Мода

Круела – изкуството да злодействаш със стил

Как модата може да се превърне в мощно оръжие?

Образите на злодеите понякога имат навика да ни карат да свиваме ъгълчетата на устните си в цинична усмивка. Без съмнение, ролята им е от съществено значение за най-пълното разгръщане на потенциала на историята във филмите. И макар да стискаме палци доброто винаги да побеждава, без злодеите в сюжета делничният ни поход, особено в началото на седмицата, би изглеждал като особено скучна перспектива.

Крейг Гилеспи – режисьорът на новата версия на „Круела“, е напълно наясно с тези незаобиколими фактори и по тази причина ни е подготвил един добре познат образ, и то с комплименти – дълбок реверанс към модата. Новата версия на филма този пъти ни отвежда в Лондон през 70-те години при стилната млада версия на Круела (Ема Стоун), чието истинско име е Естела, която още не преследва далматинци. Фонът е по-различен – тук можем да видим Круела, която се хвърля на боклукчийски камион, а дълго след нея остава шлейфа на роклята й. Природата на Естела е двойствена, има непрекъсната борба между две личности.

И макар тази двоякост да можеше да бъде развита по-добре във филма, гардеробът на героинята е няколко крачки напред. Съвсем сигурно визията ще се появява в съзнанието ни дълго след като гледаме филма. Визуалната наслада е водеща и трудно дава възможност да обърнем внимание на нещо друго, освен на актьорската игра, която е на ниво. Стилистиката на пънк рока ни пренася в 70-те. Бунтарското се обединява с революционния порив, с който е пропита епохата. А облеклата се превръщат в много повече от дрехи, те придобиват способността да изразяват идеи и принципи.

Има още...


С годините опит дизайнерката Джени Бийвън е развила умение за перфектно зрение в огледалото за задно виждане. Знае как да накара хората да завъртят главите си синхронно след нея, и то по най-запомнящия се начин. Особено когато преминава по червения килим на Dolby Theatre, за да си прибере заслужения "Оскар". Облечена с инкрустирано с бижута яке, вдъхновено от филма „Лудия Макс“. В действителност сатенът, коприната и тюлът, които са създадени от дизайнерката за образа на Круела, имат много общо с емблематичното й творчество в „Разум и чувства“ на Анг Лий, „Госфорд Парк“ на Робърт Олтман, „Шерлок Холмс“ на Гай Ричи, както и постапокалиптичните визии в „Лудия Макс“.

Тоалетът, който героинята на Стоун носи, докато е на покрива на кола, с чифт обувки на Dr. Martens, силно напомня на Безсмъртния Джо от „Лудия Макс“. Вдъхновението на дизайнерката обаче, оказва се, е много по-семпло. „Спомням си приятелката на дъщеря ми, когато беше на около четири на детско парти. Дъщеря ми имаше доста класическа рокля за парти, а приятелката й дойде с бунтарска визия“, споделя пред Vanity Fair талантливата дизайнерка. Така с помощта на привидно невинна пънк визия на детско парти се заражда любовта на Бийвън към комбинирането на ботуши и фънки яке с „много неподходяща, пола с волани“. „Толкова е евтино, винаги съм го обожавала“, казва британката с нестандартно мислене.

Дизайнерката си спомня как е тичала из Лондон през 70-те с червено милитъри яке, което е грабнала за „три лири“ от малко магазинче в Портобело. Милитъри якето на Круела е находка от магазин в Мелроуз, Лос Анджелис. Бийвън го описва като „черно, доста прилепнало, с уголемени ревери, милитъри, яке, което нямам никаква представа откъде е“. Въпреки тези пренебрежими факти, тя го носи на Стоун, заедно с купища „черни поли на волани“, а резултатът е особено оптимистичен – комбинацията се превръща в абсолютен хит. Бийвън споделя за актрисата: „Тя е олицетворение на радостта.  Преминахме през множество визии, без да сме наясно как точно ще ги използваме, но ги снимах. Това е нещо като да разполагаш със скрити козове, които да преподредиш и да видиш кога точно ще ги използваш.“

Творческият хаос се превръща в двигател за дизайнерката. Хрумва й, че най-доброто би било просто да добави още и още поли с волани. Но скоро се натъква на проблем: теглото. Бийвън иска Круела драматично да отмята полата си, за да се получи ефекта „вдигане на завесите“. И все пак полата става твърде огромна, за да може да бъде облечена и носена от простосмъртен.

Била е необходима „армия" от студенти стажанти в британското филмово студио „Шепъртън“, за да се достигне до окончателната визия, която изисква изработката на купища „отделни цветчета“ от плат, които в крайна сметка са наслоени в полата. Докато смелата дизайнерка открива някои „необикновени находки“ от магазинчето в Портобело, екипът й започва да надгражда със свои собствени украшения и вдъхновения в името на огромното начинание, наречено „Круела“. "Знам, че на церемониите по награждаване хората винаги казват:„ Без моя екип това-онова... “, казва тя, но споделя, че би добавила важно уточнение. „В този случай, без моя екип това никога нямаше да се случи.“ Бийвън трудно може да си спомни колко различни костюми носи Стоун, но е убедена, че става въпрос за „нелепо число.“ За щастие, планираният 10-седмичен подготвителен период на филма се разтегля до 16 седмици, след като Ема Стоун си наранява рамото – контузия, която Бийвън всеки ден благославя.

„Нямам абсолютно никакъв интерес към модата, онова добре познато схващане за мода“, споделя Бийвън. Увлечението й по дрехите по-скоро е свързано с това как могат да се използват, за да разказват истории. Отвъд любовта на Круела към драматичното черно-бяло, дизайнерката не проявява интерес да заложи твърде много нито на анимационния филм от 60-те години, нито на филма на Антъни Пауъл от 1996 г. с  участието Глен Клоуз. Тя обаче прави едно изключение за помощниците на Круела, Джаспър (Джоел Фрай) и Хорас (Пол Уолтър Хаузър). Те са много повече семейство, отколкото служители в тази нова версия на историята, но Бийвън е дала инструкции на асистент-дизайнера Шеара Ейбрахамс, която е била натоварена да се погрижи външния вид на Джаспър и Хорас, да вземе щипка магия от патладжанoвото и маслиненозеленото, което носят в оригиналния филм.

Хорас и Джаспър (особено Джаспър) се оказват, макар и изненадващо, душата филма. Те не са същите, те са крадци със златни сърца и индивидуалност, единствените, които помагат на Круела да остане здраво стъпила на земята. "Харесвах визията му", казва Бийван за Джаспър. " Не си бях дала сметка колко симпатичен и измъчен е той."

Филмът ни изненада с мрачното си многообразието и свежия поглед на Бийвън. Тайно се надяваме за още едно продължение, с участието й, за да можем да ни допусне още веднъж в своя свят и да се насладим на още много от ослепителния й запас от идеи. А поуката е една: не е важно дали печелиш, или се проваляш, важното е да правиш всичко със стил и усмивка.

 

Ема Стоун – ослепителна на премиерата на „Круела“