Лица

Вдовицата на японския премиер Акие Абе – яростна защитничка на жените

През 2014 г. тя публично подкрепя ЛГБТ общността

Вдовицата на японския премиер Акие Абе – яростна защитничка на жените

Снимка: Nicolas Datiche/Getty Images

Акие Абе – вдовицата на бившия японски премиер Шиндзо Абе, застрелян на 8 юли тази година, винаги е отказвала да играе ролята на първа дама, домакиня и "стабилен гръб" на съпруга си. Вместо това тя е работила като DJ, отворила бар и винаги се занимавала с активизъм. През годините тя защитава правата на жените, развива екологичния дневен ред и се бори със стереотипите.

Шиндзо Абе заема поста премиер на Япония си два пъти от 2006 до 2007 г. и от 2012 до 2020 г., най-дълго от всички японски политици. Той е привърженик на националистически възгледи, които се опита да приложи на практика. Какво да кажем обаче за неговата пътничка в живота? От съпругата на десен политик може да се очаква да следва традиции, които изискват пълна невидимост и отдаване на домашния живот. Въпреки това Акие Абе се превърна в една от най-известните жени в Япония и дори получи прозвището "домашна опозиция" от японската преса.

Момиче от висшето общество

Акие, която носи фамилията Мацузаки преди брака си, е родена през 1962 г. Баща й е президент на голямата сладкарска компания – Morinaga. Акие частното католическо училището за момичета на Sacred Heart в Токио, а по-късно и в колежа. В Япония, където обществото е много толерантно към религията, изборът на това училище не е свързан с религиозни възгледи - богатите семейства го избират за дъщерите си като престижна образователна институция от западен формат. Тук учи, например, майката на настоящия император Нарухито, Мичико.

След колежа Аки предприема нетипична стъпка към независимост за момичетата от нейния кръг: вместо да се готви за брак и да чака родителите й да изберат достоен младоженец за нея, както все още е обичая в богатите японски семейства, тя си намери работа в рекламна агенция Dentsu. Днес това е най-голямата рекламна агенция в Япония. Там тя работи в отдела за печатна реклама.

Бъдещия си съпруг Шиндзо Абе тя среща на една от многобройните си работни срещи. Той също произлиза от влиятелно семейство, принадлежащо към японската висша класа. Неговият дядо по майчина линия Нобусуке Киши е почти изправен пред военен съд като военнопрестъпник след Втората световна война, но успява да избяга от наказание и се издигна до поста министър-председател в следвоенна Япония. Баща му е министър на външните работи, а Шиндзо негов секретар. Когато среща Акие, вече е член на парламента.

DJ и ресторантьор

Акие Мацузаки и Шиндзо Абе сключват брак през 1987 г. В консервативното японско общество се очаква съпругата на политика да бъде в сянка и да стане „сянката“ на съпруга си. Но Акие Абе продължава да работи в различни области. Например, в началото на 90-те години тя става радио диджей в Шимоносеки – родния град на Шиндзо Абе, в префектура Ямагучи. Там тя е известна под псевдонима Dj Akky.

Напуска работа, когато съпругът й става министър-председател. Но веднага след като той се пенсионира след първия си мандат през 2007 г., тя реализира новата си идея - отваря бар-изакая "Узу" в токийския квартал Канда. Тя го позиционира като място, където се приготвят ястия със специално избрани съставки - например оризът за саке се доставя от семейна ферма в Ямагучи, родния град на Шиндзо Абе. Ресторантът е много печеливш.

През 2011 г., на 49-годишна възраст, вече съпруга на виден политик, Акие постъпва в университета Rikkyo, където получава магистърска степен по социално инженерство.

Три години по-късно в интервю Акие отбелязва, че графикът й е толкова натоварен, че трябва да остави домакинството на съпруга си. Тогава двойката живееше в собствената си къща, а не в официалната резиденция, където има прислуга, така че сами си чистят и готвят.

"Домашна опозиция"

„Консервативните поддръжници на съпруга ми вярват, че съпругата на премиера трябва да мълчи и да го подкрепя, така че за тях е немислимо аз да си давам мнението по даден въпрос. Но тези от другата страна на спектъра смятат, че трябва да говоря по-често“, казва Аки Абе.

Тя активно подкрепя курса, провъзгласен от Шиндзо Абе през 2013 г. за увеличаване на ролята на жените в икономиката, макар да не е съгласна с него по редица въпроси.

Акие Абе си спечелва прозвището "домашната опозиция" от японската преса благодарение на подкрепата си за равенството между половете и либерализацията на законодателството.

През 2014 г. тя публично подкрепя ЛГБТ общността, като се присъедини към годишния прайд на Токио. Активистът Хироши Хасегава я кани на събитието, на което присъства около 3000 души, подчертавайки, че Акие не е просто знаменитост: тя активно се обявява против стигматизирането на заразените с ХИВ хора и е член на международната организация UNAIDS. „Мисля, че идеалното общество е това, което уважава правото на всеки да бъде различен“, казва Аки.

Акие Абе също подкрепя легализирането на канабиса за медицинска употреба.

За разлика от съпруга си Акие, Абе не приветства развитието на ядрената енергетика в страната, смятайки, че това ще доведе до увеличаване на авариите в сеизмично активни региони, като тази, която се случи през 2011 г. в префектура Фукушима.

Въпреки прогресивните си възгледи, Акие Абе не бяга от консерваторите. По време на втория мандат на Шиндзо Абе като министър-председател тя става почетен директор на началното училище Моритомо Гакуен в Осака. Това училище предлага на учениците образование по националистически и милитаристичен начин. През 2017 г. Акие е замесена в корупционен скандал: оказва се, че Моритомо Гакуен, който се радва на покровителството на висши служители, успява да закупи общинска земя за 14% от реалната й цена.

Семейство Абе няма собствени деца. В интервю от 2006 г. Аки публично разкрива, че е била неуспешно лекувана от безплодие. Тя признава, че като съпруга на политик е била подложена на силен натиск и постоянни въпроси за липсата на деца - от нея се е очаквало да даде пример и да създаде образцово семейство, особено на фона на постоянната загриженост за застаряването на японското общество.

Аки Абе редовно се появява публично със съпруга си и поддържа акаунти в социалните мрежи, където публикува снимки не само от официални пътувания и обществени събития, но и от семейния живот. След убийството на Шиндзо Абе, Аки все още не се е върнала към обществения живот.