Любов и други бедствия

3 начина да оцелеем в предпразничното пазаруване

Винаги стигаме до last minute шопинг, нали?

Ясно е, че винаги поне част от купуването на подаръците се случва в последния момент, но колкото по-рано се ориентираме какво точно търсим, толкова по-лесно ще решим как точно да пазаруваме – препускайки из моловете или онлайн. Докато го правим обаче, добре е да сме наясно какви точно са правата ни при връщане или замяна на покупката.

Да си направим списък

Понякога разковничето се крие в един малък списък, дори и небрежно нахвърлен върху страниците в тефтера ни. На кого трябва да купим подарък, плюс поне няколко идеи какъв би могъл да бъде той. Както някой беше казал – умният винаги си записва. След това колкото по-рано стартираме предколедната шопинг треска, толкова по-спокойно ще се погрижим за другите детайли около подготовката за празниците (украсяване, готвене, планиране на семейните събирания). А и ако сме забравили за някого, ще имаме време да реагираме навреме.

Само на клик разстояние

Все по-удобно и лесно ни е да пазаруваме онлайн, особено по това време на годината, когато в големите търговски центрове дори само паркирането се оказва задача с повишена трудност, а понякога си е направо мисия невъзможна. Забравили нещо в последния момент, вероятно ще стигнем и до тях, но ако можем предвидливо да избегнем тълпите, би било най-добре. А онлайн си спестяваме и време, което точно през декември ни е трудно да намерим в излишък. Освен това така „ловът“ на модни находки става още по-приятен и докато избираме подаръци за най-близките си хора, можем да подарим нещо и на себе си. Заслужихме си го тази година, нали?

Единственият проблем е, че не можем да докоснем или да пробваме избрания продукт, но пък винаги можем да го върнем. Директивата на ЕС за потребителски права ни гарантира, че имаме право да върнем покупките си (има много малки изключения, разбира се), а в рамките на 14 дни трябва да ни бъде възстановена и сумата, независимо каква е причината за нашия отказ. Но и ние имаме само две седмици, в които трябва да информираме търговеца, че искаме да се откажем от покупката си. Това право не важи за покупките от физически магазин.

А ако трябва да заменим нещо?

В момента, в който тръгнем да опаковаме някой от подаръците, може да се окаже, че нещо не е както трябва, можем и забележим някакъв дефект – тогава е добре веднага да заменим покупката си. А директивата на ЕС за потребителски права ни гарантира, че ако стоката се окаже дефектна или не работи по начина, посочен в рекламата, в рамките най-малко на две години търговецът трябва да я поправи или замени безплатно, да върне заплатената сума или да направи отстъпка. Магазините или производителите често предлагат допълнителна търговска гаранция, която е включена в цената на продукта или се заплаща допълнително. Тя може да ни осигури по-добра защита, но никога не може да замени или да намали минималната двегодишна гаранция, на която потребителят винаги има право съгласно правилата на ЕС. Защото е важно да знаем, че #yourEUright!

С подкрепата на Европейската комисия и международната кампания "Имаш право"