Mish Mash Fest

Малкият голям бизнес: Марина от Omaya

Mish Mash Fest

Въпреки че краят на извънредната обстановка наближава, последиците от нея тепърва ще се усещат, особено при малкия бизнес. Днес в нашата рубрика ви срещаме с Марина, основател и дизайнер на марката за ръчно изработени бижута Omaya, до чиято красота се докосваме на нашия Mish Mash Fest, за да ни сподели как преминава през този труден период. Вече почти 10 години марката радва клиентите си с красота от природата, а плътно до Марина стои и нейният спътник в живота Борис. Той отговаря за логистиката и „мъжката работа“. "Както той самият обича да се шегува: „Тя е дизайнера, аз съм работника...“, споделя самата тя. Заедно пренасят споделеното възхищение от природата и любовта помежду им в работата си и точно в това е магията на Omaya.

Как се отрази извънредното положение на бизнеса ви?

Дръзновението "собствен бизнес", особено в сферата на приложното изкуство, е само по себе си извънредно положение през цялото време. Доста често ми се случва да потъна в идеите си толкова дълбоко, че да не изляза от ателието по цяла седмица, така че в личен план изолацията не беше нещо необичайно. Ситуацията на вакуум обаче, в която целият свят изпадна, неизвестността и в каква посока ще се развие общият сценарий, е съвсем нова за всички. Онлайн продажбите намаляха, все още нямаме никаква идея кога отново ще можем да се срещаме с клиенти и предлагаме продуктите си на живо... Макар да се чувстваме психически „имунизирани“ и „на ти“ с несигурността, всичко това надвисна като сянка над иначе слънчевото ни ежедневие. Все пак необичайното положение имаше и добри страни. Отдавна си мечтаехме да позабавим темпото и тази всеобща пауза ни даде възможност да си „поемем въздух“, най-вече да подредим новото ателие, с което се сдобихме през октомври.

Какви мерки взехте?

Естествено, съсредоточихме всичко в онлайн платформите. Обявихме кампания на разпродажба във фейсбук страницата на Omaya. В нея вложихме оптимизма и надеждата си, че ще преодолеем първоначалните трудности. Затова я нарекохме HOPE SALE. Надяваме се така творчеството ни да бъде по-достъпно за повече хора и да внесе поне малко красота и радост в странната обстановка. Използваме социалните мрежи, както обикновено. Но това сега е единственото ни средство да споделяме идеи и настроения и да се чувстваме свързани с тези, които ни ценят и обичат. Присъствието ни там винаги е било хаотично и подвластно, най-вече на творческите ми импулси. Аз съм художник аниматор, нищо не разбирам от маркетингови стратегии и разчитам на искреността в комуникацията с клиентите. Появяваме се онлайн, само когато имаме „нещо за казване“, не знам дали това е работещ модел, но за мен е единственият. Създадохме също и албум с една от колекциите ни във Фейсбук групата „Купи изкуство, спаси художник“. Адмирации за създателите ѝ! Чудесен пример за взаимопомощ и социална позиция.

Какви ще са последствията за вашия бизнес?

Непредвидимостта на ситуацията и скоростта, с която тя ни връхлетя, само разкриха колко уязвими ни прави чувството за „сигурност“. Сигурно е, че ще има трудности, но те са полезна храна за силния дух. Като човек авантюрист, винаги съм приветствала промените. Дано и този път да е за добро.

Най-важното в момента за нас е да успеем да задържим ателието, в което работим. Самостоятелното творческо пространство е истинско вдъхновение и криле за всеки автор.

Само за малкия бизнес ли според теб ще са загубите след подобна ситуация?

Със сигурност сътресенията се отразяват на всички. Но докато големите фирми и корпорации разполагат с предвидени ресурси за кризисни ситуации, малкият бизнес е силно застрашен от изчезване. Неговото оцеляване зависи от съзнателността на обикновения потребител. Вярвам, че етиката, правилната мотивация, гъвкавостта и уникалният подход ще бъдат съществени в битката за вниманието му. Никога не сме одобрявали и споделяли „хищническия“ подход в икономическото съревнование. Време е развитието да се гради с малки и устойчиви стъпки и всички да забавим крачка. Свръхпотреблението е бич за нашата цивилизация. И ако не сме научили този урок сега, страшното тепърва предстои.

Има още...


Има ли промяна в поведението на клиентите ви след извънредната обстановка?

С разхлабването на мерките се наблюдава раздвижване, но все още е далеч от обичайното. Това, което изключително ме впечатли и трогна, бяха многото съобщения от клиенти, в които споделяха обичта и подкрепата си и ни насърчаваха да не се отказваме! Възприемаме това като знак, че за тях сме много повече от продавачи на продукт. Имахме нужда от тези добри думи и сме безкрайно благодарни!

Направихте ли реорганизация на бизнес модела си?

Мисля, че гъвкавостта е основно условие за оцеляване в трудни ситуации. Нашата философия винаги е била „от нищо-нещо“, ограниченията само стимулират допълнително креативността. Най-после намерихме време да стартирахме два дълго отлагани проекта. Скоро Omaya ще има свой собствен сайт, а също и магазин в платформата etsy.com. Надяваме се така да улесним клиентите си, да сме малко по-систематизирани и най-вече да достигнем до повече хора извън пределите на страната.

Успяхте ли да се възползвате от мерките, които взе правителството?

Не мисля, че мерките са достатъчни и адекватни, но това не е неочаквано за нашата действителност. В културния сектор все пак има някакви проблясъци. Кандидатствах за стипендиите за независими творци на Национален фонд "Култура" и получих одобрение. Това със сигурност ще ни е от полза! Когато има желание, начин се намира... ще продължим да се борим, независимо от препятствията.

Как си представяте бъдещето след карантината?

Невъзможно е да разграничиш бизнеса от личния си живот, когато работата ти е и най- любимото занимание. Това е причината тревогите ми за бъдещето на бранда да са тревоги и за бъдещето ми като творец. Вярвам, че сме достатъчно силни и упорити.

Ще успеем да запазим вече изграденото и да продължим да се развиваме.

Надявам се, ситуацията да е била полезен урок за човечеството, и да преосмислим поведението си спрямо планетата и нейните ресурси. Надеждите ми са да продължим обновени, пренаредили приоритетите си и загърбили лошите навици. Лятото тепърва предстои, а то винаги е синьо и безоблачно в мечтите ни...

Какво би ви помогнало да оцелеете?

Най-вече любовта и споделянето. Сега повече от всякога, се нуждаем от внимание, за да разширим аудиторията и изкуството ни да достигне до повече хора. Времето ще покаже дали имиджа, който сме изградили като бранд, ще ни помогне да устоим на трудностите. Благодарим на "Момичетата от града", че подкрепят независимите автори и за предоставената възможност да споделим тревогите и надеждите си. Мечтаем за следващия Mish Mash Fest, отново сред любимата ни публика и колеги, да се заредим с творческо вдъхновение и усмивки!

 

Малкият голям бизнес: Йоана Велева от +това