Мода

Кой е човекът зад триумфа на Valentino

Надникваме в света на творческия директор на легендарната модна къща

Кой е човекът зад триумфа на Valentino

Последната колекция на Moncler, съзаддена в колаборация с Пиерпаоло Пиколи и етиопския модел Лия Кабеде

„Винаги съм обичал киното и докато растях, мечтаех да стана филмов режисьор. Когато открих модата и нейната сила да разказва, реших да стана дизайнер. Беше естествено продължение на моята мечта“, казва Пиерпаоло Пиколи.

Човекът, който в момента стои зад успеха на модна къща Valentino. Но за разлика от Валентино Гаравани, който се е превърнал в бранд сам по себе си с бляскавия си начин на живот, Пиколи предпочита да живее в покрайнините на Рим, да прекарва време със семейството си, а когато може, обича да застава пред лаптопа си и да гледа стари италиански филми. С неговата съпруга са заедно от студентските си години и имат три деца – 21-годишната Бенедета, синът им Пиетро, който е на 19 и малката Стела на 12 години. Всеки миг отвъд стените на ателието е посветен на тях. Далеч от шума на града. Нищо, че всеки ден му отнема час път в едната посока, за да стигне до работното си място.

Още докато расте в пристанищния град в Централна Италия – Нетуно, Пиерпаоло търси бягство, сърфирайки върху вълните и се чувства различен от заобикалящия го свят. Това усещане за липса на принадлежност към общоприетите норми го застига и по-късно, когато започва да учи в Instituto Europeo di Design. “Когато си дете, не е много хубаво. Но когато пораснеш, разбираш, че точно в това може да бъде силата ти – да бъдеш извън всички кутии“, споделя дизайнерът в последното си интервю за списание Vogue.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Valentino (@maisonvalentino) on

По време на обучението си Пиколи бързо бива забелязан от Brunello Cucinelli, където е поканен на стаж. Изненада за бранда е обаче, когато младият творец заявява, че иска той да бъде платен, защото още тогава за него било важно да знае, че тази негова страст може да се превърне в истинска работа. Въпреки че по онова време италианската марка не е толкова популярна и голяма, както сега, за Пиерпаоло това е възможност да навлезе в цялостния процес по създаването на една колекция. Едно истинско училище от реалността на модната индустрия.

Веднага след завършването си, младото момче се присъединява към екипа на Fendi заедно с Мария Грация Чиури, която е негова съученичка. Атмосферата там, създадена от сестрите Фенди и креативния директор Карл Лагерфелд, се оказва много семейна и топла, затова и Пиерпаоло, и Мария, работят в модната къща в продължение на осем години. Докато не получават предложение от Valentino, което, разбира се, приемат.

„Радвам се, че това се случи, когато вече се чувствах достатъчно зрял и пораснал за него“, казва Пиколи.

Двамата стават част от модната къща през 1999 година, където отговарят за аксесоарите, докато през 2008-а Валентино Гаравани не се пенсионира и оттегля от позицията си, а след това и Алесандра Фачинети напуска поста криейтив директор само година след като го е заела. Така Пиерпаоло и Мария са обявени официално за новата творческа сила във Valentino. Оказват се толкова добър тандем, че успяват да влеят своята живителна сила в марката и да я поставят в полезрението на младите хора, да накарат света да заговори отново за италианския бранд. Двамата работят толкова успешно заедно, че мнозина приемат с изненада решението на Чиури през 2016-а да стане творчески директор на Dior. Моментът, в който Пиколи ще трябва да поеме руля сам. Нещо, което ще му се случи за първи път.

„Беше трудно. Помня много добре първата седмица, когато се опитвах да разбера коя част от нашето минало е била повече моя“, спомня си дизайнерът. И нещото, което му помага, са думите на Ницше, който в този момент чете дъщеря му, че е добре да осъзнаем миналото си, но без да се обременяваме от тежестта му. „Знаеш кой си. Само трябва да бъдеш себе си“, пък го насърчава вече покойната Франка Сузани.

„Започнах да следвам изцяло инстинкта си“, споделя Пиколи, защото когато сте двама, винаги трябва да споделяш, да обясняваш вижданията си. „А сега просто ги чувстваш. Искам Valentino да не се свързва само с нещо, което принадлежи на миналото. Искам да принадлежи на модата днес. Да се правят тишърти и рокли с еднаква страст, а уникалността на марката да бъде във всеки един продукт“, казва той.

А видяхте ли изложбата на Dior в Лондон?