Mish Mash Fest

5 приказни железопътни гари

През 19-ти век пътуването било приключение, изпълнено с романтика, а най-популярният транспорт бил железопътният. Ето защо гарите били въплъщение на мечтите на пътуващите

5 приказни железопътни гари

През 19-ти век пътуването било приключение, изпълнено с романтика, а най-популярният транспорт бил железопътният. Ето защо гарите били въплъщение на мечтите на пътуващите да пристигнат на място изумително красиво и бляскаво. Много от тези гари съществуват и до днес, красиви и внушителни като катедрали. И колкото и бърз и удобен да е въздушният транспорт, нито едно летище по света не може да се сравни с тези пет разкошни железопътни гари:

 

Антверпен, Белгия

Когато през 1905 година гарата в Антверпен била завършена, имало много критики, че сградата е прекалено разточителна – цялата в позлата, мрамор и стъкло. Критиците имали известно право – в строежа били използвани над 20 вида камък и мрамор. Затова пък днес това е задължителен обект за посещение в града дори за онези, които нямат никакво намерение да пътуват с влак.

 

 

Сейнт Панкрас в Лондон

Още при откриването си през 1868 година гарата била призната за една от най-красивите сгради в града. След това обаче тя запустяла и едва през втората половина на 20-ти век започнала сериозна реставрация, която струвала близо 800 милиона паунда. Били сменени над 8 000 стъкла, сградата била напълно почистена и обновена и отново се превърнала в една от главните викториански забележителности на английската столица.

 

 

Юниън стейшън, Лос Анжелис

Построена е от Джон и Доналд Паркинсон, баща и син и съчетава едновременно испанският колониален стил и модерният по онова време ар деко. Високите бели тавани са семпли и типично калифорнийски, а подът и стените са цветни и целите декорирани с керамика и мрамор. Типично по испански има и двор с фонтан и рози.

 

 

Сао Бенто, Порто

Отвън тази красива гара прилича на парижка сграда от края на 19-ти век и е достатъчно впечатляваща. Но отвътре е наистина изумителна! Стените й са покрити с над 20 000 керамични плочки азулежу, на които художникът Хорхе Колако посветил 11 години от живота си. Картините върху синьо-бялата традиционна керамика разказват истории, свързани с пътуване.

 

 

Чхатрапати-Шиваджи, Мумбай

Построена е през 1887 година от британския архитект Ф.У.Стивънс. Той се вдъхновил от гарата Сейнт Панкрас в Лондон, но добавил и много елементи от индийската архитектура. И днес гарата се използва активно и през нея минават над три милиона пътници дневно. Тази красива сграда, с безброй декоративни елементи, е включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Пред входа на гарата има лъв, който символизира британската империя, а от другата страна тигър, който е символ на Индия.