Мода

Една жена на 40, която пуши, гледайки листопада

Йоджи Ямамото е първият феминист в модата.

Модата може да бъде и такава – скриваща тялото, но разкриваща личността. И един от дизайнерите, с които е свързана тази концепция, е Йоджи Ямамото. Заедно с Исей Мияке той е най-известният в Европа японски дизайнер – човек, променил генерално представите за стил и мода.

„Ние винаги сме били двамата – мама и аз. И тя винаги носеше черно…“

Йоджи Ямамото е роден през 1943 г. и е съвсем малък, когато баща му загива във войната. Майка му Фуми Ямамото започва да носи черно в знак на траур. Това става цветът на Ямамото – всичките му колекции неизменно са черни.

Фуми Ямамото имала шивашко ателие в токийския квартал Шинджуку. Там израства Йоджи, който от съвсем малък помага на майка си. Японските домакини мечтаели за европейски дрехи и си поръчвали модели, които виждали по списанията от Париж. Йоджи намирал тези модели за ужасни, неудобни, сковаващи жената в тесни кройки, правещи я обект, подчинено същество. Като най-близък другар, приятел и помощник на майка си, той мечтаел за друга съдба за жените и си ги представял в други дрехи.

Йоджи Ямамото е първият феминист в модата.

Дизайнер, който съзнателно отрекъл понятията за пол, раса, културна принадлежност, възраст и размери. Неговите модели са нещо съвсем друго – свободни, необичайни, кръстоска между Изтока и Запада, подчинени на японския принцип за „уаби-саби“ – красотата на несъвършенството.

Преди това обаче Йоджи като примерен японски син завършил право в университета в Токио и се приготвил за скучна кариера с добър доход, с който да помага на майка си. Тя била тази, която видяла в него творческия заряд и го накарала да учи изкуство, а след това го изпратила да покори Париж. На 26 години Йоджи пристигнал в столицата на модата със странните си идеи. И се провалил.

Върнал се отчаян в Токио и


тогава Фуми решила, че синът й няма да се предаде така лесно. Тя продала бизнеса си, за да може той да открие своя модна къща, и му дала най-добрите си шивачки. Йоджи започнал да шие дрехи за мъже. Черни, лаконични и перфектно ушити, те бързо станали любими на японците. Така той имал средства и самочувствие да опита в Европа отново. Майка му била до него – тя идвала в Париж пролет и есен за основните две колекции и помагала на Йоджи активно до 94-годишна възраст.

Критиците наричали първите колекции на Ямамото „Хирошима шик“, но хората на изкуството се влюбили в тези странни криви черни дрехи.

Един от най-преданите клиенти на Ямамото е Джак Никълсън.

На въпроса как си представя идеалната жена, Ямамото отговаря, че моделите му са създадени за 40-годишна жена, която пуши, гледайки листопада.

Ямамото има един съвсем краткотраен брак и три деца от различни жени, но винаги е живял само с мама. Загадъчен като всеки японец и лаконичен като източен мъдрец, той е главен герой на един прекрасен филм на Вим Вендерс (Notebook on Cities and Clothes).

Модният му завет e марката Yohji Yamamoto да изчезне след смъртта му, защото никой не е като него. Дотогава обаче ще има още серии от черно-белия моден филм на Ямамото, поетът на черния цвят.