Любов и други бедствия

Диамантена сватба празнуват Симеон и Маргарита

На сватбата през 1962 г. доня Маргарита носи българска корона с трибагреника ни

Диамантена сватба празнуват Симеон и Маргарита

Царица Маргарита и цар Симеон на сватбата на принц Гийом и  принцеса Стефани в Люксембург през 2012  г. 
Снимка:Sean Gallup/Getty Images

Да доживееш 60 г в брак е голям празник, наричан Диамантена сватба. На 20 януари Симеон Сакскобургготски и княгиня Маргарита -  херцогиня Саксонска отбелязват своята диамантена сватба.

Двамата извършват 3 сватбени церемонии: на 14 януари 1962 г. правят църковен брак, а официалният им брак е на 20 януари в Лозана в присъствието на кмета на града и много кралски особи. Да извърши бракосъчетанието е поканен митрополит Андрей заедно с руския архиепископ на Швейцария, а кумове на двойката са Дмитрий Романов, племенник на последния руски цар, и Княгиня Мария Луиза – сестра на Симеон Сакскобургготски.

Случайно или не, двамата се срещат за пръв път през 1958 г. в нощта на празника на Сан Хуан в "Пуерта де Йеро" – нашумял клуб в Мадрид, който Симеон не харесва. Но тогава видял изящната Маргарита, сторила му се малко тъжна, но изключително грациозна и я поканил на танц. Единственият танц с нея – като в приказката за „Пепеляшка“. „Казах й, че отивам във военна академия в Съединените щати. И тя ми отговори: Виж ти, аз пък съм канена там на гости през декември“, разказват те спомените си. 

Това много амбицирало младият Симеон и положил усилия да научи къде ще гостува Маргарита, при коя приятелка, къде е адресът й в Америка. Така изпратил покана за годишния бал на академията, но доня Маргарита заминала за Япония. Чак следващото лято двамата успяват отново да се срещнат в Мадрид и тогава идва предложението за брак.

Имало обаче пречка за това – религиозни различия, тъй като Маргарита е католичка. Така се наложило специално одобрение от Римокатолическата църква за този брак, но при условие, че децата ще бъдат посветени като католици. А това би било нарушение на Търновската конституция. За да се избегнат правните пречки, се стига до срещи с папата, с високопоставени лица във Ватикана и прилагането на много дипломация. Така се стига до годежа през 1961 г. Месец по-рано е обявен годежът на Хуан Карлос Бурбонски и София Гръцка, която също е източноправославна. По това време в Рим все още заседава Вторият ватикански събор, чиято цел е подобряване отношенията между Католическата и Православната църква. Тези обстоятелства спомагат за добрия изход и за Симеон и Маргарита.


Младото семейство Сакскобургготски имат 5 деца – всичките с български имена: княз Кардам Търновски, княз Кирил Преславски, княз Кубрат Панагюрски, княз Константин Асен Видински и княгиня Калина. От тях благородното семейство има 11 внуци.

Пред испанското списание Hello преди години Симеон разказва:

"Съпругата ми е до мен цели 57 години и се е справяла с всички обстоятелства. Беше много трудно за семейството ми. Медиите твърдяха, че искам да се върна в България и да възстановя монархията, а децата си да уредя на ключови позиции. Затова, призовах децата да стоят далече от България и да избегнем проблемите. Само съпругата ми понесе толкова много с идването в България и отделянето й от родината, приятелите и семейството“.

По времето, когато Симеон е премиер на България, двамата живеят в двореца Враня. Сега двамата си спомнят сватбения ден, когато доня Маргарита е носела българска царска корона със скъпоценни камъни и българското знаме.