Mish Mash Fest

Малкият голям бизнес: Димитър от Crupon

Mish Mash Fest

Извънредното положение, което се въведе в страната ни, вече се отразява пагубно върху малкия и средния бизнес. В рубриката ни „Малкият голям бизнес“ ви срещаме именно с хората, които са най-засегнати, за да ни споделят от първо лице как оцеляват в периода на карантина и как им се отразява той. Днес ви представяме Димитър от Crupon, малка и вълшебна работилница за ръчно изработени обувки, сандали и аксесоари в България.

Марката се стреми да не прави компромиси използваните материали при изработката, а всеки чифт е уникален и неповторим, защото се изработва изцяло на ръка, без масова продукция, тук и сега в България и в пълна хармония с околната среда.  

Как се отразява извънредното положение на бизнеса ви?

Димитър: Мислим, че са малко бизнесите и организациите в световен мащаб, върху които ситуацията няма да остави белег. Лично при нас в дните 13 – 20 март трябваше да вземем толкова решения, колкото обикновено вземаме за месеци или дори година. Като цяло мислим, че периодът ще ни донесе загуби в краткосрочен план и много ползи в дългосрочен. Дните на изолация са невероятен шанс, в който да преосмислиш, надградиш или усвоиш нещо напълно ново, което ще ти е от полза дълго време. Това е моментът, в който трябва да се запиташ колко голям искаш да стане бизнесът ти и дали наистина е необходимо и имаш ли нужда от “грандоманщина”. Момент, в който да се спреш ида  насладиш на всички дребни детайли. 2020-а според нас ще се запомни и като година на огромното споделяне. За пример 2/3 от линковете в refind са на тема споделяне: изложби, световни музеи, пърформанси, маркетинг, спорт – каквото ти е на сърце, е на клик. Не помним период, в който да сме били толкова лично ангажирани и спортуващи. Времето определено не стига. 

Как достигате до клиентите си?

Димитър: Спадът в продажбите е неизменен, но не малък проблем е самата доставка до крайния клиент, защото 80% от продажбите ни са извън България. Голяма част от границите са затворени. За пример – ежедневно получаваме не малък брой върнати пратки, стигнали до Тайван и неприети от самата държава, същото важи за Япония, Нова Зеландия и т.н. За Хонконг е просто невъзможно, а там е основна артерия за Азиатския пазар. Голяма част от куриерите просто отказват доставка, а ти имаш краен срок, в който да изпратиш и да гарантираш безопасно получаване. Това определено ни коства много енергия и средства. Клиентът разбира и чака до определен момент.

Склонни ли са те да си купуват неща, различни от храна и лекарства, в този момент?

Димитър: Да, определено. Мислим, че се получава добър рестарт на клиентската философия. Търсят се все повече продукти с ясна философия и достъп до хората, които стоят зад бранда. В платформите за hanmdade продукти рязко изчезнаха фабриките, с които се борихме до преди месец и които се "тупаха по гърдите" как правят всичко на ръка.

Има още...


Има ли промяна в поведението на клиентите ви след близо месец в извънредно положение?

Димитър: Всички са сладури, сродни души. Усещаме ги все по-близки. Мислим, че трудните моменти сближават всички ни. Определено се затвърждава мнението, че сме поели по правилният път. Материали, изработка, отношение. Вярваме, че бъдещето са продукти като нашите, извън масовката... с отношение, устойчиви, запазващи и съхраняващи вековни традиции. Сега се замисляме, че можем да работим и без електричество.

На какво разчитате в тази ситуация и направихте ли реорганизация на бизнес модела си?

Димитър: Наложи се да спрем модели, върху които сме работили доста дълго време и направим цялостна реорганизация за 2020 година. Нашият бизнес е семеен, малък, изключително гъвкав и продуктивен. Изработваме всичко изцяло на ръка без каквито и да е подизпълнители. Отне ни много време, енергия и средства да го направим в България, но точно в този момент виждаме резултатите. Последният ни модел “Stay At Home ❤”, който се предлага единствено в рамките на извънредното положение в България, измислихме сутринта в 6, докато пием кафе. Следобед беше готов прототипът, а на следващия ден снимахме в къщи. Вечерта приемахме поръчки. В огромната корпорация това е невъзможно. Колелото там е тежко и тромаво.

Какво мислите за мерките, които взе правителството и ще се възползвате ли от тях?

Димитър: Реалността ни научи да гледаме по-малко новини, да не вярваме на безвъзмездни помощи и да не очакваме. Собствениците на фирми, както и самоосигуряващите се лица знаят, че март и април са най-тежки, особено ако изчезнат изведнъж очакваните приходи. Мислим, че точно тук трябваше да се намеси държавата с ясна и изчистена концепция, към микробизнесите.

Как си представяте бъдещето след карантината?

Димитър: Като дългоочаквана пролет! Силно се надяваме всички да започнат да се наслаждават и оценяват дребните детайли, с които сме дарени. Вярваме, че всичко ще е страхотно и ще бъде наред. Ще пътуваме и имаме невероятни моменти сред природата.

Какви ще са последствията за вашия бизнес?

Димитър: Мисля положителни. Сграбчихме с пълни шепи шанса да излезем от матрицата. Изключително мотивирани сме, попили нови знания, умения. Мислим, че и духовно сме едно ниво нагоре.

Само за малкия бизнес ли според теб ще са загубите след подобна ситуация?

Димитър: Вижте какво стана с авиокомпаниите, туризма и не само. Важно е как приемаш загубите. Ако погледнем от другата страна, това наистина е възможност за преосмисляне и шанс за поемане в друга посока.

Какво би ви помогнало да оцелеете?

Димитър: Тук сме и никъде не мислим да мърдаме. Благодарим на всички, които ни помогнаха, доверявайки ни се и имат по чифт ръчно изработени пантофки “Stay At Home ❤”.

 

Малкият голям бизнес: Елена от Артелие