На 29 септември 2023 г, бе открито новата изключително любопитна културна точка в столицата - DOT Sofia. На ул. „Братя Миладинови“ 46, до Женския пазар, сградата, проектирана от IO Architects, събира в едно хотел, ресторант и арт колекция, която е курирана от Веселина Сариева. А нейната Галерия "Сариева" ще прави регулярно и поп-ъп изложби на адреса.
Галеристката Веселина Сариева официално откри пространството с изложбата „ДОМ“ на Стефан Николаев. Повече за възможностите, които предоставя новото, нетрадиционно пространство и за бъдещите планове за галерията, ще научим от Веселина Сариев.
Най-напред ще ви попитам - каква е визията ви за DOT Sofia?
Правенето на нови пространства на нетипични места е моята страст, пространства, които да свързват със средата и да я надграждат по хуманен, етически и естетически начин. Визията ми за сградата на DOT Sofia, която е разположена на Женския пазар, е именно такава, споделена е от собствениците и я подкрепям с моята експертиза – съвременно изкуство, градско развитие, създаване на общности, комуникация.
Какво ново ще предложи галерията, за да се отличи от други културни точки в столицата?
Галерия "Сариева" си е изградила име на най-разпознаваемата международна българска галерия, която работи смело, коректно и експертно с най-утвърдените български творци на професионалната международна арт сцена. Основната ни галерия в Пловдив през годините привлича най-сериозните и посветени колекционери и куратори от България и редица такива от Европа и Америка. Правим курирани изложби, които представят нови творби и актуални теми, те не са подкрепяни от програми, не разчитат на външно финансиране, а развиват колекционерска и смислова среда. Ще продължим да следваме тази линия и в изявите си в София, които ще са два пъти годишно с изложби и през другото време като куриране на колекцията.
В случая сътрудничеството с арт колекции е важно за мен. От една страна развивам колекцията на DOT Art Collection, а от друга представям творби от колекции в изложбите ни. Досега сме представяли три изложби в DOT Sofia – първата беше изложбата Under Deconstruction преди откриването на пространството през 2021 г., която в концептуалната си рамка имаше още една рамка, а именно избраните от мен творби да са от колекции. Тогава показахме авторите - Лъчезар Бояджиев, Стела Василева, Зоран Георгиев, Правдолюб Иванов, Нина Ковачева, Михаил Михайлов, Иван Мудов, Стефан Николаев, Недко Солаков, Камен Стоянов и Самуил Стоянов. Втората изложба за предварителното откриване този септември представи ключовата за българското съвременно изкуство творба на Правдолюб Иванов "Transformation Always Takes Time And Energy", 1998, която също е част от колекция, и друга - "At the Level of the Eyes", 1998, която все още търси дома си.
Третата ни изложба е на Стефан Николаев, която е озаглавена „ДОМ“, представя за първи път в България нови творби от популярната му серия от кована мед и неон, разглеждаща ключови за историята на изкуството теми и образи. Изложбата може да бъде видяна до 12 ноември 2023 г. и вече се радва на голям посетителски и колекционерски интерес.
Към каква аудитория е насочена програмата? Ще търсите ли предимно младата публика?
Не бих казала, че търсим предимно млада публика, напротив – търсим публика от всички поколения, социални и етнически групи.
Мястото съчетава хотел, ресторант и галерия. Смятате ли, че този подход ще привлече повече посетители?
Броят не е важен за нас, защото сме бутиково пространство, а ни интересува естеството на публиката. При всички положения този хибриден модел ще създаде интересна и качествена среда между чуждестранни и български посетители и гости. Също така инвеститорът е избрал да работи с експерти, което е гарант за качество на програмата. Имам подобен опит от времето, когато имах кафене artnewscafe до галерията ми в Пловдив – работи чудесно.
Време ли е да се откъснем от класическия образ на местата за представяне на изкуство и да започнем търсим нови, по-нестандартни места и начини за среща с публиката?
Не зная дали е време за другите, но аз го правя от 20 години. Правила съм изложби в църкви, изоставени сгради, строящи се сгради, дори в един момент премахнах гипсовия картон на стените в галерията ми, защото имаше нужда от рестарт и нова концепция. Но най-важното в работата в, както казвате, „по-нестандартни места“ е, че трябва да бъдат концептуално и смислово издържани и не самоцелни и направени, защото са инстаграмабъл.
Доколко масовият вкус определя какво да излагате и доколко се налага да се съобразявате с потенциала за реализирани продажби?
Правото да показвам това, в което вярвам етически и естетически, е моето кредо. През годините съм запазила свободата на галерията ми да е независима от външно финансиране и съм решила тя да не се разширява повече от колкото може да си позволи в дългосрочен план. Макар и да има безброй предложения - не правя много изложби, държа бутиков лист с автори.
Но сте прави във въпроса си, защото напоследък забелязвам маркетингови феномени, които навлизат в територията на българското изкуство без никакво художествено качество и се легитимират през платени публикации и следване на разпознаваеми популистки клишета. Доста хора им вярват.
Кои млади творци се радвате, че сте подкрепила и каква е беше реакцията на тяхната презентация?
Подкрепяла съм и съм откривала редица автори, някои свръхуспешно, други успешно за момент и после безуспешно. Всички те могат да бъдат видени и проследени в изложбената ни история. Но колкото и да подкрепяш автори, трябва да се има предвид, че не всеки може да издържи развитието и да мине на следващо ниво. Израстването е предизвикателство за всички нас. Както в живота, така и в кариерата си минаваме смислови нива. Независимо на кое ниво си, краят идва, когато си повярваш – не е добре приживе да видиш някой, който се държи като класик.
Какви чужди експозиции бихте искали да бъдат да бъдат направени подобни в България?
Все повече хора пътуват, за да гледат изложби и може би не е нужно да си мечтаем в тази посока. Също така в България вече се правят изложби по примери и модели навън. Наскоро гледах в Tate Modern в Лондон една чудесна образователна изложба - Capturing The Moment - A journey through painting and photography - представяща иконични творби и автори на съвременното изкуство, която се реализира с тайванския колекционер, предприемач и филантроп Пиер Чен.
Какво продължава живо да Ви вълнува лично и Ви стимулира да продължите напред?
Промяната и свободата като личен избор.
Ирен Петрова
Ирен Петрова е автор (на няколко книги), мечтател (без ограничения), мореплавател (в необятната женска психика) и танцьор (по душа). Обича да пътува, но остава дълго само, ако наоколо има море. Пише за всичко – книги, мода, здраве, красота, опера и балет, но най-много я вълнуват женските теми. Можете да я видите най-често да се разхожда сама из парковете на София, усмихната и загледана в няк...