Мода

Карл Лагерфелд е незаменим!

Без усилията на модна къща Chanel и лично на Карл Лагерфелд изумителното изкуство Haute Couture – ушитите на ръка дрехи, невероятни бродерии и апликации – ще изчезне.

Днес се прощаваме с една незаменима фигура на високата мода - Карл Лагерфелд си отиде от този свят на 85 години в Париж. Много са причините той да остави огромна празнина в модната индустрия, но ние припомняме тази - грижата за ателиетата за ръчно изработени дрехи, които модна къща Chanel и лично той полагат от години.

Без усилията на модна къща Chanel и лично на Карл Лагерфелд изумителното изкуство Haute Couture – ушитите на ръка дрехи, невероятни бродерии и апликации – ще изчезне. И това не е никак преувеличено, защото ако другите модни къщи все още шият дрехи Haute Couture, то Chanel прави нещо много повече - по специален проект под патронажа на Лагерфелд модната къща изкупува ателиетата за старинни занаяти като бродерия и изработване на аксесоари и вече е спасила много от тях.

Вече сме разказвали за това как се прави колекцията Haute Couture на Dior, а ето какво се случва в три от спасените от Лагерфелд ателиета Lesage, Lemarie и Goossens, ангажирани с най-прецизна работа по колекциите на Chanel, но и на всички други големи модни къщи.

Lesage e ако не най-известното, то със сигурност най-добро ателие за бродерии в света. По-точно е Бродерии с главна буква, защото традициите на Lesage в това изкуство датират от далечната 1858 година. Първите клиенти на ателието били Чарлз Уорт и Мадлен Вионет. В момента тук работят 45 дами, всяка от които е специализирана само в две или три неща – едни бродират, други шият перли, трети пайети, отделно са тези с обемните бродерии. Технологията не се е променила с нищо от 19-ти век – всичко се прави на ръка, върху самата рокля. В архива на Lesage се пазят около 60 000 модела на бродерии и апликации, а в склада има над 6 тона мъниста, перли, пайети, някои още от началото на миналия век.

Lemarie е мястото, където се правят прочутите брошки-цветя на Chanel. Освен изкуствени цветя, тук правят и plumassie – декорации от пера. Това място е единствено по рода си в света. Основано е през 1880 година, а Chanel го купува през 1996 година и буквално го спасява от изчезване. Ателието притежава стотици кутии с пера, някои от тях на редки или дори изчезнали вече птици. Всички модни къщи поръчват апликациите си от пера тук – преди броени дни Valentino показаха изумителния резултат на модния подиум. Само за Chanel ателието изработва 20 000 цветя на година. Всичко се прави ръчно.

Ателието за бижута Goossense свързано с Шанел от самото си създаване. Бижутерът Роберт Гусенс бил приятел на Коко и именно на него тя възложила да прави украшенията за модната й къща. Става въпрос за бижута за всеки ден, които Коко смятала, че всяка жена трябва да има без да се разорява с покупката на всяка гривна или брошка. Ателието на Гусенс прави също и металните части за чантите и коланите на Chanel и е собственост на модната къща от 2005 година.

Изкуството на висшата мода е и в това – традицията, умението и любовта към детайла на хора, които винаги ще остават анонимни.