Любов и други бедствия

Капанът "Отдаденост" или в какво превръщаме мечтите си

Защо много от нас, в стремежа си да се превърнат в съвършени половинки, престават да бъдат единици, а някои дори се трансформират до неузнаваемост и се превръщат в нули?

Капанът "Отдаденост" или в какво превръщаме мечтите си

Когато се влюбим, се посвещаваме изцяло – отдаваме съня си, подаряваме мислите си, поднасяме чувствата си като на табла – красиво подредени и леко разсъблечени, за да са „по-вкусни“. Дори, когато се правим на ледени кралици, елфи-войни или мълчим като партизани пред разстрел, ние вече сме победени от любовта – онази младата и напористата, алчната и нетърпеливата, наивната и глуповатата. 

И точно в този момент спираме да сме себе си, просто изчезваме, няма ни. На наше място се появяват хищни изкусителки, сладки „лолитки“, хладни амазонки или и трите взети заедно, в корема пърхат пеперуди, в главата се пречкат хаотични фантазии, разумът е „сритан в ъгъла“, а ние му шъткаме злобно всеки път, когато каже: „Ама...“.

Хобитата ни стоят изоставени и забравени в някой ъгъл, вършим си работата между фейсбук съобщенията с любовния субект, прекарваме часове в съзерцание на точка на стената (не, че я виждаме изобщо) и после се преструваме на притеснени, че денят е пропилян и не сме свършили нищо. Забравяме собствения си смисъл и се изживяваме като героини от любовен сериал. Четем...четем ли изобщо нещо друго, освен зодиакалната ни съвместимост с въпросния?!

Отдавна се чудя къде изчезват приятелките ми, когато се влюбят, кои са тези непознати създания, които с часове ми разказват „той“ какво е казал днес, какво е ял и какви „убийствени“ дънки е носил? Къде изчезвам аз и коя е тази в леглото ми, която сутрин първо забива нос в телефона за да види дали „онзи“ не е споделил някоя „гениална“ мисъл в 4 часа сутринта.

И макар че сладостта на любовния розов, захарен памук започва да нагарча, ние продължаваме да се отдаваме: „Да, скъпи, добре, скъпи, както кажеш.“ „Искаш да се качиш на главата ми и да се наместиш удобно? Разбира се, даже гнездо ще ти свия там нищо, че на мен гнездо на главата не ми отива и ме кара да се чувствам нелепо!“

Това, съзнателно или не, се случва с голям брой жени, със самата мен, когато пеперудите се настанят в корема ми. Питам се защо много от нас, в стремежа си да се превърнат в съвършени половинки, престават да бъдат единици, а някои дори се трансформират до неузнаваемост и се превръщат в нули. Защо често се изгубваме, когато обичаме? Къде отиват амбициите ни, мечтите ни встрани от любовни планове, стремежите, свързани с нас самите, смелостта да сме индивидуалности? Защо се отказваме от всичко това?

Познавам два типа обвързани жени. Едните стават още по-себе си. Постигат целите си, поставят си нови - по-високи, израстват, вършат хиляди неща едновременно и това не им пречи, не ги натоварва, не ги изтощава. Техните очи блестят, от тях се излъчва удовлетвореност, сигурност, спокойствие, чисто щастие. Чувството за принадлежност им дава криле, „мой“ и „моя“ е свобода, а не ограда.

Във втория тип обвързани жени се усещат непознати допреди нервност, припряност и несигурност. Те забравят миналото си, отказват се или се срамуват от него, неглижират се - вида си, идеите си, личните си интереси. Техните мечти са смъртоносно ранени, лични им цели се мумифицират. Вече нямат време за нищо „извън“, игнорират приятелите си, непрестанно са в трескава надпревара със себе си за да докажат, че могат да бъдат "половинка", да „играят“ „сериозната“ игра. В тези момичета има тревога и някаква новородена назидателност и упрек към света, който продължава да мечтае и да "тича" след идеалите си.

Познавам и два типа обвързани мъже – мъжете с първия и мъжете с втория тип жени. Разликата между тях е голяма, но може да бъде онагледена само с няколко глагола: едните уважават и подкрепят, а другите – изискват и притежават, едните преоткриват и се наслаждават на своите дами всеки ден, а другите ги приемат за част от интериора.[[more]]Адекватното мъжко отношение към нас е правопропорционално на себеуважението и самообичта ни. Ние сами, като гладни мишлета, се хващаме в капана на отдадеността с грешната презумпция, че колкото повече се посветим на мъжа, отказвайки се от себе си, толкова повече любов и благодарност ще получим в замяна. Благодарност – може би, но истината е, че свестните мъже ценят, съобразяват се, зачитат и - най-важното - подкрепят жени със собствени амбиции, копнежи и стремежи (макар да не го афишират). Даже, ако хукнем да катерим Килиманджаро, те ще ни чакат и ще попитат: „Успя ли?“.

Тези, които ни обичат, обичат и мечтите ни дори да не ги разбират и, когато се затичаме да скочим, вместо да измърморят: „Глупости!“ и да ни побутнат към кухнята за да им сготвим вечеря, с вяра в нас и с любов ще ни ушият парашут (за всеки случай).

Повече от автора – на teodoraslavova.blogspot.com.