Mish Mash Fest

5 забавни и куриозни истории за модерното изкуство

Съвременното модерно изкуство е свързано с редица анекдоти, всичките напълно достоверни, за това колко спорна е стойността на нарочените за „шедьоври“ произведения.

5 забавни и куриозни истории за модерното изкуство

Музеят за модерно изкуство в Берлин, или бившата Хамбургска гара, е един от най-големите, най-скъпи и най-посещавани в града. Когато с момичетата обсъждахме любимите си музеи, аз честно си признах, че у мен този музей предизвиква най-вече смях. Разбира се, в него понякога има изложби, които са силно сантиментални за нас като съвременници и ми харесват повече от всяка класическа картина. Но, ако трябва да съм честна, не малко експонати ми се струват безсмислени, самоцелни или откровено глупави, така че последния път обиколката ни беше съпроводена от смях на глас и иронични коментари почти през цялото време. Оказва се, че аз и семейството ми изобщо не сме единствените в това отношение и съвременното модерно изкуство е свързано с редица анекдоти, всичките напълно достоверни, за това колко спорна е стойността на нарочените за „шедьоври“ произведения. Ето няколко примера:

 Деймиън Хърст на боклука

Когато през 2001 година Деймиън Хърс направил инсталация в лондонската Eyestorm Gallery, тя се състояла от пепелници, пълни с угарки, недопити чаши кафе, празни бутилки, мръсни чаши, изобщо всички атрибути на едно отминало парти. Точно това решил и чистачът, който събрал цялата инсталация в чували за боклук и я изхвърлил. Негов колега – чистач в Tate Britain – изхвърлил част от инсталация на Густав Мецер, която се състояла от пълен чувал с боклук. Художникът изобщо не се притеснил и донесъл нов чувал с боклук, с който заменил стария. Темата има много варианти – и нищо чудно – като изметената инсталация, състояща се от трохи от курабия или страхотно скъпото произведение на изкуството - умряло пиле в кибритена кутия, собственост на Къртни Лав - което нейната чистачка изхвърлила.

 

 

Матис надолу с главата

През 1961 година произведението на Анри Матис „Лодка“, висяло обърнато наобратно в Музея за модерно изкуство в Ню Йорк в продължение на 47 дни, докато една от посетителките не написала за това в „Ню Йорк Таймс“. От тогава в пресата непрекъснато се появяват полуиронични коментари, че „Черният квадрат“ на Малевич също виси надолу с главата. А легендата твърди, че самият Кандински започнал да рисува абстрактни картини след като видял една своя картина наобратно, случайно забравена така в ателието.

 

 

Опасност в музея

През 2007 година в галерията Tate Modern била открита изложба на колумбийската художничка Дорис Салседо, която се състояла в това, което виждате на снимката – пукнатина в пода. Идеята й била да покаже по този начин разделението между хората. Въпреки обясненията за смисъла на произведението и предупредителните табели, 15 човека се пребили в пукнатината още през първия месец.

 

 

Не всеки боклук е изкуство

Художничката Татяна Ечевери създава керамични творби с доста внушителни размери. По време на изложбата й в Royal Academy през 2008 година един посетител бутнал една от скулптурите и тя се счупила на парчета, които се пръснали из цялата зала. До края на изложбата посетителите снимали парчетата наравно с останалите експонати, защото били убедени, че и счупените остатъци са изкуство.

 

 

 Прекален натурализъм

„Мечтател“ се нарича това произведение на изкуството, което миналата година било изложено в Третяковската галерия в Москва. Отзивите били еднозначно отрицателни и лично директорката на музея помолила художника да прибере своя експонат, защото пазачите и посетителите на музея се плашели от него, на някои дори им ставало лошо. Да, това също е реакция на изкуството, но не е точно тази, за която си мечтаем, отивайки в музей.