Любов и други бедствия

Носете си старите дрехи, момичета

За изработването на една памучна блуза са необходими 200 грама памук, за който на свой ред отиват 150 грама пестициди и 2000 литра вода (пренасяна на ръка от дечица някъде в Бангладеш), а в процеса на ушиване и оцветяване на блузата се използват килограм и половина вредни вещества. Заобиколeни сме от тонове отровни дрехи…

Носете си старите дрехи, момичета
Тези дни установих, че съм си купила две еднакви блузи, но в различен цвят. Не ми е за първи път. Всички купуваме импулсивно, особено като видим вълшебната дума SALE и ако е само една блузка почти не се замисляме, изгодно е, нямам точно този нюанс, а и все ще влезе в употреба…
 
Да погледнем от другата страна. За изработването на една памучна блуза са необходими 200 грама памук, за който на свой ред отиват 150 грама пестициди и 2000 литра вода (пренасяна на ръка от дечица някъде в Бангладеш), а в процеса на ушиване и оцветяване на блузата се използват килограм и половина вредни вещества.
Зад красивите ревюта, ефектните снимки и гениалните дизайнери има огромна индустрия за милиарди и тя трябва да произвежда все повече и повече. Веригите на масовите модни марки предлагат моментално всички тенденции от модния подиум и смяната на гардероба сезон след сезон става не само достъпна, но и задължителна, а старите ни дрехи и непродаденото на финалните сейлове отива на боклука.
 
Заобиколeни сме от тонове отровни дрехи…
От поне десетилетие по света сериозно се мисли, говори и действа по въпроса. Първо се появява движението Zero Waste – да се произвеждат дрехи без загуба на материала – като се крои оптимално и върху парчето плат се прави нещо като пъзел, така че всички части да се напасват или от изрезките се правят аксесоари или бельо.
 
Втората тенденция е така наречения Upcycling и тя ми е най-симпатична. Идеята е от старите дрехи да направим нещо ново, по-интересно и по-добро от старото. Уверявам ви, че ако разгледате старите си поли и рокли и ще ви хрумнат много добри идеи! Звездите с по-екологично мислене вече носят и на червения килим рокли, направени от стари модели официални облекла. И е въпрос на чест да запазят и носят години наред някое любимо сако, палто или дънки. Снимките по-долу са на дрехи, направени от студенти от колежа Сейнт Мартин от дрехи и парчета плат събрани от боклука.
 
И последно, но не по важност, много компании вече предлагат „зелени“ колекции от органичен памук или рециклиран полиестер. Цените са малко по-високи, но това също е начин да покажем отношението си и да подкрепим отговорното и лимитирано производство на дрехи. Защото каквото е търсенето, такова е и предлагането, а може би е време да се замислим нямаме ли и без това достатъчно. От всичко.