Mish Mash Fest

Малкият голям бизнес: Катерина от Serendipity jewelry

Mish mash Fest

Извънредното положение вече се отразява пагубно върху малкия и средния бизнес. В рубриката ни „Малкият голям бизнес“ ви срещаме именно с хората, които са най-засегнати, за да ни споделят от първо лице как се оцелява в период на карантина и как им се отразява той. Днес ви представяме Катерина от Serendipity jewelry

Как се отразява извънредното положение на бизнеса ви?

Катерина: Не знам как би прозвучало, но аз лично почти не усетих извънредното положение, тъй като много преди това сама поставих Serendipity на „стоп“. Имах нужда от този момент на дистанциране, изолация и преосмисляне на посоката. Моментите, в които творим и създаваме, винаги са последвани от такива на свиване и акумулиране на енергия. Толкова малки бизнеси като моя пулсират изцяло с ритъма на човека, който стои зад тях и изцяло зависят от него. В така разгърналата се ситуация усетих облекчение, все едно някой ми разреши да си почина и да следвам собствения си ритъм, без да се притеснявам и изпитвам вина от това.

Истината е, че ние винаги знаем кое е правилното за нас, но натискът и напрежението, създадени отвън, винаги остават.

Как достигате до клиентите си?

Катерина: В днешно време ние хората непрекъснато сме подложени на маркетингови стратегии, всеки иска да предложи нещо и свръхпотреблението и презадоволяването са голям проблем. Поради тази причина винаги съм се стремяла да не досаждам на клиентите си. Старая се да правя това, което умея, а ако те изпитат потребност да го имат, за мен е удоволствие да я задоволя. Разбира се, давам си сметка, че от бизнес гледна точка това не е особено работещ модел, но това е философия, която съм избрала да следвам. Опитвам се Serendipity преди всичко да е извор на вдъхновение, да показва непрекъснат стремеж към устойчивост и естетика, да събуди отношение към всичко онова което ни заобикаля.

Склонни ли са те да си купуват неща, различни от храна и лекарства, в този момент?

Катерина: Мисля, че човек е доста адаптивно същество, може с много, може и с малко. Въпрос на нагласа, чиято промяна в момента прави хората малко по-притеснени и несигурни относно бъдещето. По-внимателни и избирателни са в това, което купуват, но не, не мисля, че купуват само храна и лекарства. Смятам, че все повече започват да ценят именно онова, което храни и лекува душата им, онова, в което те се припознават и им носи положителни емоции и радост.

Има още...


Има ли промяна в поведението на клиентите ви след два месеца в извънредно положение?

Катерина: Не мисля. Все така мили, присъстващи и подкрепящи са както винаги. Разбира се, спад в поръчките има, но това е съвсем в реда на нещата.

На какво разчитате в тази ситуация и направихте ли реорганизация на бизнес модела си?

Катерина: Използвах времето да направя нещо, което беше дълго отлагано, но искрено се надявам съвсем скоро да е факт. Скоро Serendipity ще има свой собствен онлайн сайт и магазин, като така се надявам да улесня и подпомогна клиентите си в техния избор и да им спестя време.

Какво мислите за мерките, които взе правителството и ще се възползвате ли от тях?

Катерина: Не разчитам на помощ отвън или на някакви взети мерки, от които да се възползвам. Разчитам на себе си и най-вече на хората, които са верни последователи на Serendipity и с които вървим заедно от самото начало. Техните мили думи и усмивката им, когато носят къщичката колие са ми достатъчни.

Как си представяте бъдещето след карантината?

Катерина: От самото начало се опитвам да гледам по-глобално на картината, не толкова от позиция на собственото си оцеляване или това на микробизнеса ми. Смятам, че в краткосрочен план ще има промяна в мисленето и поведението, но ние хората имаме това качество бързо да забравяме и все да се стремим да се движим по най-малкото съпротивление, което неминуемо ни връща назад. Като цяло мисля, че ни предстоят доста интересни и предизвикателни времена.

Какви ще са последствията за вашия бизнес?

Катерина: От финансова гледна точка, разбира се, са негативни, но по отношение на изчистване на философия, цели и организация – са доста положителни. Вече времето ще покаже каква ще бъде симбиозата между двете.

Само за малкия бизнес ли според теб ще са загубите след подобна ситуация?

Катерина: Предполагам, че там загубите ще бъдат най-осезаеми и за много от нас дори фатални. Съвсем малките бизнеси като моя, може би са една идея по-независими, което прави оцеляването им по-възможно, макар и доста трудно. Докато всички онези под изплнители на големи производства и фабрики мисля ще бъдат в доста по-неизгодна ситуация. Най-много ме боли за културния сектор. Макар и отворени, кината и театрите скоро няма да се радват на пълни зали. Там страхът от масови събирания се е настанил на първи ред и мисля ще поостане за по-дълго.

Какво би ви помогнало да оцелеете?

Катерина: Подкрепата на клиентите, оптимизъм, идеи и силата да ги осъществя.

 

Малкият голям бизнес: Зори и Ася от Smart Sisters Co.