Мода

Ципао – символът на китайската женственост

Япония си има кимоно, Китай – роклята ципао. Дори ако досега не сте чували това име, със сигурност познавате този силует, а най-вероятно в гардероба ви има поне една дреха, повлияна от източната мода

Ципао – символът на китайската женственост

Япония си има кимоно, Китай – роклята ципао. Дори ако досега не сте чували това име, със сигурност познавате този силует, а най-вероятно в гардероба ви има поне една дреха, повлияна от източната мода и напомняща на тази древна и променяща се дреха, която китайките носят и до днес.

Историята на ципао започва преди няколко века, в края на династията Цин, когато манджурските войски влизат в Китай. С правата си на завоеватели, те въвеждат ципао като повсеместна дреха – това било облеклото на тогавашното дворянство. Буквалният превод е „знаменна рокля“, защото първият йероглиф от името (кит. 旗袍;) означава „знаме“, а всяко дворянско семейство си имало свое знаме.[[more]]През 17-ти и 18-ти век китайските императори наложили носенето на ципао със специални укази. В тях били регламентирани дори видовете му – всекидневно, за път, за дъждовно време, за дворцови церемонии, за неофициални мероприятия. Разбира се, най-разкошни били дрехите на императорското семейство. Само за тях се шиели ципао в син цвят, бродирани със злато. Строго регламентирани били и орнаментите. Върху императорското ципао имало избродирани девет дракона, един от вътрешната страна. Те се извивали около пет облака. Всички тези числа са свещени. В облаците се вплитали още 12 свещени символа. Едно такова ципао се бродирало две години и половина.

През 20-ти век настъпили много промени, както в политическото устройство на Китай, така и съответно в модата. Традиционното ципао с дълги ръкави и висока яка, приличащо повече на халат, било променено на рокля по тялото, като се запазила яката по врата и особените копчета. Ръкавите се скъсили или изчезнали съвсем.

Световната мода по китайските символи и ципао започнала с филма на Уонг Кар Вай „В настроение за любов“ и прекрасната Маги Ченг, която е облечена с тази традиционна дреха. Днес подобни рокли могат да се видят в колекциите на дизайнерите по целия свят. Украсата обикновено е традиционната за Китай, свързана с образите на богатство, красота и просперитет – дракони, пеперуди, феникси, цветя, йероглифи. Какво по хубаво от това самата ни дреха да символизира късмет и успех.