Лица

Яна Токмакчиева: Не само всеки може да твори, но и е редно да го прави

"Добрата новина е, че все повече хора споделят това усещане."

Случвало ли ви се е да тръгнете на разходка без определена цел или посока и пътят да ви отведе на място, където сякаш е трябвало да се озовете? Е, така стана с мен и галерия "Нина". Малко, но същевременно необятно, кътче в центъра на София, изпълнено с много живот, творчество и фантазия. Днес ви представяме ви Яна Токмакчиева. 

Как се роди желанието ви да направите съвременното изкуство достъпно за всички?

Преди две години напуснах работата си като търговец на софтуер, разочарована от корпоративния свят в България. Това ме накара да се замисля, защо толкова години се занимавам с неща, които ме потискат и натъжават. Идеята да си направя мое местенце, където можеш да потърсиш подарък за близък човек или просто да погледаш и да се порадваш на изкуството на талантливи художници, ми подсказаха двете ми дъщери и съпруга ми. Голямата ми дъщеря е художник, сега завършва "Анимационно кино" – това ми помогна да си представя как младите творци като нея биха могли да представят свои творби на място, където всички ще могат да ги видят и оценят. 

Какъв напредък наблюдавате през последните години в България, що се отнася до ръчните творчество и изработка?

Имаме страшно талантливи и успешни автори с майсторски осъществени идеи. Някои са с художествено образование, но други са самоуки, с вроден талант, усет и невероятна фантазия. Аз се възхищавам на всички тях и на умението им да сътворяват красота. А добрата новина е, че все повече хора споделят това усещане. Защото изкуството трябва да е достъпно и да ни радва, да достигa до повече хора, да можем да го занесем у дома или да го подарим на любим човек.

Кой обитава вашата галерия? 

В галерията има изложени творби на над 120 автори. При нас е като един малък хендмейд фест! Представяме предимно млади български автори на ръчно изработени творения на изобразителното и приложно изкуства – картини, керамика, порцелан, стъкло, текстил – рисувани шалове, чанти, кукли, декорации, авторски фотографии и много, много бижута, изработени от необичайни материали като бетон, цимент, крепежни елементи, рециклирано стъкло и монети.

Има ли тенденции в търсенето на ръчно изработените предмети и какви са те?

Не мисля, че забелязвам някакви тенденции в търсенето. Когато нещо е сътворено с фантазия, обич и сръчност, резултатите не закъсняват!

Какво бихте искали да кажете на всички, които имат вроден талант, които творят за себе си, познати и приятели, ала не смеят да направят стъпка напред, така че всички да разберат за таланта им?

Трябва да проявят смелост и постоянство! Трябва да участват активно и да търсят път към популяризиране на творчеството си. Сега има много начини това да се случи: има изложения за ръчно изработени творения, в които могат да се включат; има социални мрежи, където могат да рекламират произведенията си. Също така, е много важно, според мен, да не спират да се развиват, да усъвършенстват уменията си, да експериментират и да творят смело.

От нищо нещо? Какво е мнението Ви за този израз?

О, да! Любим израз и често практикувана и уважавана от мен дейност. Трябва да сме изобретателни и находчиви. Чувството за хумор също много помага.

И още...


При вас има за всеки по нещо – какво ощастливява Вашите гости най-често?

Магазинчето ни е малко, но уютно арт пространство, изпълнено с любими, избрани с много любов красиви творби. Всяка една е изработена ръчно с много обич. Надявам се хората да го харесват и да го посещават, не само за да си купят нещо, но и за да си повдигнат духа и да излязат оттук с усмивка.

 

По какъв начин творчеството е свързано с ума, душата и тялото? Всеки ли може да твори?

Не само че всеки може да твори, но и всеки трябва да опитва да го прави ежедневно!Факт е, че изкуството може да лекува и душата и тялото!

 

Помните ли първата ви среща с творец, желаещ да си сътрудничи с Вас? Какво му казахте тогава? 

Да. Това беше Яна Каишева. Тя прави керамични бижута. Невероятно талантлив млад автор. Поканих я да вземе участие при нас и тя се съгласи. Много се зарадвах. Това се отнася и за всички останали автори, с които работя, майстори с богата фантазия и умения. Не случайно първата публикация, която направих на страничката на галерията във Facebook се казваше: "Галерия Нина и авторите". За нас най-важни са авторите. По всякакъв начин се старая да популяризирам творчеството им и в интернет, в социалните мрежи. Вярвам, че има надежда и бъдеще в тяхното успешно творческо развитие.

Повече момичета или момчета има в бранша? 

Е, да, повече са момичетата, факт! Но и момчетата си ги бива, даже бих казала, че са изключително талантливи и успешни!

Какво да очакваме от Нина през пролетта?

Много топлина, слънце, обич и цветни усмивки! (усмивка)

 

Лилия Маравиля: "Хубави мисли в добро сърце"