Мода

Човекът от Zara: историята на гения, за когото никой не е чувал

Бизнес моделът на Амансио Ортега, работещ в полза на всички нас

През 1963 година, в испанската провинция Ла Коруня, един съвсем обикновен човек основава малка семейна компания, която кръщава GOA – инициалите на името му в обратен ред. Тогава Амансио Ортега Гаона не е наясно, че скоро ще създаде един нов бизнес модел, който тотално ще промени света на модата и не само.

Амансио и семейството му стартират с производство на ватирани халати и компанията бързо се разширява до около 500 души. По-късно, през 1975-а, когато френската висша мода е в разцвета си, Ортега отваря първия магазин ZARA, предлагащ висококачествено, актуално облекло на много достъпна цена. То се доказва като достойно да застане до моделите на големите имена в модната индустрия, даже да ги замени. Витрините на ZARA са толкова привлекателни, колкото и тези на Armani, Versace и Chanel.

Няколко години след това се появява и Industria de Diseño Textil, S.A., накратко Inditex, която обединява фирмите на Ортега (днес те са над 100). Уникалното в бизнес модела му е, че дрехите в магазините се обновяват няколко пъти месечно – огромно предимство пред познатите дотогава сезонни колекции пролет/лято и есен/зима. Това позволява бързо улавяне и отразяване на промените в модните тенденции и работи в полза на всички нас.

И още...


Освен това Амансио предпочита да продава по-голямо количество дрехи на по-достъпна цена, вместо обратното. Това е възможно, благодарение на факта, че компанията купува текстилните материали на едро и по-евтино. Тези принципи осигуряват първите успехи на компанията и бързо я извеждат на световната модна сцена.

Днес броят на магазините на Inditex възлиза на над 3 000 по целия свят, включително и в България. Във всеки търговски център посещаваме Zara, Bershka, Stradivarius, Pull & Bear, Massimo Dutti... И рядко си тръгваме с празни ръце. Амансио често е определян като един от най-богатите хора в света. Въпреки това той избягва публичността, защото не иска да бъде разпознаван и предпочита да живее нормално и обикновено.

И наистина – колко пъти сте виждали лицето му? Със сигурност по-малко, отколкото тези на другите мултимилиардери, като Бил Гейтс, Марк Зукърбърг, Джеф Безос, Илон Мъск...

Ортега дори няма офис. Прекарва всеки ден сред служителите си, в пряк контакт с тях, следи работата им и наблюдава стриктно целия процес по създаването на дрехите. Така е сигурен в качеството на производството си и в това, че персоналът чувства удовлетворение от работата.


В биографичната книга „Феноменът ZARA“ Ортега отбелязва:

„Компанията винаги е била мой приоритет... Дори когато бях все още никой и не притежавах почти нищо, мечтаех да разширя компанията... Ако една компания не расте – умира. А нашата трябва да просъществува заради хората, вложили толкова усилия за нейното развитие.“

От 2011 г. също толкова скромно управлява и новият ръководител на Inditex Пабло Исла. Според класацията на Harvard Business Review за 2018-а, той е най-добре представящият се главен изпълнителен директор. Симпатиите му към компанията се раждат още, докато е клиент. Засилват се, когато се запознава лично с Амансио Ортега:

„Виждах човек, който знае какво иска, сигурен е в себе си и в компанията си и без съмнение може да мотивира всекиго. Моментално почувствах голяма лична симпатия към него.“

Пабло също се разхожда сред служителите, показва се рядко в публичното пространство и работи усърдно, за да запази устойчивостта на империята, с която Амансио Ортега тотално променя разбирането за мода. Принципите, които тези двама мъже следват, навлизат и в други индустрии, изучават се на много места по света, но преди всичко – помагат да бъдем актуални, модерни и щастливи.