Бяла тениска, бяла риза, сини дънки, малка черна рокля и тренчкот – всяко момиче трябва да има тези неща в гардероба си. Да, някои от тях носим почти ежедневно, а други пазим за определен повод или подходящ сезон. И ако говорим за капсулен гардероб, то те ще са напълно достатъчни, за да започнем изграждането му и да допълваме спрямо собствения си стил и нужди. Как обаче тези неща са се превърнали в класика, решават да проучат от WWD и за целта се срещат с Валери Стийл от Museum at the Fashion Institute of Technology и Каролайн Стивънсън от London College of Fashion.
Дънките
Преди чакахме с нетърпение да дойде уикенда, за да ги облечем, особено онези от вас, които спазват строг офис дрескод, но тази година ни постави в ситуация, в която те се превърнаха в най-доброто разнообразие от иначе по-комфортните спортни панталони. Може би сте чували думите на Ив Сен Лоран, че много би искал точно той да е изобретил дънките. Това дело обикновено се приписва на Леви Щраус и Джейкъб Дейвис, които получават патент в края на XIX век, защото допринасят за популяризирането на дънките. Но според Валери Стийл съвсем не трябва да им се приписва ролята на изобретатели, така както не може на никого да се приписва изобретяването на сутиена, допълва тя.
Малката черна рокля
Черните и семпли рокли съществуват от XIX век, когато черната боя става по-евтина, но тази, която познаваме днес – с дължина до коляното, започва да се налага като тренд по време на Първата световна война. След нея именно Коко Шанел се свързва най-силно с появата й, но по това време има и други модни къщи, които предлагат такъв тип рокли. Според Валери Стийл Шанел успява да я наложи като стил, но не на нея дължим появата на малката черна рокля. Самата дизайнерка е казвала също, че новото, което тя е направила, е да вземе неща от мъжкия гардероб и да ги адаптира в дамския. „Шанел просто налага идеята за безупречен шик благодарение на малката черна рокля“, смята Стийл.
Тренчкотът
Още преди Първата световна война са се произвеждали шлифери, но със сигурност компанията, която се свързва с налагането им е Burberry, въпреки че със сигурност не са единствените, които са ги произвеждали. Още повече че са били част от униформата на британската армия. Не по-малка роля за налагането на тренчкота в дамския гардероб обаче има Ив Сен Лоран, който често го включва в колекциите си заедно със смокинга, който също заема от мъжкия стил, за да го наложи и при жените.
Има още...
Димитрина Иванова
Ако бях филм, щях да бъда "Полунощ в Париж". Ако бях книга, щях да бъда "Романът на Зелда Фицджералд". Ако бях песен, щях да бъда A little party never killed nobody. Може би защото ми е по-лесно да се търся в книгите, филмите и музиката. Обожавам да слушам любимите си изпълнители на живо. Дотолкова, че съм готова сама да отида до някой европейски град. Така утолявам и жаждата с...