Mish Mash Fest

5 изумителни часовника, които украсяват градовете в Европа

В старите градове на Европа има часовници, които със своята красота, декорации и звук са прочути по целия свят и към които се стичат тълпи от туристи на всеки кръгъл час, с надеждата да не пропуснат нито едно движение и звук.

5 изумителни часовника, които украсяват градовете в Европа

Часовникът по-горе се намира на входа на Кралската обсерватория в Гринуич, Великобритания. Създаден е през 1852 година от Чарлз Шепърд и по него сверява времето си света – това е най-важният часовник в Европа. Но не е най-красивият. В старите градове на Европа има часовници, които със своята красота, декорации и звук са прочути по целия свят и към които се стичат тълпи от туристи на всеки кръгъл час, с надеждата да не пропуснат нито едно движение и звук. Ето пет от най-известните сред тях:

 

Биг Бен в Лондон

Часовникът е създаден през 1859 година и е поставен от четирите страни на кулата „Свети Стефан“ на Уестминстър. Диаметърът на циферблата е 7 метра, стрелката за часа е 2,70 метра и е от метал, а минутната е 4,30 метра и е от мед. Името си Биг Бен дължи на голямата камбана, която отмерва всеки час. Когато часовникът изостава, за корекция на махалото му се поставя монета с тегло точно 1,5 грама – старо английско пени. Съвсем по английски.

 

Часовникът Орлой в Прага

Вероятно най-известният часовник в Европа. Часовникът на Staroměstské náměstí е построен през 1410 година от майстор Хануш, който според легендата бил ослепен след това, за да не повтори никога и никъде своя шедьовър. Освен времето, часовникът показва зодиите и положението на Слънцето и Луната спрямо Земята, а на всеки кръгъл час пред многобройните зрители, обикновено запълващи целия площад, се разиграва представление – смъртта звъни със звънче, Скъперникът подрънква с кесията си, Суетата се оглежда в огледало, а турчинът сякаш всеки момент ще засвири на мандолината си. През това време в прозорците на кулата минават 12-те апостоли и се разнася кукуригане на петел.

 

Часовникът Zytglogge в Берн

Часовникът - символ на град Берн е построен през 1530 година. Това е най-старият часовник в Швейцария. Състои се от обикновен и астрономически часовник – показва времето, денят от седмицата, месеца, фазата на Луната и зодиакалния знак. Представлението започва четири минути преди часовникът да удари кръгъл час. В тези няколко минути зрителите наблюдават как кукурига и пляска с криле златният петел, как излизат шест мечока – символи на град Берн, Хронос преобръща пясъчния часовник, а лъвът кима толкова пъти, колкото е часът.

 

Часовникът в Цвингер, град Дрезден

Часовникът на дворцовият комплекс Цвингер в Дрезден е поставен през 1933 година. Той е уникален със своите 40 порцеланови камбанки, които някога са били позлатени. След войната камбанките са бели, но продължават на всеки кръгъл час да изпълняват красива мелодия, разбира се вече с електронно управляван механизъм.

 

Кремълският часовник в Москва

Един от символите на Москва, часовникът се намира на Спаската кула на московския Кремъл. Монтиран е през 1851 година, диаметърът на циферблата е 6,12 метра, стрелките му са съответно 2,97 метра и минутната е 3,27 метра. Деветте камбани на Спаската кула звънят на всеки 15 минути, а на всеки кръгъл час голямата камбана отброява часа. Първоначално часовникът бил музикален, но тъй като мелодиите били на църковни химни, след революцията ги сменили с камбани.