Лица

Велислава Благоева: Кънките са неразделна част от живота ми

Специализираните места за каране на кънки в България не са много, но всеки един парк със сравнително гладка настилка е едно добро начало.

Велислава Благоева: Кънките са неразделна част от живота ми

Разкажи ни малко за себе си – какво те вълнува и как кънките станаха част от живота ти?

Казвам се Велислава Благоева, инструктор съм в училище „Дизастър“ и съм един от създателите на училището. Кънките станаха част от живота ми преди около седем години, когато се влюбих в слалома. Оттогава те са неразделна част от него.

Какво представлява училище „Дизастър“ и защо решихте да го кръстите така?

Училище „Дизастър“ носи името на асоциация Дизастър (AISA Disaster е единствената легитимна организация, занимаваща се агресив кънки в България), която стои зад този проект. Основна цел на училището, както и на асоциацията е да подпомага, насърчава и популяризира инлайн скейтинга в България.

Кой още стои зад идеята и какви са основните ви стремежи?

Идеята е на Ники - Николай Найденов - председател на AISA Disaster и един от основателите на училището. Проектът беше задвижен през 2013 година, когато аз, Ники и Емо (Емил Белев) стартирахме училището, а малко след това се включи и Кайо (Николай Ючормански). Зад идеята стоят много хора - асоциация „Дизастър“, кънкьори и приятели ни подкрепят и помагат.

За нас е важно да помогнем на всички, които имат желание да карат кънки, да го направят по безопасен, градивен и забавен начин.

Има ли подходяща възраст, за да се качиш на кънки?

Не, няма възрастови ограничения.

Какви хора искат да се научат да карат?

Това занимание придобива все повече популярност в България и въпреки че децата са преобладаваща част от хората, които искат да се научат да карат кънки, все повече хора в зряла възраст също проявяват интерес.

Трябва ли да сме подготвени предварително, за да започнем да тренираме с треньор?

Единственото, което ви трябва, е желание и търпение :).

Какво е предимството от това да имаш треньор?

Има доста хора, които искат сами да се научат и да експериментират. В това няма нищо лошо, но кънките може да бъдат опасни. Целта на инструктора е да Ви покаже и обясни как най-лесно и безопасно да се научите да карате кънки.

Има ли различни стилове на каране и в кой се припознаваш ти?

Стиловете са много - фитнес, ърбан, стрийт, слалом, спийд, даунхил, рампа... Аз лично карам най-вече слалом. [[more]] Може ли да ни кажеш кои са най-добрите места за каране на кънки?

Специализираните места за каране на кънки в България не са много, но всеки един парк със сравнително гладка настилка, е едно добро начало.

Скейтпаркове има в София (Студентски град), Монтана, Добрич, Бургас... Култов спот в София си остава Паметника /на Съветската армия, бел.ред./, където има рейлове и рампа, паркът "Заимов" е подходящо място за начинаещи кънкьори и слалом-кънкьори, заради гладката настилка и неголемия наклон на алеите.

А през зимата?

Работим по този въпрос. През зимата обикновено наемаме зала и всеки, който има желание и възможност, може да кара там.

Как прекарваш времето със семейството ти?

Както всеки обикновен човек :).

Къде може да те открие човек?

Най-често в парка Заимов.