Mish Mash Fest

5 екологични световни столици

Едно нещо обединява всички такива градове – екологичното съзнание на техните жители, които са в основата на „зелените“ практики и, разбира се, основен техен реализатор. Защото и най-добрата идея няма как да успее, ако зад нея не застанат гражданите.

5 екологични световни столици

[[more]]В последните години все повече се говори за „зелени“ практики и градове. Има места, чийто опит в подобни инициативи е от десетилетия и резултатите са впечатляващи. Едно нещо обединява всички такива градове – екологичното съзнание на техните жители, които са в основата на „зелените“ практики и, разбира се, основен техен реализатор. Защото и най-добрата идея няма как да успее, ако зад нея не застанат гражданите. Ето пет града, които с право се наричат „зелени“ столици на света:

Куритба, Бразилия

Смятан за „зелената столица на света“, Куритба дължи славата си на своя кмет Жайме Лернър, който въвежда екологични практики в града с идването си на власт през 1971 година. Приоритетите на неговото управление включват рециклиране, енергийна ефективност, разширяване на зелените зони, мащабна транспортна реформа. Градският транспорт на Куритба е толкова бърз и удобен, че се използва от над 70% от пътуващите из града дневно, което е абсолютен рекорд за град с над един милион население. По време на мандата на Лернър зелените площи на човек от населението са се увеличили 100 пъти. Политиката на града е толкова екологично ориентирана, че поляните не се косят с бензинови косачки, а пускат по тях овце да пасат.

 

 

Ванкувър, Канада

През последните десет години Ванкувър четири пъти е бил избиран за „най-добрия град за живеене“ в света. Това е следствие на дългогодишната търпелива работа на управата на града и неговите жители. Уникалното природно разположение на Ванкувър позволява максимално използване на слънчева и вятърна енергия, както и на енергията на приливите и отливите. Резултатът – 90% от електрическата енергия на града идва от възобновяеми източници. Градът разполага с над хиляда километра велосипедни алеи, 30 километра крайбрежна улица и над двеста парка.

 

 

Рейкявик, Исландия

Този прекрасен зелен град в максимална степен се възползва от горещите си извори – тяхната енергия служи за производство на електричество, топла вода за битови нужди, отопление в домовете и дори подгряване на тротоарите. Всички автобуси в Рейкявик са с водородни двигатели. На коментарите, че в малък град като този лесно се въвеждат екологични модели, управата на града отговаря, че е точно обратното – всички подобни идеи струват много скъпо и за малка община като Рейкявик е голямо предизвикателство да ги реализира, но с помощта на жителите на града всичко се случва успешно.

Рейкявик е първият град в света, който има за цел да направи 5 квадратни километра градска площ с нулево отделяне на въглероден диоксид в атмосферата. Дори северното сияние над града е зелено.

 

 

Портланд, САЩ

Държавната политика на САЩ не е твърде екологично ориентирана. Известно е, че Протоколът от Киото не е подписан от американското правителство. Портланд обаче е изключение и е най-чистият и екологично ориентиран голям град в САЩ. Зелените зони в града заемат над 350 квадратни километра, което е над половината от общата площ на града. Парковете и горичките са толкова много, че по улиците на града могат да се срещнат зайци и лисици. Силно развит е градският транспорт, велосипедните алеи са десетки километри, а всички екологични инициативи се подкрепят от кметството – например строителството на енергийно ефективни здания се облага с много по-ниски данъци от обичайното.

 

 

Лондон, Великобритания

Лондон може и да не е в топ 5 на „зелените“ градове на планетата, но никой друг град не полага толкова големи усилия да заеме място в тази класация. Ако в романите преди век или два Лондон е описван като град, в който не може да се диша от прах и мъгла, сега управата на града, начело с кмета Борис Джонсън, прави всичко възможно да превърне града в екологичен оазис. Движението на автомобили в центъра на града е силно ограничено чрез солидни такси, от които хибридните и електрически коли са освободени. Проектирани са и предстои да се изградят първите в света специални естакади и надземни пътища за велосипедисти. Всички нови сгради задължително имат слънчеви панели на покривите, а които решат да си поставят такива допълнително, получават данъчни облекчения.