя на жените, които избират професията на учен, с 12 % в сравнение с 1998 г.
 

По Ваше мнение, защо България се нуждае от програмата „За жените в науката“?

Както се казва в мотото на нашата програма: „Светът се нуждае от наука, а науката от жени“. Смятаме, че тази програма е важна във всяка страна, в която е налице, включително в България, защото нейната цел е да мотивира жените в науката, да почете научните постижения и да отдаде на талантливите жени признанието, което заслужават.

Използвайки разнообразното мислене и интелектуалните възможности на жените и мъжете в науката, ние всички може само да спечелим. Нашата програма е направила много, за да може жените да получат заслужено признание от научната общност. Но окуражаването на жените учени е важна мисия не само за научните среди. В интерес на всички ни е да се борим със стереотипите и да трансформираме системата, ако искаме да създадем устойчиви общества за всички ни.
 

На какви критерии трябва да отговаря даден проект, за да може неговият автор да спечели стипендия по програмата „За жените в науката“?

Във всяка страна, в която провеждаме програмата „За жените в науката“, ние работим съвместно с призната местна научна институция, която отговаря за избора на членовете на журито и оценяването на всички кандидатури. В тази връзка сме изключително благодарни на нашия български партньор, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, тъй като тяхната задача – да оценят всички кандидатури, е най-тежка. Всъщност, с всяка изминала година става все по-трудно, тъй като българските жени представят все повече и все по-блестящи идеи.

По отношение на оценяването, разбира се, има определен набор от научни критерии, които всеки кандидат трябва да изпълни, но когато става дума за проекти, някои от най-важните критерии са значимостта, приложимостта на проекта, съответствието на проекта със световните тенденции, както и наличието на оригинална научна идея с потенциално глобално въздействие.
 

Планирате ли да продължите проекта „За жените в науката“ и какви планове имате за неговото развитие?

L'Oréal заедно с нашия глобален партньор – ЮНЕСКО, стартирахме проекта „За жените в науката“ преди 20 години с една ясна цел пред нас: да счупим „стъкления таван“ в науката. През тези 20 години подкрепихме почти 3200 жени учени в 117 държави и успяхме да допринесем за увеличаване на броя на жените, които избират кариерата на учен с 12%. Все пак има още много работа пред нас, тъй като съотношението между мъжете и жените в науката в световен мащаб е 72% към 28%. Ние със сигурност няма да спрем, докато процентите не се изравнят, тъй като твърдо вярваме, че светът се нуждае от наука, а науката от жени, за да може светът да прогресира към по-красиво бъдеще.
 

Бриджит Стрелър е генерален мениджър на козметичната компания L'Oréal за Адриа-Балкан региона. През цялото си кариерно развитие тя остава вярна на компанията, където прогресивно се издига до върха. Тя започва работа в L'Oréal в Австрия в отдел „Маркетинг” непосредствено след приключване на обучението си, преди повече от 25 години. Кариерата й преминава през различни позиции в Австрия и Франция преди да стане генерален мениджър за Сърбия и България преди повече от десетилетие. Днес нейната функция включва управление и на пазарите Словения, Хърватска, Босна и Херцеговина, както и на експортните пазари (Македония, Албания, Косово, Черна гора).

С подкрепата на L'Oreal