Мода

Цялото великолепие на Dior или едно незабравимо ревю в Мумбай

Какво отведе в Индия Мария Грация Кюри?

След Севиля и Атина Мария Грация Кюри показа своята ода за индийската култура чрез невероятното модно шоу на Dior в Мумбай, почитайки местните занаяти, работилници и майсторството в бродериите. Творческият директор на модната къща успя да вплете сред тях и темата за овластяването на жените, върху която поставя акцент с всяко свое ревю. Връзката на Индия с Dior датира още от времето на основателя на френската къща – мосю Кристиан Диор, който през 1955 г. създава асиметричната рокля Lahore Soirée, вдъхновена от сари, украсена с метални нишки и кристали. Предишни дизайнери, оглавявали модната марка, също са били пленени от страната. Марк Боан, назначен за артистичен директор на Dior през 1961 г., организира модни ревюта в Мумбай и Делхи, а след това Джанфранко Фере пътува до Индия в началото на 70-те години, черпейки вдъхновение от бижутата и културата на страната за своята колекция Indian Passion. За своето шоу Мария Грация Кюри избра да представи колекцията си на открито, на историческото място Портата на Индия.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Dior Official (@dior)

Колекцията отпразнува и сътрудничеството на Dior с Chanakya School of Craft, основано от Моника Ша и Каришма Суали през 2016 г., където повече от 700 жени са записани в програма за бродиране. Този център е част от Chanakya Atelier, като Суали и Кюри ги свързва и силно приятелство, което продължава от почти 30 години. Те се опознават за първия път през 1992 г., когато Кюри започва да пътува до Мумбай, за да работи върху бродерии с Chanakya, когато тя проектира аксесоари за Fendi. Откакто е в Dior, тя и Суали подкрепят индийските жени художници, използвайки техни огромни текстилни стенописи за сценографията на модните ревюта на френската къща в Париж, а от друга чрез училището те дават възможност жените да се обучават на занаяти в една доминирана от мъжете област.

„Освен символ на изящество и елегантност, Мария Грация е и човек, който е изключително щедър. Мисля, че нашите ценности някак се припокриват“, казва Суали пред Vogue. „Тя е човек, който е невероятно вдъхновяващ за нас, защото едновременно наднича и в миналото, и в бъдещето.“ От своя стана Кюри споделя, че е важно да изучаваме много добре миналото, но в същото време да се опитаме да използваме тези препратки по различен начин, както и да ги обновим. "Това се опитах да направя, когато погледнах в архива на Christian Dior, защото не можем да възпроизведем изцяло миналото.“

Преди ревюто гостите разгледаха работилниците на училището, където ученици и майстори демонстрираха своите умения в бродерията и металообработването. Не по-малко впечатляваща обаче е и самата колекция, която проследява художествените традиции и визуалните пейзажи на Индия. Открояват се ярки и наситени цветове, красиви флорални и анималистични щампи, които препращат към филмови плакати в стил Боливуд, но и приказни и ефирни тоалети в черно и бяло, обсипани с декорации. При аксесоарите несъмнено се открояваха перлите, носени около врата, независимо дали моделът дефилираше с ежедневна бяла жилетка или тъкана копринена риза.

Разбира се, не липсваха и знаменитости, сред които бяха Летисия Каста, Камий Котен, Дева Касел, Кара Делевин, Карли Клос, Жан Дамас, Джеси Бъкли, Наоми Аки и много други.

 

10 истински места, вдъхновили приказните декори на "Дисни"