Мода

Как едно малко румънско село спечели битката си с Dior

За голчмата кражба на идеи от големите модни марки

Чували ли сте израза cultural appropriation? В модата това означава използване на символи, предмети и модели от различни етнически традиции и интерпретацията им в модерни и суперскъпи вещи.

Проблемът е, че дизайнерите рядко цитират вдъхновенията си, дори когато буквално копират чужди модели. По този начин оригиналът остава неизвестен за клиентите, а произходът на една или друга красива вещ се смята за дело на модната къща.

Само че когато миналата година Dior показват в есенната си колекция традиционен румънски елек – разбира се, без да цитират първоизточника, едва ли са предполагали какво ще последва. Румънските блогъри, а след тях и пресата в Румъния, открито обвиняват френската модна къща, че е откраднала част от фолклорния костюм на една от най-бедните области в страната, без дори да я цитира някъде. Цената на един елек на Dior е 32 000 долара. Оригиналът струва (много) пъти по-малко, само че никой не знае, че може да си го купи от Румъния.

Кампанията в подкрепа на оригиналния елек, Bihor, осигурява работа на производителите на дрехи в областта за години напред. Как  - вижте видеото...

 

Браво на румънците!

Това обаче далеч не е единственият подобен случай. Преди десетина години Джон Галиано представи (впрочем точно като дизайнер на Dior) колекция с мотиви от български носии. Някои български медии – ние също – отразиха тази колекция и това е. Гайтаните на нашите баби не станаха световен хит и богатите клиентки от Азия така и не разбраха, че могат да си купят подобен сукман от Етъра за доста по-разумна сума.

Примерите са много и в общи линии онова, което ги обединява, е фактът, че дизайнерите винаги се измъкват безнаказано. Ето още няколко подобни скандала от последните години.


Африканските платове на Стела Маккартни

През 1917 г. Стела Маккартни представи колекция с пъстри рокли със свободни силуети, удобни и практични, каквито са повечето й модели традиционно. Има само един малък проблем – десените са африкански. Името им е Ankara и са много типични за Западна Африка. Разбира се, Стела Маккартни нито е посочила източника на колекцията, нито, което е по-важно, използва оригинални африкански тъкани. Колекцията е посрещната с доста критики и така и не стигна до магазините и модните списания.


Африканската колекция на Valentino

Преди две години модна къща Valentino представят колекция, вдъхновена от „дивата племенна Африка“ по думите на дизайнерите. Дрехите и бижутата са интерпретация на традиционните техники на африканския континент, разбира се, пресътворени с много вкус. Valentino нямат проблеми с естетиката, но от 87 манекенки на ревюто една 8 са цветнокожи. Белите момичета с плитки и африкански костюми са типичен пример за cultural appropriation.


Модна къща KTZ и ескимосите

Базираната в Лондон модна къща KTZ представя зимната си колекция с поетичното име „Северни гласове“. Един от моделите в нея е копие на стар шамански костюм, който дизайнерите са видели на снимка и спокойно са копирали в съвременен вариант. За тяхно нещастие, правнукът на шамана вижда снимка на точно тази дреха и официално се оплаква пред медиите, че модната къща е откраднала модела от ескимосите, без да попита никого.


Бумерангът на Chanel

Това е колкото нелепо, толкова и глупаво – модна къща Chanel продава брандиран с логото си бумеранг за сумата от 2000 долара (повече от средния месечен доход на аборигените в Австралия). Наистина не е ясно какво е предназначението му, освен презадоволените клиенти на Chanel да го купят и снимат в своя Instagram акаунт. Дали някой от тях изобщо знае какво е предназначението на този предмет?


Растите на Марк Джейкъбс

Миналата година моделите на ревюто на Марк Джейкъбс излизат на подиума с цветни расти. Стилистът Гуидо Палао, който отговаря за прическите на ревюто, обяснява, че вдъхновението му е в клубната култура от 80-те, Бой Джордж и Лана Уашовски. Проблемът е в това, че всички манекенки са бели, а това не е прическа, характерна за бялата раса. Протестите не закъсняват и Марк Джейкъбс е принуден да се извини.


Азиатските колекции на Дрис Ван Нотен

Да завършим с един добър пример. Знаменитият белгийски дизайнер Дрис Ван Нотен често използва в колекциите си мотиви от китайски или японски десени и тъкани. Самият той обяснява, че винаги се отнася към тези заемки с голямо внимание, защото е наясно, че онова, което за нас, европейците, е само екзотика, за носителите на културата е изпълнено с дълбок смисъл и символика. Не би било лошо и колегите му да се вслушат в тези думи и да са по-внимателни и по-честни в работата си.