Mish Mash Fest

Петте модни революции на Ив Сен Лоран

Този месец великият дизайнер щеше да навърши 79 години. Ив Сен Лоран се сбогува със света на модата през 2002 година, но модната му къща е все още жива, а името му – легенда

Петте модни революции на Ив Сен Лоран

Този месец великият дизайнер щеше да навърши 79 години. Ив Сен Лоран се сбогува със света на модата през 2002 година, но модната му къща е все още жива, а името му – легенда. Малцина обаче помнят колко много всъщност жените дължат на Ив Сен Лоран. Ето пет неща, без които не само модата, но и жените на нашето време нямаше да са същите.

 

Свободните силуети

През октомври 1957 година Кристиан Диор кани на вечеря младия си асистент Ив Сен Лоран и майка му. Пред двамата той заявява: „Ив ще наследи мястото ми, когато умра.“ Два дни по-късно сърцето на Диор спира завинаги и 21-годишният Лоран става дизайнер на най-известната модна къща в света. Първата му колекция се казва The Trapeze Line и е наречена от журналистите „спасение за Франция“, а самият дизайнер „Жана д’Арк на модата“. Тайната е в силуетите, които измисля Лоран – дрехите се разкрояват от раменете надолу, напълно липсват така любимите на Диор вталени силуети и тесни сака. Тази тенденция на пълна свобода в линията на дрехите скоро става масова.

 

Уличната мода на подиума

[[more]]Да, това изобщо не е патент на сегашния дизайнер на модната къща Еди Слиман. Още през 1960 година Ив Сен Лоран показва за „Диор“ една скандална колекция, наречена „Битник“ и вдъхновена от стила на Марлон Брандо и обитателите на левия бряг на Сена в Париж. И макар че якетата на Лоран били от крокодилска кожа, клиентките на „Диор“ и критиците били в шок. Никой дотогава не се осмелявал да показва така смело дрехи от улицата на модния подиум. Собственикът на модната къща не закъснял с отмъщението си – буквално след броени дни Ив Сен Лоран бил призован в армията, 20 дни по-късно постъпил в психиатрия, а когато се върнал, установил, че договорът му с „Диор“ е прекратен едностранно.

 

Дрехи като картини

„Изморих се да правя дрехи за преситените жени на милионерите“, казва Ив Сен Лоран малко преди да представи може би най-известната си колекция, останала в историята с името „Колекцията Мондриан“. Всъщност тя се казвала „Мондриан – Поляков“, а за вдъхновение на дизайнера послужили картините на тези двама художници и на Казимир Малевич. Ив Сен Лоран смятал, че в живописта не може да има по-голяма чистота от тази на Мондриан с неговите равни графични цветове. Дрехите, които повтарят мондриановските мотиви, били ушити от отделни парченца плат, а не щамповани. По-късно репликите на изкуство в модата станали напълно обичайни.

 

Силата на жените като мода

„Често казват, че Шанел освободи жените. Така е. А след това дойде Ив Сен Лоран и им даде сила и власт“ – това са думи на Пиер Берже, дългогодишен партньор в живота и бизнеса на Ив Сен Лоран. Дизайнерът наистина обичал жените и се вдъхновявал от тях. През целия му живот най-близките му хора били жени, той обожавал майка си Люсиен и смятал, че и клиентките му са такива – силни и самоуверени, красиви и смели жени. За тях той направил първия женски смокинг, костюмите с панталон (говорело се, че в добрите ресторанти не пускали жените с тях), жакетът тип „сафари“, военното палто и гащеризонът. Все заемки от мъжкия гардероб, които днес приемаме за напълно нормални.

 

Етно мотивите

Макар и да изглежда, че етно мотивите са неизменна част от модата на 60-те и ретро тенденциите днес, всъщност и тях дължим на Ив Сен Лоран. Никой в модата не е бил така вдъхновен от пъстрите народни носии по света, цветовете и театъра, както Ив Сен Лоран през 60-те години на миналия век. Той мразел да пътува и не спазвал точно етнографските особености на костюмите, при него спокойно съжителствали мотиви от Русия, Индия, Китай и Африка. Но всичко това било пъстро, красиво и ефектно. Години по-късно същото правят Кристиан Лакроа и Джон Галиано.