Мода

Как да купим чантата на мечтите си, без да се разорим

Чантата е най-смислената модна инвестиция.

Чантата е най-смислената модна инвестиция. Не се износва лесно като обувките, не става демоде за един сезон като дрехите и дори ако е леко протъркана по ръбовете, от това само изглежда по-шик. Освен това класическите модели чанти просто не остаряват – доказателство е фактът, че в момента модни къщи като Gucci и Dior възраждат свои стари модели чанти отпреди десетилетия, които изглеждат абсолютно актуални и днес. А култовите чанти и раници Bao Bao на Issey Miyake са на пазара вече 18 години и няма сезон, в който да не се появяват на снимките в блогове и модни списания.

Чантата е онзи аксесоар, който винаги може да спаси положението. Дори ако сме с най-семпли дрехи и обувки, една истински впечатляваща чанта променя изцяло външния ни вид.

Всичко това е теория, която няма нужда от доказване, но освен това е и моя лична стратегия от години насам. Чантите са най-скъпите вещи в гардероба ми и все още нося дори онези, които имам от десет и повече години. Разбира се, аз нямам възможност да инвестирам четирицифрени суми и затова просто разчитам на добрия си вкус и на малко късмет.

Когато купих моята чанта Bao Bao, цената й беше в пъти по-ниска от сегашната и тя и до днес изглежда безупречно като в първия ден. Тази година новата ми чанта се нарича Danse Lente и чаках шест месеца преди да я получа, толкова голямо е търсенето. Причината е проста – за цена подобна на тези на Furla, каквото носят всички, малки фирми на млади дизайнери предлагат изключително красиви, интересни и качествено ушити чанти. Единственото неудобство е това, че обикновено се чака, защото капацитетът на производство е малък.

По-надолу ви предлагам малка селекция от нови компании, които предлагат страхотни чанти на поносимо високи цени. Въпрос на няколко сезона е да се прочуят толкова, че да станат непостижимо скъпи. Също така напомням и за българските производители като Chanta и Bogdanin – отлична алтернатива за любителите на класическия стил.

Danse Lente

Името на тези чанти означава „бавен танц“, а марката съществува по-малко от една година. Дизайнерката Янгвон Ким е носител на наградата Vogue Talent и в първия ден на продажбите е надминала всички рекорди за дебют на пазара на аксесоари. Най-известният модел от колекцията й е този, който и аз си купих:

В портфолиото на Ким има поне още няколко страхотни модела, които си заслужават инвестицията.

danselente.com

Ratio et Motus

Тази марка е създадена през януари 2018 г. от двама нюйоркчани – Анджела Уанг и Даниел Ли. Моделите се измислят в Ню Йорк, но се шият във Флоренция. Най-известният сред тях е Twin – две чанти в една, които могат да се носят и поотделно.

ratioetmotus.com

Chylak

Полската дизайнерка София Чилак е работила за Proenza Schouler и за Николас Кайт – легендарно име в индустрията. Чантите й се шият в Полша от италианска кожа и според американския Vogue изглеждат много по-скъпи, отколкото струват в действителност. Каква по-добра препоръка!

chylak.com

Carolina Santo Domingo

Фамилията Санто Доминго е добре известна в модните среди, главно заради Лорен Санто Доминго – собственичка и креативен директор на сайта modaoperandi.com. Каролина е нейна племенница и творенията й са абсолютна сензация в Instagram. Каролина живее и твори в Лос Анджелис, но чантите й се произвеждат в Италия.

modaoperandi.com


Trademark

Тази марка чанти и обувки също са много известни благодарение на Instagram. Двете дизайнерки Александра и Луиза са от семейството на Тори Бърч и винаги спорят, когато наричат моделите им „луксозни“. Идеята им е да правят неща, които сами биха искали да носят, и бързата справка на сайта им показва, че наистина там има по нещо за всеки.

trade-mark.com

Mlouye

Турска марка чанти, дело на дизайнерката Меб Рур, която преди това се е занимавала с дизайн на мебели. Въображението й е безкрайно и всичките й чанти са необикновени. Аз съм влюбена в този модел:

На сайта има още много забележителни чанти и раници.

mlouye.com

Khaore

Също съвсем нова марка, дизайнерите са випускници на прочутото училище за дизайн Parsons. Чантите си те наричат „функционални арт обекти“. Произвеждат се в Индия и САЩ. Повечето им модели са наистина доста странни и страхотно впечатляващи.

khaore.com

Gu_de

Корейска марка, зад която стои дизайнерката Джи Хай Ку от Сеул. Чантите й са любими на сайта Net-a-porter заради отличното си качество и разумни цени. Сайтът ще ги продава съвсем скоро, а засега е включил марката в програмата си за подкрепа с ПР и маркетинг съвети. Сайтът на Gu_de е на корейски и цените са в местна валута, така че определено има нужда от външна помощ. Чантите обаче са чудесни.

gu-de-official.com