Лица

Woodkid – светът като черно-бяло кино

Woodkid – светът като черно-бяло кино

Йоан Лемуан или Woodkid е музикант, художник и режисьор. Дори никога да не са чували името му, вероятно повечето изкушени от изкуството хора са се възхищавали от работата му. Например от клипа на Lana Del Ray - Born to Die - или песента му Iron, която звучи във филма „Хичкок“ и е вдъхновение за есенно-зимната колекция на Dior Homme, кръстена с текст от песента – A Soldier of My Own. Потомствен музикант – дядо му преподава музика – Woodkid е завършил с отличие илюстрация и анимация и е работил в киното за имена като Люк Бесон и София Копола.

Светът на този уникален артист е съставен от много и различни елементи. Французин с полски корени, Woodkid пее на английски, а песента му I Love You започва на руски, моделите Агнес Дейн и Матвей Ликов участват в клиповете му, облечени от дизайнера на Диор Крис Ван Аш. За него няма граници – нито езикови, нито в изкуството.

Клиповете на първите му две песни Iron и Run Boy Run имат милиони гледания в Youtube – визуално съвършени черно-бели истории, в които всеки кадър е кристално ясен и красив, а музиката звучи като от огромен оркестър.[[more]] Всеки образ и звук, създадени от него са впечатляващи и лично преживени. Първият му албум Golden Age е издаден от независима музикална компания. На фона на големите имена в музиката, зад които седят огромни обслужващи екипи, творчеството на Woodkid е красиво, лично и талантливо. Точно каквато трябва да бъде истинската музика.

Woodkid е част от проекта на Absolut наречен Transform Today и това стана повод да му зададем няколко въпроса:

Работил си с Лана Дел Рей, Моби, Кейти Пери, Риана. Какво си спомняш от тогава?

За мен беше удоволствие да работя с тези изпълнители, които са световни звезди и имат много силно вътрешно чувство за това как се прави поп музика. Това е нещо, което аз самият непрекъснато се опитвам да пресъздам в работата си, макар че се влияя силно и от инди и ъндърграунд културата.

Кое е по-трудно – да снимаш клип за друг артист или за себе си?

Двете са различни. Когато работя за себе си процесът е личен и има по-дълбок смисъл. Освен това мога да си дам цялото време и свобода, от които се нуждая. Това е чисто творчество – не се налага да правя никакви компромиси с идеите си.

Защо предпочиташ да снимаш черно-бели клипове?

Харесвам черно-белите снимки, направени с модерните дигитални камери. В тези кадри има интересен парадокс – смесване на минало и бъдеще – нещо, което изследвам и в музиката си.

По какво се различава твоята музика от тази на другите съвременни изпълнители?

Мисля, че по това колко много се вдъхновявам от изображения. Не мога да си представя музиката без картините към нея и обратното. Винаги се опитвам да създам диалог между двете. В този смисъл виждам моя проект като експеримент в тази посока, а не просто като музика.

Какъв е смисълът на Transform Today в живота и работата ти?

Промяната за мен означава непрекъснато да разширяваме границите на онова, което можем и да стимулираме любопитството си през цялото време.