Любов и други бедствия

За разочарованието – често или понякога

Правя си равносметката, че почти всеки ден има нещо, което ме кара да тресна вратата – в действителност или просто наум. Причината е разочарованието и гнева, който то поражда...

За разочарованието – често или понякога

След изморителен понеделник се прибирам у дома, приготвям разкошна салата с градински розови домати, лук и сурови чушки – зелени и червени, правя вегетарианска пица с тиквичка и доматен сос от истински летни домати, поръсвам със зехтин и мащерка. Еха, това звучи като кулинарно-гастрономичен пост… Но не е.

Често или понякога нещата се случват по разочароващ за нас начин.

Тази подготовка завършва със спречкване, защото счупвам пластмасовата формичка за лед, която и без друго отдавна е пукната и получавам остра забележка. Това отприщва много негативни чувства в мен и вечерта няма да бъде това, което е нейното начало – приятна вечеря с приятна храна. Не се стърпявам, казвам това-онова и трясвам вратата.

Правя си равносметката, че почти всеки ден има нещо, което ме кара да тресна вратата – в действителност или просто наум. Причината е разочарованието и гневът, който то поражда. И невъзможността да заобиколя разочарованието.

Всъщност то не може да бъде заобиколено.

Просто мисля:

А/ Дали може да бъде трансформирано и неутрализирано в момента на неговото възникване като емоционална вълна.

Б/ Когато не може да бъде трансформирано, дали трябва да бъде потиснато или изразено.[[quote:0]]

В месеца, в който практикувам устойчивост, забелязвам че почти всеки ден се надига някаква емоционална вълна, която е истинско предизвикателство. Мисля, че просто в такива ситуации, човек наистина трябва да устои и да не реагира.

Да повторя – трябва да не реагирам, а да оставя нещата да се отдалечат, да си заминат, без да ги удостоя с внимание. Така тяхната негативна енергия ще отслабне, ще се разсее. Може би това е устойчивостта – неотклонно внимание върху важните, положителни, съзидателни занимания, начинания и постъпки.

Какво трябва да се прави, за да се неутрализира разочарованието?

-  Дишане

-  Медитация

-  Отдръпване на сетивата от обекта на емоциите/раздразнението

Любимият идва и се извинява. Като малко отмъщение му казвам, че ще го охуля в блога си. Смеем се и отиваме да ядем страхотна пица и салата.

Анализираме ситуацията:

-  Той заема позиция „посипвам си главата с пепел“.

-  Аз се подсмихвам.

-  Той ме пита каква ще е моята стъпка към помирението.

-   Питам го какво ще го направи щастлив.

-   Неочаквано той обобщава, че може би в семейството имаме специфично отношение към формичките за лед. Това е неочаквано наблюдение.

-   Кой знае, може би фамилна обремененост, казвам, съгласявайки се.