Лица

Веселина Фелдман, която окрилява децата с конна терапия

Конната терапия има традиции по света, а вече и у нас

Веселина Фелдман, която окрилява децата с конна терапия

източник: сдружение "Конна терапия"

Представете си 5-годишно дете, което жадува да се качи на кон, което мечтае да го погали и двамата да препускат на воля. Това е Веселина в своето детство!

Днес тя е психолог, специализиращ терапия с коне. Този вид занимание се прилага в първоначален вариант още през 60-те години на 20-ти век. А модерната форма на конна терапия навлиза след 1990г.  Днес ви представяме Веселина Фелдман, която е председател на сдружение "Конна терапия", има 2 дъщери и е терапевт без почивен ден, и която най-вече прави децата щастливи. 

Кога реши, че това е твоят път в живота? 

Веселина Фелдман: Конете винаги са били част от живота ми и от това, което съм аз. Никога не съм имала колебания или въпроси дали това е „моето“ и само когато съм била далеч от тях не съм била себе си. Майка ми ми е разказвала, че още току-що проходила  съм тичала след каруците с коне по улиците, а първите ми осъзнати мечти, които помня и които почнах да преследвам някъде 5-годишна, бяха свързани с коне.

И от тогава до сега историята е толкова дълга, емоционална и цветна, в нея има от всичко – щастие, болка, страдание, вдъхновение, загуби, победи, но винаги с тях и до тях са конете!

А как се роди идеята да работиш с деца с проблеми?

Веселина Фелдман: И аз това се чудя, много е странно! Никога преди това не съм си мислила, че ще се занимавам с деца с проблеми, дори не мислех, че професионално ще работя с деца. Първоначално бях тръгнала в съвсем друга насока. После… не знам какво стана, като в сън ми е. Само знам, че една сутрин осъмнах с 40-дневното си бебе на ръце и с много ясната идея, че е дошъл момента да си взема кон… 

Разкажи повече за тази терапия – какви деца идват и как точно срещата с конете им помага?

Веселина Фелдман: Терапията е уникална като ефективност, а и като приятно преживяване, което допълнително засилва ефекта, тъй като децата идват с голямо желание при нас, тръгват си с усмивка и с нетърпение очакват следващата среща. Това е важно, защото преди всичко работим с деца и удоволствието, играта, положителните емоции, са базата върху която да надграждаме развитието им.

Основният екип на Сдружение "Конна терапия” се състои от кинезитерапевт, психолог, специалист по детско развитие. Подкрепа оказват също логопед, педагог, а също и много доброволци. В центъра „работят” и три коня – Зита, Морал и Хипо. 

За кои деца конната терапия е доказано ефективна, вижте на следващата страница...


Методът в световен мащаб е доказано ефективен в работата с деца с аутизъм, детска церебрална парализа (ДЦП), синдром на Даун, генетични синдроми, епилепсия, зрително-слухови нарушения, езикови, когнитивни, социални, поведенчески и психични затруднения. В контакта си с коня, детето с увреждания показва своите липси и трудности. Конят улавя това и на свой ред му отговаря – връща в отговор нещо, което детето усеща и комуникира обратно към животното.

Допълнителна полза за децата е и това, че терапията се случва навън, в планината, сред необятен простор и красота!

Конете помагат на децата по 2 основни направления. Първото е физиотерапия с помощта на коне, където конят се използва като средство за лечение чрез движението на гърба на коня. Това движение е ритмично и се повтаря в цикли, наподобява естествения човешки вървеж. Другото направление е психотерапията, защото контактът с коня по начало действа релаксиращо.

Няма да е изненада, ако кажа, че не можем да излекуваме аутизма, можем обаче да подобрим когнитивните, социални и емоционални проявления на аутистичното поведение и функциониране. 

Какво виждаш в детските очи, някои от децата не говорят въобще...

Веселина Фелдман: Като стана въпрос за говора, искам да спомена, че в тази сфера се виждат едни от най-добрите резултати. Много от нашите деца напредват в говорните си умения и това си има своето научно обяснение, уповаващо се на тясната връзка в мозъка между зоните, отговарящи за говорните умения и равновесието.

Активирайки равновесните зони по време на езда, което става спонтанно и неволево, ние реално подпомагаме говорните процеси.

Нашите деца не остават дълго безмълвни и все пак – очите им говорят много… и там никак не е трудно да се прочете щастието от допира с тези невероятни животни. Децата и конете са емоционални и интуитивни и много бързо намират начин да комуникират, изследват, изпробват, учат и играят заедно. 

Самата ти имаш деца. Как успяваш да съчетаваш работата като терапевт и отглеждането на твоите дъщери?

Веселина Фелдман: Тази тема е дълга… Занимавам се и с едните, и с другите деца по 24 часа, 7 дни в седмицата, 12 месеца в годината и обикновено не помня кога за последно съм спала. Трудно е – нямам какво друго да кажа. Освен работата като терапевт и моите деца, които отглеждам сама, имам и коне за гледане и обучение, доста административна, проектна и финансова работа като председател на Сдружение "Конна терапия", за да я има въобще дейността ни и нас, но не се оплаквам. Аз едва ли бих могла да функционирам по друг начин.

Какво може да ни покаже един кон, което човек не може?

Веселина Фелдман: Конете са много интересни животни, те са социални, интуитивни и емоционални. Това, с което са изключително ценни, е, че при контакта с тях го няма оценъчния елемент, няма "добро-лошо", "правилно-грешно", всичко е чисто и без предразсъдъци, все неща, които много липсват в комуникацията между нас хората. Децата усещат, че са в защитена среда, в която никой няма да ги оценява, да изисква повече, отколкото са готови да дадат. Усещат и че това, което ще получат е само чиста подкрепа и опора по техния личен път. 

Сдружение "Конна терапия” сме отворени за добри идеи, но и се нуждаем от всякакъв вид подкрепа, най-вече финансова. Ако някой пожелае да осинови някой от конете, може да го направи – всеки, който има възможност и желание да заплаща храната, грижите и обучението на кон от терапевтичния център (което възлиза на 450 лв. на месец).

 

"Лекувайки рода си, лекуваме себе си"