Mish Mash Fest

Пет изумителни находки на картини през 21-век

Известният търговец с изкуство Хилдебранд притежавал стотици картини модерно изкуство, но твърдял, че са изгорели при бомбардировките в края на войната. Наскоро в апартамента на 80-годишния му син са открити над 500 картини на художници като Матис, Пикасо, Шагал, Нолде, Кокошка и много, много други.

Пет изумителни находки на картини през 21-век

Историята, която ви разказвам, е абсолютно истинска. Моя приятелка, музеен работник , е командирована в къщата на български емигрант да опише имуществото, което той е завещал на българската държава. В края на един изморителен ден тя си сваля халката, за да си измие ръцете и без да иска я изпуска на пода. Пръстенът се търкулва под леглото, тя се навежда и започва да го търси в тъмнината и мърсотията и намира отдолу скрита… картина на Пикасо.

Подобни истории може да звучат анекдотично, но всъщност се случват все още на различни места по света. Ето пет от най-впечатляващите такива находки през последните години:

Джовани Болдини в Париж

В навечерието на Втората световна война една анонимна парижанка напуска апартамента си близо до Операта и отива в Южна Франция, от където не се връща никога. Когато преди три години възрастната дама умира на преклонната възраст от 91-години, в описа на имуществото й откриват апартамента, който тя притежава в Париж. Според разказите на експертите, които първи са го отключили, вътре приличало на замъка на спящата красавица – прах, паяжини и изумителни съкровища. Сред тях и картина на Джовани Болдини, продадена за 2.1 милиона евро. Нарисуваната на картината красива жена е актрисата Марта де Флориан, в която Болдини бил влюбен, а собственичката на апартамента е нейната внучка.

Микеланджело зад дивана

Мартин Кобер, военен летец от Бъфало, Ню Йорк, решил да продаде картината „Пиета“, която имал наследство от родителите си. Картината била окачена на стената в хола му, но синът му я удрял с топката си и затова я държали зад дивана. Какво било удивлението на семейството когато се оказало, че това е оригинална творба на Микеланджело, на която той е нарисувал собствената си скулптура, намираща се в катедралата Св.Петър в Рим. През далечната 1883 година пра-пралелята на Кобер тръгнала с кораб от Европа за Америка и нейната покровителка, немска баронеса, й подарила тази картина за спомен. Оценката на експертите за платното е 300 милиона долара.

Оригинал на Рубенс в руската провинция

Преди 36 години в град Ирбит в Русия се открива художествена галерия. По утвърдена традиция Ермитажът подарява на младия музей няколко платна от своите хранилища, сред тях и копие на картината на Рубенс „Каещата се Мария Магдалена и сестра й Марфа“. Тази година музеят в Ирбит най-после намира необходимите средства за реставрация на картината. Всички реставратори и експерти са единодушни – това е оригиналът! А в Музея за изящни изкуства във Виена се намира същата картина и в момента редица експертизи уточняват коя от двете картини всъщност е рисувана от Рубенс.

Ван Гог в килера

Собствениците на тази картина се опитали да я продадат на музея на Ван Гог в Амстердам преди години, но от там им обяснили, че това е фалшификат, защото няма подпис, а художникът винаги подписвал картините си. Така този пейзаж стоял още 20 години в килера, преди експертите да прочетат за него в писмата на брата на Ван Гог, Тео, който притежавал тази картина и я продал през 1901 година.

„Упадъчното изкуство“ в Третия райх

Като всеки неуспял художник Хитлер смятал, че много разбира от изкуство и през 1936 година разпоредил от музеите в Германия да бъдат иззети всички картини на „упадъчното изкуство“. В това число влизали импресионизъм, кубизъм, дадаизъм, сюрреализъм, изобщо всички авангардни художествени школи на миналия век. Част от конфискуваните картини попаднали в частни ръце.[[more]]Известният търговец с изкуство Хилдебранд притежавал стотици картини модерно изкуство, но твърдял, че са изгорели при бомбардировките в края на войната. Наскоро в апартамента на 80-годишния му син са открити над 500 картини на художници като Матис, Пикасо, Шагал, Нолде, Кокошка и много, много други. Стопанинът цял живот преживявал от продажби на картини на черния пазар. Берлинският университет е публикувал пълен каталог на колекцията. Общата оценка на намерените произведения възлиза на над един милиард евро.