Мода

Колко струва висшата мода

В периода преди Втората световна война сертификат от Синдиката за висша мода имали над 200 модни къщи.

Модата в своето най-красиво превъплъщение се нарича Haute Couture на френски или висша мода на български. Ревютата с малкото на брой такива колекции се провеждат в момента в Париж. За разлика от много други интерпретации на съвременното изкуство, модата в този вид си остава неизменно красива, уникална и затова обект на огромно възхищение в целия свят. Моделите са толкова малко на брой и толкова скъпи, че много често никой не ги купува, а остават в архива на модните къщи и могат да бъдат разглеждани в музеите.

Ето няколко любопитни факта, които обясняват това елитно и изчезващо вече изкуство.

В ревютата Haute Couture в Париж участват само модни къщи, на които е признат съответният статус от Синдиката за висша мода. Това сдружение, създадено от Чарлз Уорт през 1868 г., и до днес има за цел да гарантира, че клиентите на модните къщи ще получат оригинален продукт, и да защити дизайнерите от копиране и кражба на моделите им.

В периода преди Втората световна война сертификат от синдиката имали над 200 модни къщи. Днес това е лукс, който много малко марки могат да си позволят.

В момента само 14 парижки модни къщи имат такъв сертификат, сред тях са Chanel, Christian Dior, Giambattista Valli, Jean Paul Gaultier, Givenchy, Maison Margiela, Schiaparelli. Чуждестранните модни къщи имат статус на член-кореспонденти. След като Versace се отказаха от това звание преди броени дни, остават още Armani Prive, Viktor & Rolf, Elie Saab и Valentino. Впрочем висша мода може да са не само дрехите, но и бижутата, така че примерно Van Cleef & Arpels е пълноправен член на синдиката. [[more]] Какво се изисква от тези модни къщи – да произвеждат тоалети, изработени минимум 70% с ръчен труд, да имат ателие с поне 20 шивачи, кроячи и майстори на различни техники и да представят два пъти годишно колекция с минимум 35 тоалета с оригинален дизайн. В ателиетата има хора с невероятни професии като специалисти по пера, мъниста, дантели, пайети. Една рокля може да се изработва с до 700 часа ръчен труд.

Купувачите на тези дрехи са общо около 2 000 човека в целия свят, част от тях са колекционери и са мъже, но повечето, разбира се, са жени. Най-много клиентки на Haute Couture в момента има в Индия, Бразилия, Китай и Русия.

Съвсем отделно са ревютата Alta Moda на Долче и Габана, които правят шумни и пъстри, траещи по три дни, тържества за клиентите си. На тези частни ревюта се представя дамска и мъжка колекция с дрехи уникати, които обикновено се разпродават на момента. Печалбата за двамата дизайнери е малко над 30 милиона евро само от тези колекции. Напълно сравнимо с най-скъпо платените художници на нашето време.