Мишел и Барак Обама са личностите, на които американците се възхищават най-много, според годишното проучване на „Галъп“. Макар отдавна да не са първата двойка на САЩ, те продължават да са първи в сърцата на американците. Той заради успешните си два мандата като президент, а тя – заради своята доброта и подкрепата за множество благотворителни каузи. За да стигнат дотук, двамата изминават дълъг професионален път и многогодишен съвместен живот.
Преди да се срещнат
Барак е роден в Хонолулу, след развода на родителите си се премества с майка си в Сиатъл, а после и в Индонезия. Връща се обратно в родния си град след няколко години и живее при баба си и дядо си. През 80-те Барак завършва политология и международни отношения в Колумбийския университет в Ню Йорк. По това време се появяват амбициите му – някой ден да стане президент. Тогава негова спътница е историчката Шийла Йегър, която няколко пъти отказва предложението му за брак. Родителите ѝ също са против, тъй като смятат, че е твърде млада и в крайна сметка бъдещият американски президент се отказва от идеята.
Мишел Робинсън е родена в Чикаго, където завършва гимназия, а след това заминава за щата Ню Джърси и учи социология в Принстън. Там се сблъсква с расизма, но въпреки това продължава обучението си. Някои от прародителите ѝ са родени в робство, в плантациите на Юга. През 1988-а придобива докторска степен от Юридическото училище в Харвард. Тя е третата първа дама в историята на САЩ със следдипломна квалификация, наред с Хилъри Клинтън и Лора Буш.
Първи стъпки към сърцето ѝ
Най-интересното е, че през същата година в Юридическото училище на Харвард продължава обучението си и Барак Обама! Изглежда обаче съдбата все още не е отредила да се срещнат. За по-малко от година той става първият цветнокож редактор на изданието за студенти Harvard Business Law. Всяко лято прекарва в Чикаго, където се включва в стажантските програми на местните адвокатски кантори, сред които и „Сидли Остин“. Именно там през 1989-а се запознава с Мишел Робинсън – неговата бъдеща съпруга.
За три месеца Мишел трябва да бъде негов ментор. Нейно задължение е да отговаря на въпросите му за работния процес и да му помогне да се адаптира към офис средата. Преди да пристигне в кантората, всички говорят за това колко е умен и тя очаква, че това ще е просто поредният странен зубър. Скоро обаче променя мнението си:
„Бях много приятно изненадана от това, което се оказа той.“
Барак е този, който прави първата стъпка, като я кани на среща, но тя отказва. Няколко пъти. Бъдещият президент обаче е доста упорит и не позволява да се повтори случилото се между него и Шийла Йегър. В крайна сметка отиват на кино в Института по изкуствата. Там гледат „Прави каквото трябва“ на режисьора Спайк Лий. През 1991 г. Мишел е съкрушена от загубата на своя баща. Това ги сближава още повече.
Няколко месеца по-късно двамата вечерят в ресторант Gordon’s. Когато стигат до десерта, освен него, в чинията на Мишел е поднесена малка кутийка с годежен пръстен. След непоколебимото „Да!“, на 3 октомври 1992 г. 3-годишната им връзка прераства в брак. Тепърва предстоят и най-големите събития в кариерата и личния им живот.
И още...
Габриела Беличовска
Габриела е Везна, която обича да има задачи, затова не се затруднява да поддържа няколко баланса едновременно – между момичето от село, защото е израснала там, и момичето от града, което е днес; между изучаването на PR и практикуването му; между поезията в душата си и прозата на задушаващите делници. Страхува се от тъмното (затова се старае да внася светлина), от неверни приятели (...