Mish Mash Fest

5 забележителни жени, наречени „желязната лейди“

„Желязната лейди“ нарекли Маргарет Тачър когато оглавила консервативната партия. Днес с това име често биват наричани влиятелни жени в бизнеса и политиката, които управляват безкомпромисно и с твърда ръка.

5 забележителни жени, наречени „желязната лейди“

„Желязната лейди“ нарекли Маргарет Тачър когато оглавила консервативната партия. Отначало прозвището й не било много популярно, но благодарение на пресата целият свят започнал да я нарича така. Днес с това име често биват наричани влиятелни жени в бизнеса и политиката, които управляват безкомпромисно и с твърда ръка. Всъщност Маргарет Тачър не е единствената „желязна лейди“ в съвременната история. Нещо повече – тя дори не е първата. Ето пет изключителни жени, които с делата си заслужили името „железни“:

Голда Меир

„Златното момиче“ на ционисткото движение, чиято цел е обединението и завръщането на евреите в родината им в Палестина. Родена в Украйна, Голда израства в САЩ, но след като се омъжва е сред първите семейства, които се преселват първо в Палестина, после в Йерусалим. Живее в кибуц, в абсолютно спартански условия, без ток и елементарни удобства. Въпреки това отглежда две деца и е сред най-активните политици в движението за създаване на еврейската държава. Голда Меир е сред онези 24 души, които подписват Декларацията за независимост на Израел и една от двете жени, положили подпис под този документ. Преоблечена като арабка, Голда посещава краля на Йордания, за да го помоли да предотврати войната в Палестина. Преди да стане премиер на Израел, Голда Меир заема различни министерски постове.

Но „желязна“ я наричат не заради всичко изброено, а заради действията й след убийството на 9 израелски спортисти на олимпиадата в Мюнхен през 1972 година. Тогава Голда лично нарежда на Мосад да издири и унищожи арабските терористи–убийци, където и да се намират и лично одобрява всяка една присъда преди акциите. Тези събития пресъздава Спилбърг във филма си „Мюнхен“.

 

Маргарет Тачър

Политиката й напълно отговаряла на даденото й от пресата име. Маргарет Тачър управлявала с твърда ръка, без компромиси и отстъпки. Само за няколко седмици, с цената на кървава война, спечелила обратно Фолкландските острови. Когато през 1984 година ИРА заложила и взривила бомба в хотела, където предстояла конференция на консерваторите, Тачър не пострадала и не променила плановете си и за минута, откривайки форума както било запланувано.

През 1981 година ирландските републиканци започнали гладна стачка в затвора и макар че десет от тях стигнали до края и умрели от глад, Тачър не отстъпила и не изпълнила нито едно от исканията им. Това е само една от причините оценките за управлението й да са спорни и полярни и до днес.

 

Индира Ганди

Също като Тачър наричана „желязната лейди“. Погрешно приемана понякога за роднина на Махатма Ганди, всъщност тя била дъщеря на първия министър-председател на Индия Джавархарлар Неру. Махатма Ганди познавала от дете, защото той бил наставник на баща й. Индира била едно дете в семейството – нещо твърде необичайно за Индия. Майка й и баща й я възпитавали с много внимание и я образовали колкото се може по-добре. Дори от затвора баща й пишел подробни писма с обяснения по различни обществени и политически въпроси. Само осем годишна Индира основала детски трудов съюз, който тъчал носни кърпички. Когато пораснала, Индира била първо секретар на баща си, а две години след смъртта му заела неговото място. Това били най-размирните години в съвременната история на Индия. Навсякъде избухвали конфликти на религиозна почва, които дори Махатма Ганди не можел да потуши. Особено кървав бил конфликтът със сикхите, при потушаването на който били убити над 500 човека. Именно сикхите убили Индира Ганди – това е едно от най-жестоките политически убийства в съвременната история – от тялото й извадили 31 куршума. Преди смъртта си тя често казвала „Мъченическата смърт не е край, а начало“.

 

Ангела Меркел

Новата „желязна лейди“ на Европа вече е надминала Тачър поне в срока на управление – Меркел е на власт от 13 години, Тачър е била само 11. Колегите на Меркел в ХДС казват, че тя е „мила жена, на която, щом обърнеш гръб, тя те рита отзад“. Наричат я още „тефлоновата Меркел“, защото винаги "излиза суха от водата". Тя е протеже на Хелмут Кол, който се надявал да може да управлява лесно тази възпитана дама от ГДР. Плановете му обаче се оказали грешни и вече повече от десетилетие Меркел управлява с желязна ръка.

 

Анна Уинтур

Вероятно най-известната „желязна лейди“ в бизнеса. Влиянието на Анна Уинтур в света на модата е толкова голямо, че само преди броени седмици Института по костюмите към музея Метрополитън беше кръстен на нея. Всеизвестно е, че тя е прототипа на героинята на Мерил Стрийп във филма „Дяволът носи Прада“. Анна управлява безкомпромисно и неизменно успешно американското издание на Vogue от 1985 година насам. Много от решенията й са спорни и противоречиви – от първата й корица, на която има модел по дънки – първи случай за модно списание до тогава, до тази от април месец тази година, на която се появи реалити-звездата Ким Кардашиян. Резултатите говорят сами за себе си – под управлението на Анна Vogue увеличава тиража си повече от два пъти, а броят с Кардашиян е един от трите най-продавани в историята на списанието. От друга страна някои от сътрудниците на Уинтур са с нея повече от три десетилетия – като Грейс Кодингтън и Хемиш Боулс. Изглежда всяка желязна лейди има и човешко лице. Но то рядко остава в историята.