Mish Mash Fest

5 любими легенди от Прага

На света едва ли има друг град, където всяка легенда да е свързана със съществуващо и до днес място, всяка къща с привидение да е още там и зад всеки ъгъл да дебнат къде реални, къде измислени истории от преди много-много векове. Прага е абсолютно приказен град. Всяка улица си има свое предание, всяко площадче – легенда, а къщите си имат емблеми и имена като живи.

5 любими легенди от Прага

На света едва ли има друг град, където всяка легенда да е свързана със съществуващо и до днес място, всяка къща с привидение да е още там и зад всеки ъгъл да дебнат къде реални, къде измислени истории от преди много-много векове.Прага е абсолютно приказен град. Всяка улица си има свое предание, всяко площадче – легенда, а къщите си имат емблеми и имена като живи. Легендите на Прага са като карта – може да ги оставим да ни водят и това ще е най-интересната и най-вълнуваща разходка из града.

Астрономическият часовник на Старое место - Създаден от Микулаш от Кадан през 1410 година, часовникът остава завинаги свързан в легендите с името на майстор Гануш – часовникар и преподавател по математика в Карловия университет. Той усъвършенствал часовника и се грижел за него, а това било сериозна работа – подобен механизъм нямало никъде в Европа. Часовникът показва освен часа, още и годината, месеца, деня, изгрева и залеза на слънцето, лунния календар и знаците на зодиака. На всеки кръгъл час се разиграва истински спектакъл – в специални прозорчета се появяват 12-те апостоли, следвани от Христос, който благославя хората отдолу. [[more]]През това време фигурките на кулата изпълняват своя танц – смъртта бие камбаната, суетният се оглежда в едно огледало, а скъперникът подрънква кесията с парите си. Някогашните членове на пражкото кметство се страхували, че Гануш ще създаде и другаде подобно чудо и затова наели хора да го ослепят. Раните на стария майстор не искали да зараснат и той помолил да го заведат до часовника за последен път. Там натиснал едно тайно лостче и край – часовникът спрял. Скоро Гануш умрял, а часовникът не тръгнал още цял век – легендата твърди, докато хората забравят стореното на майстора зло.

Катедралата Св. Вит - Свети Вит е християнски мъченик от времето на император Диоклециан, чиито мощи били дарени на крал Вацлав от крал Хайнрих Птицелов през десети век. Вацлав веднага решил да построи в чест на светеца храм. Щом строителството било завършено, той изпратил да поканят епископа от Регенсбург до го освети. Но последният бил стар, не му се пътувало и все отлагал тръгването си. Накрая отстъпил пред настойчивостта на краля и щом двамата застанали пред храма, в чистото небе се появило малко облаче и върху църквата завалял дъжд. Тогава епископът казал - За какво ме накара да измина целия този път, като самият Господ благославя твоя храм. Друга легенда е свързана с камбаната на храма, която тежи 18 тона и се казва Зигмунд. Твърди се, че никой не можел да измисли как да качат камбаната в кулата на мястото й – въжетата се късали и камбаната не помръдвала от земята. Решение измислила кралската дъщеря, която изплела най-здравото въже от плитките на придворните дами и така Зигмунд бил качен на върха на камбанарията.

Кулата Далиборка - Това е най-известният затвор на крепостта Храдчани, който се намира непосредствено до Златната улица. Името му е свързано с легендата за рицаря Далибор от Козоед. Той бил затворен там по време на управлението на крал Владислав ІІ. В тъмницата рицарят стоял безмълвен по цял ден, чакайки присъдата си и за да се занимава с нещо, поискал да му донесат цигулка. Изглежда Далибор имал талант, защото сам в кулата се научил да свири на цигулка толкова хубаво, че хората се стичали да го слушат и за благодарност му слагали в една кошница храна и дрехи и така той оцелял в тъмницата. От тогава в Чехия има такъв израз „Неволята научи Далибор да свири на цигулка“. Нещо като нашата история за братята, които викали неволята.

Карловият мост - Рожденият ден на Карловия мост е 9 юли 1357 година, когато Карл IV положил първия камък в основите на моста. Много легенди са свързани с това най-известно място в Прага. Например как един строител отишъл при краля и му казал, че замазката на моста ще е много по-здрава ако се замеси с яйца. Кралят заповядал на селяните от цялото кралство да носят яйца за строежа, но някои така и не разбрали с каква цел и от страх да не счупят яйцата по пътя ги докарали твърдо сварени. Или историята на Ян Непомук, изповедникът на кралица София, който не пожелал да сподели тайните й с краля и затова бил хвърлен в реката, където отгоре върху водата изплували пет звезди – така е изобразяван светецът и до днес, а на статуята му на моста може да се споделят всякакви тайни желания, които искате да се сбъднат.

Улица Нерудова - Тази стръмна уличка е символ на Мала страна и съществува от древни времена. Много пъти са се променяли къщите през вековете, но имената им са се запазили от едно време – Трите цигулки, Златната купа, Златната подкова, Златната корона, Двете слънца – всички те още седят като каменни гербове по фасадите на къщите. Една от легендите на улица Нерудова е от времето на трийсетгодишната война, когато шведите нападнали Чехия и разбойнически шайки влизали в града и грабели каквото видят. Един от нападателите нямал страх от бога и ограбил църквата свети Николай. Когато понесъл награбеното по улица Нерудова към Страховския манастир, жителите на Мала страна го нападнали, взели си ограбените съкровища, отрязали му главата и го изпратили при другарите му на кон обезглавен. Казват, че и до днес точно в полунощ по улица Нерудова се разхожда конник без глава, който търси къде е заровена главата му.