Mish Mash Fest

5 имена в света на изкуството, които трябва да знаем

Ето имената на пет от най-известните личности в света на изкуството, които през изминалата година за пореден път доказаха, че влиянието и въображението им са безкрайни

5 имена в света на изкуството, които трябва да знаем

България може да е в периферията на картата на модерното изкуство, но това не значи, че всички имена и събития ни подминават безследно. При достатъчно любопитство и добро желание, можем да следим важните събития в културния живот на Европа, а глобалната мрежа позволява и да видим много от тях. Ето имената на пет от най-известните личности в света на изкуството, които през изминалата година за пореден път доказаха, че влиянието и въображението им са безкрайни и си заслужава да следим внимателно всичко, което правят:

 

Деймиън Хърст

Най-знаменитият жив британски художник е нарисуван на този портрет от Джонатан Йео, като алюзия за аквариумите с формалдехид, в които Хърст е правел инсталации преди години. В наши дни талантът му се простира във всякакви посоки – той е автор на чанти за Prada и Олимпия ле Тан, на лимитирана серия шалове за Alexander McQueen, на корицата на последния албум на Babyshambles, като същевременно в Катар се провежда най-голямата му изложба. Деймиън Хърст дори измисли и публикува своя собствена азбука.

 

Лари Гагосян

Вероятно най-известният дилър на изкуство и галерист в света. Галериите „Гагосян“ са вече 13, последната е открита наскоро в Лондон. Ето имената само на някои от художниците, които са имали изложби в галериите напоследък – Ричард Аведън, Урс Фишер, Сесил Браун, Герхард Рихтер, Джеф Кунс, Уилям де Кунинг. С други думи, ако пътувате някъде, проверете има ли галерия на Гагосян наблизо.

 

Джеф Кунс

Според списание New York Magazine Джеф Кунс е най-успешният американски художник след Анди Уорхол. И също като него – тясно свързан с поп културата – Кунс е автор на обложката на последния албум на лейди Гага. Освен това той е най-скъпо продаваният американски творец в Christie's – неговата скулптура „Куче от балони“ (на снимката) беше продадена през ноември за 58,5 милиона долара. Въпреки привидната си лекота, скулптурата е доста солидна – висока е три метра и тежи един тон. През 2014 година в нюйоркският музей „Уитни“ предстои да се проведе най-голямата изложба на Кунс, правена досега.

 

Шейха Ал-Маяса

Шейха Ал-Маяса е сестра на емира на Катар и председател на музейното ведомство на Катар - Qatar Museum Authority. Нейната цел е да превърне Доха в културна столица на света и за целта емиратството инвестира милиарди. Само през изминалата година Катар е придобил картина на Пабло Пикасо, а самата Ал-Маяса е организирала изложба на Деймиън Хърс и заедно с Миуча Прада проведе най-големия конкурс за куратори в света. Освен това в Катар беше създадена и се продаваше ексклузивно колекция чанти Prada по дизайн на Деймиън Хърст. Според списание Art Review шейха Ал-Маяса е най-влиятелният човек в света на изкуството в момента.

 

Марина Абрамович

Наричат сръбската художничка „бабата на пърформансите“. Нейните необичайни пърформанси са световноизвестни – например Марина седи на един стол, срещу нея има друг и на него може да сяда всеки желаещ и да я гледа право в очите. Когато срещу Марина седнал най-добрият й приятел Рикардо Тиши (дизайнерът на Givency) и двамата започнали да плачат, обзети от емоции и спомени. Изобщо реакциите на нейните идеи са най-различни, но очевидно достатъчно впечатляващи, защото Абрамович вече има свой институт за пърформанс в Ню Йорк. Междувременно Марина пее с Jay-Z по време на шест часовия му пърформанс, вдъхновен от нея, снима проекти с лейид Гага и Джеймс Франко. В момента Марина Абрамович играе в Ню Йорк в операта „Живот и смърт“, написана по мотиви от собствения й живот, тежкото й детство в Югославия, трудните отношения с майка й и накрая дори бъдещата й смърт. Операта е написана и се изпълнява от Antony Hegarty, а в главната мъжка роля е Уилям Дефо.