Любов и други бедствия

Принцесата, шейхът и най-скъпият развод в историята

Принцесата, която получи огромно наследство, издръжка, ценности, но ще живее винаги под охрана

Принцесата, шейхът и най-скъпият развод в историята

Принцеса Хая и шейх Мохамед
Снимка: TheGuardian

Описват тази приказка като най-скъпото бракоразводно дело в британската юридическа история. В приказката има всичко – богат шейх, красива принцеса и власт и отчуждение.  А всъщност става дума за най-скъпия развод в света.

През декември 2021 година Върховният съд на Великобритания присъди еднократно споразумение от £251,5 млн. на принцеса Хая Бинт Ал-Хюсеин - 47-годишната дъщеря на бившия крал на Йордания Хюсеин. Тя беше най-младата от шестте съпруги на шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум - мултимилиардерът владетел на Дубай, министър-председател на Обединени Арабски емирства и влиятелен бизнесмен, организиращ конни надбягвания.

Съдебното решение й предостави  суми за покриване на разходите за управление на два имота за няколко милиона паунда - един до лондонския дворец Кенсингтън, както и основната й резиденция в Егам, Съри, значителен бюджет за сигурност, както и почивки, заплати и настаняване на медицинска сестра, бавачка, бронирани превозни средства за семейството, разходи за поддръжка на различни понита и домашни любимци. Съдът присъди и обезпечени плащания от £5,6 млн годишно на всяко от двете деца на принцеса Хая - 14-годишна дъщеря и 9-годишен син. Те трябва да бъдат осигурени с гаранция от £290 млн.

От страх за живота

Тази дългогодишна битка за попечителство хвърли светлина върху традиционно затворения свят на кралските семейства от Близкия изток. През 2019 г. принцеса Хая избяга от Дубай във Великобритания с децата си, заявявайки, че се страхува за живота си, след като разбра, че съпругът й преди това е отвлякъл две от другите си дъщери - Шейха Латифа и Шейха Шамса - и ги е върнал обратно в Дубай против волята им.

72-годишният шейх Мохамед, който също е огромна фигура в света на конните надбягвания, отрече обвиненията. Вместо това той публикува стихотворението „Ти живееше, ти умря“, за което се смята, че е заплаха под черта за принцесата. Шейхът разкри, че принцеса Хая има връзка с бившия си бодигард от британската армия. Принцесата продължи да получава заплахи и след като се премести във Великобритания. Получаваше съобщения „можем да се свържем с вас навсякъде“ и оттогава е похарчила огромни суми за сигурност. 

Върховният съд на Великобритания постанови, че шейх Мохамед е хакнал незаконно мобилните телефони на принцеса Хая и тези на нейните охранители и хората от юридическия й екип. Сред тези лица е и връстницата на баронеса Шакълтън. Хакването е направено с инвазивен шпионски софтуер - Пегасус, който заразява таргет телефони. Шейхът отрече и това, но съдът установи обратното.

Принцесата, която избяга

В бракоразводното решение съдия Мур реши, че предвид по-ранните сигнали на принцесата и двете й деца, те са особено уязвими. Съдията постанови, че тримата се нуждаят от сигурност от най-висока степен, за да се гарантира безопасността им в Обединеното кралство. Основната заплаха не е от външни източници, а от баща им, човек, който има достъп до цялата власт в държавата. 

„За тези деца съществува вечноприсъстващ риск, който почти сигурно ще продължи, докато те не получат своята независимост“, постанови съдията. Що се отнася до принцеса Хая, той добави: „Ще остане ясен и винаги присъстващ риск за принцеса Хая до края на живота й, независимо дали е от шейх Мохамед или от други терористични заплахи“.

Затова съдът определи рискът за сигурността на кралските наследници и за принцеса Хая като "най-сериозен". Впоследствие съдията присъди средства за покриване на текущите разходи за бронирани превозни средства за семейството. А съдията определи случаят като "изцяло необичаен".