Mish Mash Fest

Най-скъпите сортове чай в света

Оказва се, че има някои видове чай, които са толкова редки и полезни, че струват колкото бижута.

Най-скъпите сортове чай в света

Чаят е втората по популярност напитка в света след водата. Предполага се, че всеки ден се изпиват над три милиарда чаши чай. Признавам, че и аз допринасям за тази бройка. Знам и най-популярните разновидности на чая – черен, зелен и бял, както и по-известните сортове.[[more]]Оказва се, че има някои видове чай, които са толкова редки и полезни, че струват колкото бижута. Някои от тях наистина се отглеждат и обработват трудно и то само на едно място, така че цената им е оправдана. При други може би просто легендата надделява. Така или иначе ето пет от най-скъпите сортове чай в света:

Цветният чай Tienchi

Този чай е разновидност на женшена и расте в Югозападен Китай. И корените и цветовете на това растение се използват в медицината от древни времена. Латинското му име Panax notoginseng дори идва от израза „лекува всичко“. Чаят има много силно противовъзпалително действие. Отглежда се само в провинция Юнан и има аромат на жасмин, а на вид всъщност малко прилича на броколи.

Чай  Poo Poo Pu-Erh

Този чай е разновидност на ферментиралите сортове, като характерно за него е, че с времето ароматът и вкусът му се усилват, така че може да се съхранява с години. Тайната му е в това, че макар и да прилича на малки чаени листенца, това всъщност са изпражнения на насекоми. Тези насекоми се хранят само с чаени листа, а фермерите събират след тях с пинцети и лупа зрънце по зрънце. Този странен чай е открит през 18 век и, разбира се, е бил поднасян само на императора.

Златни чаени връхчета

Този чай се бере само на едно място в света, един ден в годината. Връхчетата се отрязват със специална златна ножица, след това се прибират в затворени контейнери, където ферментират. Накрая се оцветяват с истинско злато, 24-карата, така че напитката от тях блести. В Азия се смята, че златото влияе много добре на човешкото тяло. Този чай се продава само в Сингапур.

Чай Panda Dung

В превод това означава „фекалии на панда“, но всъщност историята не е толкова буквална. Става въпрос само за тор, която се събира от пандите. Известно е, че пандите се хранят само с див бамбук, като усвояват едва 30% от полезните му вещества, а останалите 70% изхвърлят с екскрементите си. В една китайска чаена плантация в провинцията Сечуан решили да пробват да наторят чаените дървета по този необичаен начин и забелязали, че чаят променил вкуса и качествата си. Като се има предвид колко малко панди има в Китай и колко трудно е да се отглежда чай по тази технология, нищо чудно, че цената му е петцифрена.

Чай Da-Hong Pao

Един килограм от този чай струва над милион долара. В превод името означава „голяма червена мантия“. Чаят е разновидност на сорта Wuyi Oolong и е една от големите тайни на династията Мин. Легендата разказва, че императорът изпратил хората си да търсят вълшебните чаени храсти, за да излекува болната си майка. В планината имало само четири такива храста и от техния чай майката на императора оздравяла. Днес храстите са само три, а чаят не се продава, а се предлага на най-високопоставените гости на Китай.