Любов и други бедствия

Фредерик Шопен и Жорж Санд: любов между редовете

Любовта между двамата вдъхновява творби, на които се наслаждаваме и днес.

Фредерик Шопен и Жорж Санд: любов между редовете

Снимка: Афиш.bg

Той е роден в Полша. Животът му е обусловен от две явления. Едното е музиката, която не само твори, но и пренаписва по начина, по който създава поезия от танците мазурка, полонеза и валс. Второто явление е туберкулозата, с която се надпреварва ожесточено. Младостта и красотата му водят до симпатиите на много жени. Само една от тях обаче остава специална. Също толкова специална, колкото за нас е неговото име – Фредерик Шопен.

Тя е родена във Франция под името Амандин Дюпен. Позната ни е като Жорж Санд, една от най-дръзките жени в историята на литературата. Еманципацията ѝ е повод да се облича с панталони, а върху краката си да носи високи ботуши. Действията ѝ са породени от бунта срещу факта, че светът по онова време е принадлежал на мъжете. Така спечелва своята скандална слава в обществото. А нетрайните ѝ връзки остават в миналото, когато среща него. Фредерик Шопен.

За таланта на Шопен се знае още когато е 6-годишен. Прави своя дебют във Виена, а през 1831 г., когато е на 20, започва своя нов живот в Париж, вечната столица на любовта, културата и изкуството. Там се запознава с други бележити имена в музиката като Ектор Берлиоз, Винченцо Белини и... Ференц Лист, с когото неговата любима е поддържала връзка.

През 1836 г. настъпва повратният момент. След мимолетни връзки в периода, когато е бил във Варшава и Дрезден, Шопен среща писателката Амандин Дюпен.

По-късно се разбира, че отношенията между двамата творци са породени не само от любов. Те са сблъсък между два вида изкуство – музикално и словесно, където любовта е отправната точка, изворът на вдъхновението. 

В тези години Шопен бил мечтата на всяка неомъжена жена. А също и на всеки родител на момиче. Още при първата им среща Санд разбрала, че именно Фредерик е мъжът, с когото желае да сподели живота си. Не така мислел той. Научил клюки за живота ѝ и озадачен от начина ѝ на обличане, композиторът не одобрил своята бъдеща духовна половинка. 

Неодобрението не обезсърчило Жорж Санд. Напротив, в продължение на шест месеца тя го търсила из парижките салони. Докато накрая Шопен развалил годежа си с аристократка заради Санд и се впуснал в дебрите на безкрайната си обич спрямо писателката. Прочутата връзка води началото си от 1838 г. Месеци преди това в тялото на Шопен се настанява и туберкулозата, която за пръв път предупреждава за себе си. 

Има и още...


През зимата на 1838 – 1839 г. се състояло едно от дългите пътувания на двамата творци. Диагностициран с туберкулоза, Шопен имал нужда от почивка. Със Санд и децата ѝ потърсили спокойствието в Майорка, Испания. Но така и не го открили. От една страна, консервативните нрави на местното население били пречка пред ежедневието на писателката, а от друга – Шопен се влошил заради влажния морски климат. Мястото вдъхновява една от прочутите творби на Жорж Санд – „Зима на Майорка“, където е описана 14-годишната им връзка.  

След многобройни опити да се завърнат в Париж, Санд и Шопен най-сетне успяват да се приберат с кораб, превозващ свине. Върлувал слух, по-страшен и от болестта на композитора. Твърдяло се, че той е заразно болен, затова и всеки отказвал да ги транспортира.

Връзката на Жорж Санд и Шопен доказва още една максима – че мъжът е успешен, когато до него стои силна и независима жена.

Композиторът черпи вдъхновение за една от творбите си от поетичен разказ за селцето Бери, написан от неговата любима. Там тя прекарала голяма част от ранните си години. Не така се изчерпва тяхната творческа взаимовръзка. Вероятно заради състоянието си Шопен става предразположен към депресивни състояния. Ето защо иска от Санд да прослушва композициите му и да поправя всяка една грешно възпроизведена нота. 

Въпреки всеотдайността, с която се отнасяла Жорж Санд към произведенията на своя любим, той оставал равнодушен към нейните. Много от книгите ѝ дори не прочел. За сметка на това прочита „Лукреция Флориани“ – пародиен роман на Санд, осмиващ връзката им. Прототипът на композитора, княз Карол, е представен като самовлюбен и безхарактерен мъж, изцяло подвластен на своята любовница. 

С това настъпва и краят на една от най-красивите парижки любовни връзки. Шопен не може да понесе срама от пародийния си образ. Санд страда в продължение на две години, като му изпраща трогателни любовни писма. Той не прочита нито едно от тях. Навярно светът е изгубил не по-малко красиви в своята поетичност отговори. 

Скоро след това светът губи и един от своите гениални композитори. Шопен умира на 39-годишна възраст. Така и не обиква друга жена. Нито пък се сбъдва обещанието да „умре в обятията на Санди“. Тя не прощава начина, по който се разделят. И все пак дълбоко в себе си писателката не се разделя с чувствата, които е изпитвала към Фредерик.

 

Ингрид Бергман и Роберто Роселини – разказана любов