Любов и други бедствия

7-те вида любов според психолозите

През 80-те години американският психолог Робърт Стърнбърг развива трикомпонентната теория на любовта. По-късно, придържайки се към тази теория, той класифицира седем вида любов.

7-те вида любов според психолозите

Снимка: Dale Robinette

През 80-те години американският психолог Робърт Стърнбърг развива трикомпонентната теория на любовта. Тя се състои от емоционална близост, страст и ангажираност. По-късно, придържайки се към тази теория, той класифицира седем вида любов.

Далеч сме от мисълта, че любовта може да се вкара в рамки, папки, класьори, точки и подточки... А и както знаем, всичко се променя, включително и взаимоотношенията между хората. Но ако все пак сте любопитни да разберете кои са седемте вида любов и къде сте вие във всичко това, прочетете следващите редове.

Пристрастеност

Това е онзи тръпчиво-сладък период, в който хората не се познават, но са силно привлечени един от друг. Често пъти нямат ни най-малка представа дали изобщо имат нещо общо, но въпреки това остават заедно. С течение на времето това може да прерасне и в нещо повече, но по-голяма част от тези двойки остават до това ниво.

Харесване

В такива отношения вие винаги можете да бъдете себе си. Хората в този тип връзка най-често са обединени от общи интереси, възгледи за живота и от чувството, че са разбрани. Такава емоционална близост според психолозите обаче по-често би довела до приятелство, отколкото до пълноценна любов.

Празна любов

При хората в подобни взаимоотношения има само ангажираност, липсва страст и емоционална близост. Празната любов много често идва след бурната любов между двама души. Понякога се случва и обратното: хората, които изпитват празна любов, могат да се променят, което да добави щипка страст към чувствата им.

Мързелива любов

Този тип любов включва ангажираност и страст и е позната на много двойки. Това е любовта, която съществува, когато двама души са привлечени един към друг и са готови да следват определени традиции, например скъпи сватби, споделяне на домашните задължения и т.н. Но в такава връзка липсва истинска близост. Според психолозите такива двойки могат да живеят заедно дълго време, но щастието им е относително. 


Романтична любов

Този вид любов включва страст и емоционална близост. Хората в такива двойки се привличат, чувстват се добре заедно, но не са готови да поемат сериозен ангажимент. Взаимоотношения от този вид често не достигат до брак и/или съжителство.

Любов-партньорство

Този вид любов включва ангажираност и емоционална близост. Между партньорите съществува силна привързаност. Но това е и един вид споразумение, защото тук липсва страст. Според психолозите такъв тип взаимоотношения могат да възникнат след дългогодишно познанство и/или брак.

Завършена любов

Тази любов се състои от всичките три компонента: страст, емоционална близост и ангажираност. Разбира се, не в еднаква степен, но е важно да се отбележи, че и трите неща са налице. Такива взаимоотношения се срещат рядко, но ако хората успеят да ги изградят, те наистина се обичат. And they lived happily ever after...