Mish Mash Fest

Пет легендарни модни къщи и техният вечен стил

Старите модни къщи имат огромен потенциал. Зад тях стоят имената на великите дизайнери на ХХ век, измислили онова, което днес всяка от нас носи или за което мечтае.

Пет легендарни модни къщи и техният вечен стил

[[more]]Една от големите модни новини през последните дни беше предстоящото възраждане на модна къща “Пол Поаре”, закрита още през 30-те години на миналия век. Притежателите на лиценза го продадоха наскоро и сега светът на модата очаква първата колекция Paul Poiret на ХХІ век. Това изобщо не е единичен случай.

Старите модни къщи имат огромен потенциал. Зад тях стоят имената на великите дизайнери на ХХ век, измислили онова, което днес всяка от нас носи или за което мечтае.

Известно е, че в модата всичко е добре забравено старо. Ето пет модни къщи от преди повече от век, за които малцина днес помнят, но за които тепърва ще чуем и които са в основата на съвременната мода.

 

Paul Poiret

В началото на миналия век Поаре бил най-голямата звезда на модната сцена в Париж. Той бил ученик и последовател на знаменитите Уорт и Дусе – бащите на модата haute couture. Пол Поаре измислил така наречените дрехи femmes libérées – рокли без корсети, със свободен силует. Той променил не само дрехите на жените, освобождавайки ги от корсета, но и самата представа за женска красота. На мода дошли тънките, изящни силуети без пищни извивки. Дрехите на Поаре били пъстри и ярки, с бродерии, с пера и пайети. През 1911 г. той станал първият дизайнер, който пуска на пазара собствена марка парфюм. Поаре сам измислил дизайна на флакона, опаковката и рекламата.

По време на Първата световна война блестящите, сложно изработени модели на Поаре станали неуместни и излезли от мода. Той не пожелал да се съобрази с новите тенденции и да промени стила си и се отказал от модата. Умрял в нищета през 1944 г., но днес модната му къща очаква своето възраждане.

 

Jean Patou

 

Модната къща на Жан Пату е създадена през 1912 г., но през Първата световна война затваря врати, защото дизайнерът отива на фронта. През 1919 г. той започва да работи отново и модата през 20-те години на века е повлияна много силно от творенията му. Пату е дизайнерът, който слага край на модата на дългите до земята поли и насърчава жените да показват краката си. Той, заедно с Шанел и Скиапарели, създава удобни и функционални дрехи за жените, той измисля прочутия екип за тенис с къса плисирана пола, разновидност на който се използва и до днес. Линията парфюми на Пату е жива и сега, ароматът Joy е един от най-известните в света.

След смъртта на дизайнера в едноименната модна къща са работили имена като Лагерфелд, Готие и Лакроа, но днес Пату е потънал в забвение. Лицензът е собственост на Бруно-Жорж Котар, който се готви да възроди отново легендата Patou.

 

Vionnet

Мадлен Вионет създава своята модна къща през 1912 г. и прави истинска революция в модата със своите драпирани рокли, които крояла, драпирайки плата направо върху моделите. Тя не можела да рисува и затова работела направо с плата, създавайки нови и различни рокли всеки път. Мадам Вионет първа започнала да наема момичета за ревютата си и до голяма степен благодарение на нея професията модел станала престижна. Тя имала 1200 сътрудници и магазини в Европа и САЩ, като за всяка клиентка в магазина й роклята се преправяла специално.

От две години насам модната къща е собственост на Гога Ешкенази. Кутюрната линия се създава от Хусеин Чалаян, който също като мадам Вионет е архитект в модата и дрехите му са много близо по дух до тези на първооснователката.

 

Schiaparelli

За Елза Шиапарели няма нужда да се говори дълго – напълно достатъчно е да се каже, че тя е първата, която въвежда трикотажа в модата и изобщо от нея започва масовата модна продукция, каквато я познаваме и сега. Нейните пуловери с вплетени изображения са праобраз на съвременните плетени дрехи, тя първа започва да произвежда дрехи с цип. Визията й за мода и красота е толкова екстравагантна, че за Шиапарели работят големите художници на епохата, например Салвадор Дали.

Днес лицензът е собственост на Tod’s и преди една година колекция за Schiaparelli направи Кристиан Лакроа – разказвали сме ви за нея. Тази седмица дизайнерът на Schiaparelli Марко Занини напусна модната къща, така че бъдещето й е неясно.

 

IRFЕ

Модната къща IRFE е създадена в Париж през 1924 г. от руското княжеско семейство Ирина и Феликс Юсупови. Днес малцина знаят, че именно IRFE въвели на мода момичетата à la garcon и андрогинните модели, така популярни и до днес. Те първи създали линия парфюми за жените според цвета на косата им и първи обърнали специално внимание на модата за жени на по-зряла възраст.

Днес модната къща отново е руска собственост и вече представи в Париж първата си колекция.