Любов и други бедствия

Докато пандемията ни раздели...

За много двойки стоенето вкъщи заедно се оказа проблем

Докато пандемията ни раздели...

В началото на пандемията, когато още не бяхме се опарили реално от заразата, нито си представяхме, че всичко ще продължи толкова дълго, имаше нещо романтично в принудителното стоене вкъщи. Много хора прекараха за първи път от години цели денонощия със семейството си. Денонощия, които се разтеглиха в седмици, а седмиците - в месеци.

Партньорите започнаха да си говорят повече, да споделят домашни задължения (въпреки, че по-голямата част от "безплатния труд" е за сметка на жените), да си готвят и да се наблюдават много по-отблизо, отколкото преди март месец. 

Очаквахме бум на бебета след 9 месеца. Защото няма много други удоволствия, които човек може да си позволи под карантина, а и сексът е чудесен антидепресант, дори засилва имунната система. Изминаха 9 месеца и за голяма изненада голяма част от двойките не чакат пред родилното, а пред кабинета на бракоразводния адвокат. А част от тези, които са съжителствали заедно без брак, вече живеят на отделни адреси.

Това се случва навсякъде по света. От Южна Америка до Западна Африка - доскоро щастливи партньори се разделят, като някои от тях обвиняват за това стреса от пандемията, докато други казват, че изолацията е подчертала стари проблеми или извадила на повърхността неподозирани несходства.

Обширен анализ на BBC по темата ни запознава с няколко такива двойки. 

"Разбрах по време на локдауна, че съпругът ми си има приятелка."

Това споделя Рени от Нигерия. "Скарах се с него за нея – разказва още тя - и всичко, което той изрази, беше негодувание, че съм разглеждала телефона му. Това беше голям удар. Мисля, че иска развод."

Затворени в домовете си заедно с любимия, много от нас са усетили напрежение в отношенията. Жонглирайки с грижи за деца, домакински задължения и работа, тревожейки се за здравето, финансите и състоянието на света, глобалната криза ни принуди да се потопим и в нашите любовни кризи. При това - зад затворени врати, без право на помощ от приятел.

За някои, като Рени, изолацията вкъщи също означава разкриване на тайни и заставане лице в лице с последиците от тях.

"Пандемията не спести нищо"

Броят на двойките, търсещи семейна консултация, е нараснал от началото на пандемията. 

"Обикновено повечето от клиентите ми са отделни индивиди. От началото на локдауна имаше забележима промяна, защото по-голямата част от запитванията за терапия идваха от двойки", разказва д-р Ребека Пендър Баум. 

Друг психотерапевт, Д-р Марни Фойерман от Флорида, казва, че след първоначалното затваряне, тя също е била залята от лавинообразно нарастващи молби от двойки. "Най-честото нещо, което чувам, е за спорове относно новото разделение на труда в къщата. Хората се опитват да работят, а също и да се грижат за децата и така всичко е хвърлено в хаос." Така д-р Фойерман потвърждава наблюдението, че домакинските задължения са крайъгълен камък.

Това именно е спънало и Ричард Кунха Шмит, на 41 години и Рафаела Каролина Ферейра Шмид, на 31 години, които живеят в Южна Бразилия. Те са се развели преди месец, като заявяват категорично, че локдаунът е бил катализатор.

"В по-голямата си част това бяха прекрасни 12 години. Но пандемията не спести нищо."

За тях се оказало, че при 24-часова връзка с отглеждане на две деца и наличие на един хоум офис много неща не вървят така гладко като преди. "Имаше моменти на гняв, на разочарование, на използване на тази ситуация срещу другия. За мен носенето на маски, събличането на всички дрехи при прибиране и взимането на душ преди всичко останало беше особено важно, докато той не го вземаше на сериозно. Неговите виждания са различни. Може да изглежда забавно сега, но бяхме наистина ядосани един на друг", разказва Рафаела.

Ричард допълва: "Започнахме да се караме за всякакви неща. Безсмислени, маловажни неща. Локдаунът беше много строг, не можехме да напуснем къщата дори само, за да си поемем въздух. Мисля, че в началото не приех адекватно цялата тази строгост."

Колективна травма

Проучване на британската благотворителна организация Relate сочи, че една четвърт от хората са почувствали, че затварянето вкъщи е добавило напрежение във връзките им. Относително същият процент от запитаните пък са посочили, че след престоя вкъщи харесват по-малко партньора си и са започнали да го намират за дразнещ.

Тези, които категорично са заявили, че са приключили връзка заради пандемията са 8%, а добрата новина е, че цели 43% смятат, че необичайната ситуация ги е сближила.

Д-р Фойерман казва, че в много случаи заключването вкъщи е увеличило съществуващата динамика във връзката. Тя е консултирала двойки през Zoom - понякога от градинския навес или от паркирана кола, за да се спечели малко лично пространство от семейния дом.

"Пандемията е причинила стрес на всички. Има колективна травма", казва тя. "Но двойките, които преди това са били силни, са още по-силни. Те вече знаеха как да използват връзката си като ресурс по време на стрес. Двойките, които са най-силно засегнати, са тези, при които е имало проблеми преди това да започне."

Бракоразводните адвокати във Великобритания и САЩ съобщават, че запитванията за техните услуги нарастват значително. Запитаната от BBC адвокатска кантора във Вашингтон e регистрира 70% увеличение на обажданията през октомври в сравнение с октомври 2019 г.