Любов и други бедствия

Грейс Кели и принц Рение – докато смъртта ги раздели

Разказана любов

Много истории пази по бреговете си бляскавият Кан, особено по време на филмовия фестивал. Много красиви момичета са оставяли стъпките си в пясъка там, а някои от тях и сърцата си. Именно в Кан през 1955 година пристига красивата и ослепителна актриса Грейс Кели, за да представи третия си филм с Хичкок. Тя вече е накарала Холивуд да се влюби в нея, спечелила е „Оскар“ и със сигурност не е подозирала, че ще си тръгне от френския град като принцеса или по-точно като бъдеща такава.

Между премиерите, блясъка и звукът от чашите с шампанско Грейс Кели се озовава на фотосесия с принца на Монако – Рение III. Срамежливото ръкостискане и кратката работна среща не предвещавала любов. Или поне така си мислят всички. Дори и самата Грейс. У Рение обаче вече е заговорил гласът на разума, но и на любовта, защото тя може и да нямала синя кръв и кралско потекло, но била красива, известна, с добри обноски и от заможно семейство.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от (@gracekellyarchives) на

Малко след срещата си на Френската Ривиера принцът учтиво решава да й изпрати писмо на благодарност. Писмо, което се оказва пламъкът, който да разгори една от най-великите любовни истории. Историята за превръщането на едно обикновено момиче в истинска принцеса.

След няколко месеца тайна кореспонденция принц Рение заминава за САЩ с годежен пръстен и никакво намерение да чуе друго освен „да“. През декември 1955 г. годежът им е официално обявен, а дългоочакваната сватба се случва през април следващата година. Въпреки че Рение си мечтае за скромна церемония в някой малък параклис в отдалечено село, това е едно от най-пищните и обсъждани кралски тържества за няколко десетилетия напред.

Грейс Кели е облечена в рокля, създадена от Хелън Роуз – художничка по костюмите, която е работила с нея в някои от най-известните й филми. Рокля, за която всички тогава говорят. Рокля, от която и до днес много момичета се вдъхновяват. Списъкът със звездни гости е дълъг, шампанското – неограничено, а храната – подобаващ за кралски особи. Сред вдигащите най-шумни наздравици е Аристотел Онасис, който подарява на двойката седемседмичен круиз с яхта из Средиземно море. Перфектният меден месец.

Любовта обаче винаги има цена, а за Грейс Кели това е прекратяването на актьорската й кариера. Въпреки че Рение нямал нищо против тя да продължи да се снима, а самият Хичкок няколко пъти лично се среща с нея, за да я убеди отново да бъде неговата звезда на екрана, тя отказва и се отдава на хуманитарна дейност, на съпруга си и трите им деца – Каролин, Стефани и Албер. В отговор на това не само Рение я дарява с любов и внимание, но и цялото малко кралство, което я боготвори.

Приказката им продължава 26 години с всички възходи и падения, които могат да се случат между две обичащи се души. Любовта им преминава през всички фази – от красива история до скандали и отдалечаване, докато на 13 септември 1982 година Грейс Кели не катастрофира фатално. В колата е и малката Стефани, която се разминава само с драскотини, докато майка й никога повече не се събужда. Принц Рение така и не се жени повторно и когато 23 години по-късно умира, той е погребан до нея в гробницата на църквата, в която двамата се вричат в любов... докато смъртта ги раздели.

 

Мария Калас и Аристотел Онасис - истинска гръцка трагедия