Мода

6 малки стъпки за по-устойчив гардероб

Малки стъпки към устойчиво мислене

6 малки стъпки за по-устойчив гардероб

Снимка: Courtesy of Stella McCartney

Истината изисква да признаем, че преходът към устойчиво пазаруване не е лесен. Често може да изглежда прекалено объркващо, противоречиво и много скъпо начинание. Когато обаче вземем предвид факта, че модата е широко призната за втората най-замърсяваща индустрия в света, тя придобива съвсем различни измерения и се превърна в нещо повече от производство на дрехи, които купуваме ежедневно.

Фактите сочат съвсем ясно едно – замърсяваме не само природата, но и ума, и емоциите си. Затова ви предлагаме 6 лесни стъпки, които можете да предприемете в посока промяна в навиците за пазаруване.

Да бъдем информирани. В днешно време купуваме над 80 милиона нови дрехи всяка година, това е 400 процента повече от количеството, което сме купували преди две десетилетия. В миналото дрехите са се смятали за нещо, което може да се ползва дълго време, а днес бързата мода, която е в изобилие, ни внушава идеята, че животът на облеклото е краткотраен. Междувременно си затваряме очите за това съдбите на колко хора на отдалечени места по света са вплетени в дрехите, които носим. За нерегламентирания труд и тежките условия.

Цената на дрехите намалява, докато човешките и екологичните разходи нарастват драстично. Близо 70 милиона барела петрол например се използват всяка година за направата на полиестер в света – най-често употребяваните влакна в нашето облекло, на които според Forbes са необходими повече от 200 години, за да се разградят.

Често не се замисляме какво всъщност е нужно за направата на дънки и памучни тениски. Необходими са 20 000 литра вода, за да се получи само килограм от тези дрехи. Приблизително се равнява на количеството вода, което един човек пие за петнадесет години. Време е да започнем да задаваме основни етични въпроси, които касаят всеки. Като например: откъде идват дрехите, които носим?

Да си създадем капсулен гардероб. Да купуваме по-малко. Да бъдем добре премерени реалисти относно разликата между това, което искаме в момента и това, от което имате нужда. Започнете с изчистването на гардероба си. Опитайте се да си оставите около 30 – 50% от оригиналния ви гардероб и пробвайте да живеете с по-малко дрехи. Доказано има и освобождаващ ефект в ментално отношение!

Да дарим или да препродадем. Да станем част от кръговата икономика. Всеки има в гардероба си дрехи, които никога не са били носени, а могат да бъдат от полза на някой друг. Затова по-разумният избор е да се освободим от тях, като направим нещо добро за друг.

Да прекроим старите си дрехи и да им вдъхнем нов живот. Да използваме рационално и отговорно природните ресурси и материали, така че продуктът да има дълъг и пълноценен живот. Принципът "взимаш-произвеждаш-изхвърляш" (take-make-dispose) вече е остарял и има нужда от промяна. Всички сме попадали в коварната му клопка, но номерът е да не го правим твърде често.

Да си купуваме дрехи втора употреба. Находките в секънд хенд магазините също са добра алтернатива по пътя към по-устойчив живот. Нерядко там могат да се намерят истински открития, които са практични и на достъпна цена.

Да пазаруваме онлайн. Съществена част от въздействието, което оказва дадена дреха върху околната среда идва от процеса по транспортирането. Затова можем да съкратим вредните емисии с около 20% и да поръчаме онлайн от вкъщи.

Всичко, което носим, е било докоснато от човешка ръка. Затова и би трябвало да си дадем сметка колко сме зависими един от друг. Вместо да търсим някакво генерално решение на проблемите, е напълно по силите ни да започнем от малкото, като бъдем по-осъзнати в избора си на дрехи.

 

Здравей, увереност, пак ли ми се изплъзна?