Мода

Какво ни завеща любимият дизайнер на Дейвид Боуи

Кансай Ямамото почина на 76-годишна възраст

„В моите очи баща ми беше еклектична и енергична фигура, както светът го познаваше, но и човек, който е съобразителен, мислещ и добросърдечен. Искам да благодаря на всички, които са се докоснали до него под някаква форма. Без вас неговото наследство нямаше да съществува“, написа дъщерята на Кансай Ямамото – Мирай, когато обяви кончината на дизайнера, който загуби битката с рака.

Ямамото оставя своята ярка следа в модата не само защото е първият японски моден дизайнер, пробил в системата на Западния свят (още през 1971 година представя своя колекция в Лондон), но и заради дръзката игра на цветове, принтове и силуети в облеклата си, в които липсва ясно полово разграничение. Може би затова Елтън Джон и Дейвид Боуи, които винаги са се откроявали с ексцентричността си, се влюбват в моделите му.

Когато по-късно Ямамото се премества в Париж, не спирайки да показва естетиката на родната си пред целия свят, той проправя път на следващото поколение японски дизайнери като Рей Кавакубо, Йожи Ямамото и Comme des Garçons във френската столица.

Въпреки това човекът, който изиграва изключително важна роля в творческия път на японеца, е Дейвид Боуи, а пък дизайнерът години наред е главният виновник за нестандартните му сценични облекла, особено по време на ерата Ziggy Stardust и Aladdin Sane. Именно Ямамото учи изпълнителя на движението hikinuki от японския кабуки театър, което му позволява бързо да сменя костюмите си на сцената – един от ключовите моменти по време на концертите на Боуи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от IMAN (@the_real_iman) на

„Неговата енергия резонираше с моето желание да препускам през света. Дейвид усещаше, че енергията в дрехите ми отговаряше на неговата. Знаеше, че когато е облечен с мой тоалет на сцената, ще предизвика силна реакция сред публиката“, споделя самият дизайнер преди две години пред The Cut.

По това време Ямамото си колаборира с Louis Vuitton, като създава принтове, вдъхновени от кабуки театъра, които Никола Гескиер добавя към чантите с монограм и роклите на известната модна къща. Но той не е единственият от младите дизайнери, който изказа своето признание към Ямамото. „До ден днешен съм благодарен на Кансай, че видя в мен искрата и ми даде крилата, които ми трябваха, за да полетя“, сподели в профисла си Марк Джейкъбс, който още на 17 години е имал възможността да се докосне до работата на легендарния японец.

 

Hugo Boss със специална колекция, посветена на Дейвид Боуи