Мода

Корсетът и вълшебното преобразяване на жените

Няма спор, че модата и до днес не е измислила нито една част на облеклото, която така видимо и вълшебно да променя женската фигура, както го прави корсетът.

Корсетът и вълшебното преобразяване на жените

Няма спор, че модата и до днес не е измислила нито една част на облеклото, която така видимо и вълшебно да променя женската фигура, както го прави корсетът. Затова носталгично въздишаме по красивите рокли и поли, които правят силуета по-изящен, а тънката талия си остава символ на абсолютна женственост.

Корсетът е част от дамския тоалет векове наред. За съжаление, неговата история изобщо не е бляскава. Първите корсети били от метал – тежки и неудобни за носене. През ХVІ в. католическата църква забранявала жените да разкриват каквито и да било извивки, целта била напълно да се скрие бюстът и корсетите стигали високо над гърдите. Корсетът се носел целодневно от съвсем ранна възраст, за да се спре развитието на бюста на момиченцата и след това непрекъснато, чак до шестия месец на бременността! Страшно е дори да си помислим какви неудобства и дори деформации на женското тяло причинявала тази мода. Разбира се, кокетните французойки променили това. В началото на ХVІІІ в. от Париж тръгнала модата на корсетите с т.нар. "китови мустаци" или балени – те били леки, еластични и имали за цел да стягат талията, но и да подчертават бюста. Мъжете също коригирали фигурата си с корсети – в течение на векове това била задължителна част от тоалета на всеки джентълмен. [[quote:0]] През ХІХ в., когато жените станали по-активни, корсетите им се променили – имало специални модели за езда, за игра на тенис или за каране на колело. Благодарение на писателката Жорж Санд, която смело носела мъжки дрехи, жените се осмелили да се противопоставят на неудобствата на корсета. Той не изчезнал съвсем, но станал част от висшата мода и лукс, уместен само в много специални случаи. Жените с талия "на оса", носещи корсети навсякъде, се превърнали в куриоз.

Първата жена, станала известна благодарение на тънката си талия, била французойката Полин Полер, която имала талия 33 сантиметра и се прочула в нямото кино най-вече с фигурата си. Точно толкова била и талията на англичанката Етел Грейнджър, записана в книгата на рекордите на Гинес като жената с най-тънка талия в света. Тя непрекъснато носела корсет и всъщност минала всички граници на добрия вкус. Това не попречило да се прочуе и да остане в историята, а италианският "Вог" дори й посвети специален брой.

В наше време най-известният майстор на корсети се казва Мистър Пърл. Самият той носи корсет 24 часа в денонощието. Негово дело са корсетите в колекциите на почти всички модни къщи - Jean Paul Gaultier, Thierry Mugler, John Galliano, Chloe, Alexander McQueen, Antonio Berardi и Christian Lacroix. Освен това Мистър Пърл работи за Кайли Миноуг, Виктория Бекъм, Джери Хол и, разбира се, за Дита фон Тийз, която има над 400 корсета. Благодарение на тях талията й е 42 сантиметра. [[more]] Носенето на корсет прави жената прекрасна, уверява Мистър Пърл, с корсет е невъзможно да се ходи изгърбена, да се тича или да се сяда небрежно. Всяка крачка и всяко движение са изпълнени с грация и внимание. Дори обикновеният корсет прави чудеса с жените. Принципът е, че корсетът трябва да е с два номера по-малък от номера на дрехите и по този начин талията може да се намали с десет и повече сантиметра почти без усилия.

В наше време корсетът е по-скоро фетиш и отдавна не е задължителна част от дамския гардероб. Това обаче не намалява притегателната му сила. Едва ли има момиче, което тайно да не си е мечтало да притежава корсет и да се види в него, макар и само веднъж. Защото той прави нещо, което никоя дреха не може – той създава образ – на вечната съблазнителка, на вечната жена.