Мода

Как една фалшива модна марка стигна до Парижката седмица на висшата мода

Журналистът Уба Бътлър е известен и със „създаването“ на ресторант в собствената си градина, който се изкачва до номер 1 в рейтинговата система на TripAdvisor, без дори да съществува.

Как една фалшива модна марка стигна до Парижката седмица на висшата мода

Още в началото на XIX век писателят Чарлз Колтън обявява имитацията за висша форма на ласкателство. Днес ще разгледаме точно едно такова ласкателство към висшата мода. Разказваме ви кой се появи по време на представянето на пролетно-летните колекции в Париж.

Френската столица е един от световните центрове на висшата мода, където ежегодно се събират най-влиятелните имена в индустрията, за да представят на публиката своите невинаги удобни за носене, но винаги доста скъпи облекла. Съвсем естествено е това да налага появата на евтини имитации, достъпни за преобладаващата в обществото средна класа – Carlin Klair, HIKE, Dolce & Banana, Adidos, Pierre Calvini са частичка от многото брандове, които можем да дадем за пример. Никой от тях обаче не е достигал до Седмицата на модата в Париж редом с Calvin Klein, NIKE, Dolce & Gabbana, Adidas и Georgio Armani. С изключение на един – Georgio Peviani.

Името Georgio Peviani вероятно поражда много въпроси в главата ви, защото едва ли сте чували за него. Той се представя за дизайнер на висок клас дънково облекло от съвсем скоро... и съвсем за малко, защото „съществува“ като такъв само няколко месеца.

Джорджо в действителост е Уба Бътлър – журналист от списание „Vice“, който решава да докаже пред света колко лесно един дизайнер може да достигне до Седмицата на модата. За да направи това, Уба купува дрехи от един от т. нар. knock off брандове. Това са имитации на световноизвестни марки от всички индустрии, възползващи се от техните оригинални име и лого с леки редакции. Най-честата цел на имитациите е по-лесна разпознаваемост сред потребителите, но същевременно благодарение на тях висшата мода става по-достъпна за обществото.

След като попада на Georgio Peviani, Уба създава уебсайт, имейл, визитки и всичко останало, което ще му помогне да превърне името в реално съществуваща личност. После купува дрехи на марката от пазара в лондонския квартал „Брикстън“, за да ги представи в Париж, накъдето вече е готов да се отправи. Там получава пропуска си за Седмицата на модата и...

Voilà! Певиани е истински дизайнер на висококачествено облекло! Това му осигурява достъп до модели, инфлуенсъри, популярни личности, частни партита и всички модни гурута, присъстващи на събитието.

Възниква един много важен въпрос – кой е истинският Georgio Peviani и въобще съществува ли човек с това име? Отговорът е „не“. Уба Бътлър открива създателя на дрехите, Адам Азмъл, в малко лондонско магазинче с надпис Denim World, а марката се оказва съществуваща още от 90-те години на ХХ век. Този случай се оказва страхотен пример колко лесни могат да бъдат на пръв поглед трудните неща и една мотивация за всички нас да променим живота си още днес.

Журналистът Уба Бътлър е известен и със „създаването“ на ресторант в собствената си градина, който се изкачва до номер 1 в рейтинговата система на TripAdvisor, без дори да съществува.