Любов и други бедствия

Кралица Рания и крал Абдула II – разказана любов

Ухажването му продължава с месеци, в които прави какво ли не – от излети с мотори из пустинята през водни ски в Червено море до лично пилотирани панорамни полети с хеликоптер.

Вероятно си мислите, че понеже е в Ориента, Йордания е държава, в която всички са милионери от петрол и природен газ. Все пак съседите им са Саудитска Арабия, Ирак и Сирия. Само че Йордания, мястото, където Мойсей видял Обетованата земя, Исус бил кръстен, а туристите днес са привлечени от митичния град Петра, е изтеглила късата клечка по отношение на природни ресурси. Там няма нищо друго освен пустиня и сол от Мъртво море.

И въпреки че е доста по-бедна от България например, а и по-малка, Йордания е изключително уважавана от света държава. Вероятно заради отвореността й, заради интензивно модернизиращото и образоващо се общество. Или пък за това, че в последните години увеличи населението си с 25%, като прие почти 1 милион сирийски бежанци.

Тази висока репутация Йордания дължи на крал Абдула и кралица Рания. Една двойка, която на най-високите форуми стои редом до най-големите световни лидери и чиито гласове се слушат. Двама души с мирни, благородни местни и глобални мисии, които се допълват и обичат вече 25 години.

 

 

Рания е родена през 1970 г. Тя е палестинка, дъщеря на лекар в семейство с три деца. Родена е в Кувейт и отгледана в Тулкарм на Западния бряг. През 1991 г., по време на войната в Залива, Кувейт гони всички палестинци и семейството се премества в Йордания. Рания завършва Американския университет в Кайро, а почти веднага след това се връща в Аман, където започва работа първо в Citi Bank, а после и в Apple. Двамата се срещат през 1992 г. на парти, организирано от сестрата на Абдула, където той се влюбва на мига в красивата Рания. 

Само че тя никак не е убедена, че иска да излиза с възнисичкия принц, и изобщо не му дава нито телефонния си номер, нито надежди за среща.

„В момента, в който я видях, разбрах, че това е тя. Беше любов от пръв поглед.“

Абдула, разбира се, намира телефона й по други начини и се впуска с целия арсенал на ухажването, с който разполага, за да я убеди да излязат поне веднъж. След прочутата кутия с белгийски шоколадови бонбони тя най-после с неохота склонява да се видят, но не на публично място. Така Абдула запретва ръкави вкъщи и научава няколко традиционни японски рецепти, за да я зашемети поне с кулинарни умения. Ухажването му продължава с месеци, в които прави какво ли не – от излети с мотори из пустинята през водни ски в Червено море до лично пилотирани панорамни полети с хеликоптер.

Няколко месеца по-късно


принцът я кани да се разходят с кола до планината Тал Ал Руман извън Аман, където й се обяснява в любов и я уверява, че връзката им е много важна за него. Но предложението му за брак не е на четири очи. Две седмици по-късно се появява в дома на семейството й заедно с баща си – крал Хюсеин. Кралят иска ръката на дъщеря им за сина си. Годежът им е обявен на 22 февруари 1993 г.

Сватбата е на 10 юни 1993 г. в двореца Зархан в Аман. По това време Абдула не е престолонаследник, въпреки че е най-големият син от 12-те деца на крал Хюсеин, но сватбата е отпразнувана така, сякаш е. Денят е национален празник, а сред поканените са кралски особи от цял свят.

За сватбата Рания има две рокли. За дизайна им се обръща към Брус Олдфийлд. Едната е за мюсюлманската церемония – с къс ръкав и широк колан. Олдфийлд е бил вдъхновен от сирийските официални тоалети, изложени в музея „Виктория и Албърт“ в Лондон, така че добавя и златни детайли, бродерии и обшивки. Кокът, за който е закачен воалът, е толкова висок, че Рания има проблем с излизането от колата. Принцът е в униформа с много медали и традиционен церемониален меч. За приема вечерта Рания е с друга рокля, по-отворена, с почти паднали ръкави и V-образно деколте. Огромната торта на няколко етажа, декорирана с корони, е разрязана от младоженците с меч.

25 години по-късно Рания е майка на четири деца, икона на стила и едно от най-разпознаваемите лица в света.

През 1999 г. крал Хюсеин умира след 47 трудни години на трона по време на студената война и Арабско-израелския конфликт. Две седмици преди да умре, променя волята си и посочва Абдула, за когото е смятал, че ще прекара живота си в армията, за следващ крал. Така двамата с Рания стават крал и кралица на Йордания.

25 години по-късно Рания е майка на четири деца, икона на стила и едно от най-разпознаваемите лица в света. Нейните каузи се простират много отвъд границите на Йордания – Рания е застъпник в борбата срещу неграмотността, за равния достъп до образование на жените по света. 

Това модерно мюсюлманско кралско семейство е много активно и в социалните мрежи. Нейният профил в Instagram например е следван от 4,6 милиона души, тя редовно го обновява лично. Можете да поразгледате и тези на семейството им.

Рания, Абдула и каузите им са живият пример, че когато си се отдал на строежа на мостове между хората и живееш в любов, можеш да промениш света. А „малка и бедна страна“ е само оправдание за слабите.